Domů     Bolest jako varování
Bolest jako varování
20.8.2020

Jak jsme jako lidé rozdílní, tak se liší i naše vnímání bolesti. Co jeden přejde zatnutím zubů, jiného ochromí, neboť nervový systém zprostředkovává jiný obraz bolesti.

Ovšem to, co bychom měli brát jako varování vždy, není jen intenzita bolesti, ale i její lokalizace v těle.

Záněty a kazy zubů mohou proměnit dny a noci v utrpení, přitom málokdy jde o problém, který by mohl vážně ohrozit zdraví i život.

U jiných bolestí si ale tak jistí být nemůžeme, proto jsme připravili pár tipů, které potíže určitě nepřehlížet a neodkladně řešit s lékařem.

Bolest v hrudníku

Nejčastěji je vyvolávají křeče zádového svalstva, potíže s ploténkami a chrupavkami, někdy i pálení žáhy a trávicí potíže, tedy obtíže chronické a bez akutního ohrožení života.

Přesto všichni okamžitě myslíme na infarkt a podobné akutní srdeční a oběhové stavy. Bolest může být stejná, v čem se od potíží pohybového aparátu a trávení ale nápadně liší, je silný pocit úzkosti a někdy také obtíže s dýcháním.

Akutních srdečně-cévních stavů je více a vždy vyžadují bezodkladnou lékařskou péči.

V čem je jejich nebezpečí:

Angina pectoris – bolest se objevuje náhle jako zjevný následek fyzické námahy. Když si odpočinete, začne ustupovat. Bylo by ale vážnou chybou spokojit se tím, že je vám lépe.

Záchvat bolesti byl vážným varováním, že věnčité tepny zásobující srdce jsou výrazně zúženy aterosklerózou. Kdykoli pak může dojít k srdečnímu infarktu.

Infarkt myokardu – od anginy pectoris se liší zejména tím, že klid nepomáhá, bolest neustupuje. Je to tím, že už byla poškozena část srdeční svaloviny, která odumřela kvůli nedostatku kyslíku.

Hrozí srdeční zástava a smrt.

Plicní embolie – tady bolest signalizuje ucpání plicní cévy krevní sraženinou. Pokud vnikne do velké plicní cévy rozměrnější sraženina, může způsobit náhlou smrt.

Menší uzávěry plicního řečiště se mohou projevovat bolestí na hrudi spojenou se suchým kašlem a dušností.

Disekce aorty – pod nepříliš známým názvem se skrývá roztržení hrudní aorty. Při něm dochází k mohutnému krvácení, což je ve většině případů smrtelný stav.

Je spojený s extrémně silnou bolestí na hrudi, která se prakticky nedá odlišit od infarktu.

Pozor: V hrudní partii se pronikavou bolestí projevuje také krvácení žaludečního vředu. I to je případ pro záchranku a okamžitý operativní zákrok, neboť hrozí rozsáhlé krvácení.

Jak tomu předejít?

Srdečně cévní onemocnění jsou v naší zemi nejčastější příčinou úmrtí, častější než onkologické choroby, takže i způsoby prevence jsou dobře známé. Značný vliv má jídelníček s omezením nejen tuků, ale i masa a masných výrobků.

Naopak prospívají některé rostlinné oleje, ořechy a vyšší podíl zeleniny. Vysoký krevní tlak pomáhá přirozeně snižovat pití šťávy z červené řepy a ibiškového čaje. Podstatnou roli hraje i pravidelná pohybová aktivita.

Bolesti v podbřišku

1. Mimoděložní těhotenství

Je jednou z nejzákeřnějších a nejnebezpečnějších příčin bolestí v této partii. Záludnost spočívá v tom, že oplodněné vajíčko představuje pro ženu nebezpečí už v samém počátku těhotenství. Uhnízdí se totiž mimo dělohu, obvykle ve vejcovodu.

Tam narušuje místní cévy, když se pokouší vytvořit si vlastní prokrvení. Bolestivost se liší případ od případu, někdy je nepatrná a ozývá se po dobu i několika týdnů, jindy překvapí prudkým záchvatem.

V čem je nebezpečí: Narušení cév může vyvolat nitrobřišní krvácení, které může být slabší i silné. Rychlý růst vejce ale může vést i k prasknutí vejcovodu, což vyvolá silné krvácení a následný šokový stav. Ten může ohrožovat život.

Jak tomu předejít?

Jedinou prevencí je ultrazvukové vyšetření v samém počátku těhotenství. Lékař lehce zjistí, že přes jasné příznaky těhotenství chybí v děloze plod. Pak následuje rychlý operační zákrok, protože mimoděložní těhotenství je vždy nebezpečné pro život matky.

2. Torze vaječníku

Ozve se prudkou bolestí v podbřišku na straně postiženého vaječníku. A je to porucha nejen bolestivá, ale také nebezpečná, kdy se hraje o čas. Vaječník je totiž ve své poloze udržován vazivem, které současně do vaječníku přivádí cévy.

