Domů     Proč se doma nedaří čerstvým bylinkám?
Proč se doma nedaří čerstvým bylinkám?
20.3.2020

Není nad čerstvé koření v kuchyni. A to i v zimních měsících. Jenže rostlinky ze samoobsluhy obvykle po pár dnech uhynou. Poradíme vám, co dělat, abyste si svěží bylinky mohli vychutnat po celou zimu.

Bazalka, máta, petržel, rozmarýn a další bylinky v květináčcích, které prodávají v obchodech, jsou většinou určeny jen pro okamžitou spotřebu. To znamená, že k vaření využijete jejich lístečky a pak se s rostlinou rozloučíte. Pokud ale chcete, aby vám doma dlouho vydržely, stačí dodržovat pár zásad.

Přesaďte je

Poté, co si rostlinky přinesete z obchodu, musíte je vlastně zachránit. V těsných plastových obalech a při umělém osvětlení se jim tam opravdu moc dobře nedaří, a to ještě většinou nemívají ani dostatek vláhy, protože prodavače moc nezajímají.

Nejdřív z nich sundejte celofánový či igelitový obal, plastový kelímek postavte do nějaké misky a bylinu, pokud má suchou zeminu, důkladně zalijte. Až se trochu vzpamatuje, vyjměte ji z kelímku a přesaďte do většího květináče s kvalitní zeminou.

Vhodná je kombinace zahradnického substrátu s rašelinou. Pod něj dejte několik kamínků, aby se vytvořila drenážní vrstva, která bude odvádět přebytečnou vodu. Pak musíte rostlinu opatrně aklimatizovat.

Kam s ní

Zdálo by se, že na místo, kde je hodně světla, ale pozor na to! Jestli rostlina stála v obchodě v tmavém regálu, rychlý přechod na přímé slunce by nepřežila.

Proto ji nejdřív postavte někam dále od okna, a až se zhruba za týden zaklimatizuje, přemístěte ji na parapet. Měl by být širší, aby se rostliny nedotýkaly skla, na kterém se teď v zimě, pokud mrzne, může tvořit námraza. Okno by mělo směřovat na jih, nebo na východ.

Zalévání je alchymie

I když většina středomořských bylinek nemá ráda přemokření, zpočátku je zalévejte tak, aby substrát nebyl nikdy úplně suchý a pozorujte, jak reagují. Jestli se vám zdá, že mají unavené listy, potřebují zalít častěji.

Nesmějí ale stát ve vodě, to by jim uhnily kořínky! Sušší substrát nevadí tymiánu nebo rozmarýnu, zato máta je na zálivku velmi náročná – vyžaduje ji každý den. Stejně tak je třeba pravidelně zalévat bazalku, petržel či pažitku.

Univerzální rada, jak často zalévat, neexistuje. Musíte to vypozorovat sami. Co však bylinky vyloženě nesnášejí, je suché sálavé teplo.

Pokud tedy máte pod parapetem radiátor, bude zemina v květináčích rychleji vysychat, takže kromě častějšího zalévání je třeba rostliny rovněž rosit!

Hnojit ano, či ne?

Bylinky by údajně měly přijít do styku s průmyslovými hnojivy naposledy dva týdny před konzumací, ale lepší prý je vůbec s takovým hnojením nezačínat. Pokud mají kvalitní substrát a jednou za rok je přesazujete, ani to nepotřebují.

Někteří pěstitelé však tvrdí, že samotná voda nestačí, a doporučují přidat do zálivky jednou za 14 dní krystalické hnojivo s vyšším obsahem dusíku.

Zařiďte jim vhodnou teplotu

Správná teplota pro pěstování bylinek v bytě se pohybuje mezi 15 – 20 °C, v noci může klesnout až o 2 – 4 °C . Ideální je mít je v zimní zahradě, nebo u okna na chodbě.

Jenže bylinky obvykle míváme v kuchyni, aby byly po ruce, a tam je mnohem větší teplo a pára z vaření. S tím se většina z nich kupodivu dokáže vyrovnat, ale nesmíte na ně větrat! Průvan a v zimě mrazivý vzduch je dokonale zahubí.

Bylinky vhodné k pěstování v bytě

Petržel, pažitka, bazalka, máta, tymián, saturejka, rozmarýn, meduňka, dobromysl, kerblík, libeček, koriandr. Většina z nich patří k trvalkám, a tak jim správnou péčí o něco prodloužíte život.

Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok a také libeček pěstovaný doma se obvykle pěstuje jako jednoletka.

Využití v kuchyni

Petržel

Do polévek, salátů, k vaječným, bramborovým a rybím pokrmům, jako ozdoba ve studené kuchyni.

Rozmarýn

K dochucení omáček, masa, při grilování.

Bazalka

Hodí se skoro ke všemu, tradičně do pokrmů z rajčat. Přidávejte ji až na konec vaření.

Tymián

Na drůbež a zvěřinu, do dušených jídel, polévek a nádivek.

Pažitka

Na chléb s máslem, do polévek, salátů či vaječných jídel, k lehkým rybím specialitám nebo do omáček.

Meduňka

Do salátů, sladkých či tvarohových pokrmů, nápojů a bylinkového likéru.

Máta

K jehněčímu a mletému masu, do marinád, sladkých pokrmů a salátových zálivek. Nezastupitelná je v kubánském nápoji mojito.

Saturejka

Do nejrůznějších salátů, polévek a luštěninových jídel.

Dobromysl

K zelenině, zejména k rajčatům, lilku, cuketě a paprice, do polévek, omáček, k těstovinám a k masovým pokrmům. Typické koření na pizzu.

Kerblík

Do polévek, omáček, salátů, vařených ryb, drůbežího, telecího a jehněčího masa. Přidává se krátce před koncem vaření.

Koriandr

Čerstvý na grilované ryby, do orientálních pokrmů z dušeného masa, do salátů, majonéz, tvarohových  pomazánek, smetanových zálivek, do polévek a čatní. Semena – do pečiva, zákusků, vánočního cukroví, do nádivek, paštik a pod tučná masa.

Libeček

Nejlépe do tradiční české bramboračky či zeleninových polévek, do karbanátků, smažených vajíček, pomazánek, do omelety, salátové zálivky či smetanové omáčky.

Foto: Shutterstock

Související články
19.5.2025
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak opravdu jen minimální množství. Nemusíte tedy řešit,
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč