Tuhle otázku si klademe celý život, od věku copánků s beruškou až po dobu, kdy vlasy už ztratily svou původní barvu. A právě v druhé polovině života býváme bezradnější a rezignovanější. Proto pro vás máme pár tipů na úpravy vlasů pro věk 40+.
Barvit, či nebarvit?
Pokud se rozhodnete pro první možnost, pak vám současný kosmetický průmysl nabízí obrovskou paletu barev. Kterou si vybrat? Pro úspěšný výsledek je třeba vzít v úvahu několik podstatných okolností:
• Čím je obličej unavenější, tím jemnější by měla být barva vlasů. Ostré odstíny podtrhnou rýhy, vrásky a záhyby.
• Výrazná změna barvy se po třech týdnech ukáže v odrostech. Skutečně chcete barvu tak často obnovovat? Jinak totiž bude účes působit zanedbaně a efekt barvení ztratí smysl.
• Výběr barvy vždy omezte buď na teplé, nebo studené odstíny, tak aby odpovídaly barevnému typu vaší pleti. Sahat do druhé kategorie nemá smysl, výsledek potlačuje tón pleti, takže vypadáte unaveněji.
Kdo si není jistý, jestli mu sluší teplé nebo studené odstíny, měl by se poradit s vizážistkou.
Letošní trendy lichotí starším ženám
Nosí se totiž barvy výrazně slušivé především pro zralé tváře – šedá, světle růžová a ještě světlejší šeříkově modrá. Podivujete se šedé? V trendu je už několik let, samozřejmě vylepšená stříbrným nádechem nebo laděná do stříbřitého melíru.
Každopádně vychází vstříc přirozenosti, ale pozor, je to studená barva, takže se o její vhodnosti poraďte s kadeřníkem. Každé ženě nesluší.
Pro ženy s teplejším odstínem pleti bude vhodnější růžová: Není sytá, vlastně se tento trend jmenuje Rose Quartz čili růženín. A přesně jako tento kámen by barva měla působit průsvitně a měkce. Kromě šedých vlasů se hodí i na přirozený blond.
Šeříkově modrý odstín nese jméno Serenity a je podobně průsvitný jako Rose Quartz. Dobře se hodí na platinově plavý podklad či bílé vlasy.
Hladký účes vyrovnává stopy stárnutí v obličeji a dodá mladistvou lehkost. Vytváří dojem nevtíravé elegance, přitom údržba je velmi snadná. Stačí vyhlazující šampon a kondicionér, případně úprava žehličkou.
Pokud se rozhodnete pro hodně výraznou barvu, pak ponechte střih klidný a účes hladký. Provokativní rozcuchaný střih v ohnivě rezavé barvě je u zralejší tváře vhodný jen při značné asymetrii rysů. Tu pak dokáže částečně neutralizovat. V ostatních případech ale zvýší pocit únavy a povadlosti tváře.
S původní černou barvou je nutné se ve středním věku postupně rozloučit a přejít na hnědou. Černovláskám to obvykle činí potíže, ovšem už kolem padesátky působí havraní hříva velmi nepřirozeně. Naopak s hnědým odstínem tento problém mít nebudete.
A pokud jsou vlasy pěkné a silné, mohou zůstat dlouhé. Zkracovat si s věkem vlasy je česká specialita, u cizinek vidíte, že se věkem neomezují, Italky nebo Francouzky nosí dlouhé vlasy i po padesátce. Rozhodující by tedy měla být kvalita vlasů. Nechte si je zkrátit, jen pokud budou slabé a řídké.
Mikádo: nejslušivější a nepraktičtější střih, jaký si můžete vybrat. Dá tvar i slabým vlasům a vrátí tváři úhlednost, ztrácející se s přibývajícími roky.
Šikovný kadeřník přizpůsobí střih tvaru hlavy, mikádo může být vzadu kratší, asymetrické, s ofinou i bez ní.
Sladit výběr barvy na vlasy s tónem pleti se vám vyplatí.
Zde je to vidět na pleti broskvového odstínu, která s medově hnědou na vlasech působí měkce a jemně, zatímco při chybném výběru studené hnědé by získala nezdravě žlutý nádech.
A naopak pleť studeného odstínu působí se stejně chladnou barvou vlasů čistě a úpravně, zatímco při zlatavě plavé barvě by tuto průzračnou čistotu ztratila.
Foto: Shutterstock