Při torzi – což je něco jako přemet kolem vlastní osy – vaječník své vyživující cévy zaškrtí.

V čem je nebezpečí: Bez prokrvení začíná tkáň odumírat, hrozí sepse a šok.

Jak tomu předejít?

Někdy dochází k torzi bez příčiny, v zásadě ale vyšší riziko představuje vaječník s chorobnými změnami, s cystou nebo nádorem. V případě těchto nálezů vás bude gynekolog varovat před určitými pohyby, které pak mohou k torzi vést.

Bolest ve svalech nohou

Příčinou může být krevní sraženina v hlubokém žilním systému. Noha nejen bolí, ale otéká a ve srovnání s druhou, nepostiženou končetinou mění tvar i zabarvení kůže. To je stav, kdy nesmíte čekat, až sám přejde.

Obdobnými bolestmi se projevuje tzv. uzávěrová choroba končetinových tepen, což je většinou následek aterosklerózy. Nástup ale není tak prudký, zato potíže se stále stupňují. Bolesti jsou tu doprovázeny křečemi nedostatečně prokrvených svalů. Tato choroba může lehce vyústit též ve vznik sraženiny ohrožující život.

V čem je nebezpečí: Sraženiny v hlubokém žilním systému jsou nejčastější příčinou plicní embolie.

Jak tomu předejít?

Lékaři znají celkem přesně hlavní zdravotní rizika, která mohou vést ke vzniku trombózy. Na prvním místě je to kouření, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy.

Dále je to omezená možnost pohybovat nohama, což se týká hlavně dlouhého cestování autem nebo letadlem. Vliv má i dehydratace a některé vrozené poruchy krve.

Bolest v břiše

1. Akutní zánět slinivky

Prudká bolest zhruba ve výši žaludku přichází obvykle nečekaně a neodchází. Její intenzita je značná, což samo o sobě donutí mnohé k bezodkladné návštěvě lékaře. A tam se pravděpodobně zjistí akutní zánět slinivky.

Utišit tyto potíže vyžaduje značnou trpělivost a disciplínu, slinivka se podílí na trávení, takže základem léčby je dieta. Zpočátku, při velmi prudkých bolestech, se obvykle nasazuje umělá výživa.

Proto je třeba důrazně dodržovat dietu a abstinenci, jinak zánět přejde do chronického stavu s občasným akutním vzplanutím, které pak může ohrožovat život.

V čem je nebezpečí: Zánět ničí tkáň slinivky. Kvůli nemoci se předčasně aktivuje trávicí šťáva už ve slinivce, zatímco v normálním stavu putuje nejdřív do tenkého střeva a tam se aktivuje. Kvůli zánětu enzymy tráví vlastní tkáň slinivky. Tento stav může vyústit až v bolestivou smrt.

Jak tomu předejít?

Především střídmostí v pití alkoholu, protože asi za polovinou případů je dlouhodobá konzumace tvrdého alkoholu, proto akutní zánět slinivky postihuje převážně muže. Ovšem další asi třetina případů vychází z onemocnění žlučových cest.

Při uvolnění žlučových kaménků může dojít k ucpání společného vývodu do tenkého střeva a tím trávicí šťáva nemůže ze slinivky odcházet a poškozuje ji. Poučení je tedy zjevné: nenechávat žlučníkové potíže dlouhodobě neřešené.

2. Neprůchodnost střev

Znamená to, že se pohyb střevního obsahu zastavil, což představuje přímé ohrožení života. Proč k tomu došlo? Tenké střevo se mohlo ucpat například žlučovým kamenem, případně se uzavřelo následkem pooperačních srůstů v břišní dutině.

Ovšem i bez cizího předmětu může dojít k neprůchodnosti, když se střevo nevhodným pohybem vchlípí samo do sebe či se přetočí a zaškrtí. Kromě těchto mechanických příčin může zastavení pohybu střeva vyvolat i cévní nebo nervová porucha.

Častější je neprůchodnost u tlustého střeva, příčinou nejčastěji bývají zúžení nebo zánětlivé pochody v této části. Opatrní proto musí být lidé, kteří trpí na chronická zánětlivá onemocnění jako Crohnova choroba a divertikulitida.

V čem je nebezpečí: V každém případě je nutný okamžitý lékařský zásah, ve střevní stěně nad místem ucpání narůstá tlak a hrozí, že dojde k prasknutí. Pak se dostanou střevní bakterie do břišní dutiny, což znamená otravu krve. Ta bez rychlé léčby v nemocnici vede k šokovému stavu a smrti.

Jak tomu předejít?

U těchto nemocí se dá těžko mluvit o prevenci. Tady je důležité hlavně neztrácet čas, když se bolesti ozvou. V každém případě se okamžitě vydejte k lékaři nebo do nemocnice, pokud je břicho současně viditelně zvětšené a tvrdé na dotek. Typické je i úporné zvracení.

Obecně: Při jakékoli prudké bolesti se závratí, pocením, třesem a výpadky vědomí okamžitě volejte záchranku.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale