Když je venku minus třicet, určitě ven dobrovolně nepůjdete. Existují však situace, kdy klidně pobudete v mrazu minus sto třicet a ještě se při tom svléknete. Řeč je o kryoterapii, léčbě extrémním chladem.
Mrazivý pobyt v kryokomoře neboli poláriu má řadu příznivých účinků na náš organizmus. Mimo jiné ohromně pomáhá zvyšovat imunitu, likviduje viry, celkově zlepšuje kondici a regeneruje.
Sauna naruby
Abyste si to uměli představit – kryoterapie je něco jako opak saunování.
V obou případech jste zavření ve speciálně upravené dřevěné kabině, ale zatímco v sauně je horký vzduch 60–100 °C, v kryokomoře vás šlehá mráz o teplotě minus 110–150 °C. V sauně jste nazí nebo zabalení do prostěradla a sedíte, v ledové chýši máte na sobě trenýrky (muži) či šortky a tílko nebo plavky (ženy), teplé ponožky, na nohou dřeváky, na hlavě čelenku a na obličeji roušku.
Nadechujete se nosem a vydechujete ústy a neustále chodíte kolem dokola, aby dovnitř vháněný ledový vzduch nepůsobil na jedno místo těla. Rozdíl je i v délce pobytu a v pohybovém režimu po proceduře.
Saunujete se asi 10–15 minut, následuje rychlé zchlazení a delší klidný odpočinek. V polariu jste maximálně 2–4 minuty a po jeho opuštění jdete cvičit či šlapat na rotopedu.
Proč nezmrznete?
Do kryokomory se vhání technicky upravený suchý vzduch, absolutně zbavený vlhkosti. Proto při pobytu v něm nemohou vznikat omrzliny. Pouze na nedokonale osušené pokožce, třeba v tříslech nebo v podpaží, může dojít vlivem mrazu k lokálnímu zarudnutí kůže.
To se ale nestává, protože před vstupem do polária vás pracovníci kryocentra zkontrolují, jestli na sobě nemáte kapky potu, abyste neměli omrzliny.
Jak to funguje
Díky suchému mrazivému vzduchu se vnitřní teplota těla nesníží, prudce se však ochladí jeho povrch, především v těch částech, kde je tenká tuková vrstva – to jsou klouby, šlachy a vazy v oblasti kolen, kotníků a na rukách a oblast podél páteře.
Díky tomu dojde v těchto místech ke zpomalenému metabolismu, který se po opuštění komory, kdy se organismus značně prokrví, obrovsky znásobí, a tak se začnou masivně vyplavovat škodlivé látky z tkání v uvedených oblastech.
Tím se výrazně urychlí hojení zánětů a zranění. Tento efekt přetrvává ještě několik hodin poté, co kryokabinu opustíte. Společně se stoupající tělesnou teplotou rovněž zažíváte pocit euforie a obrovský příval energie.
Celá procedura probíhá pod dohledem zkušeného odborníka a můžete ji kdykoli přerušit.
Pozitivní účinky kryoterapie
* Příznivě ovlivňuje zánětlivé a degenerativní onemocnění kloubů a zad, poúrazové a pooperační otoky a modřiny, zánětlivá revmatická onemocnění měkkých částí kůže.
* Působí proti bolesti, zvyšuje pohyblivost postižených končetin.
* Účinně pomáhá při chronickém onemocnění dýchacího systému a astmatu i při roztroušené skleróze.
* Funguje jako prevence proti chřipce a rýmě, depresi a psychickému přetížení a celkově posiluje imunitu.
* Přináší úlevu těm, kteří trpí lupenkou a akné či sennou rýmou.
* Zlepšuje nepříjemný stav, při němž vám zvoní a píská v uších.
* Pomáhá bojovat proti celulitidě, omlazuje pokožku celého těla a stavy po kosmetických a plastických operacích.
* Stimuluje vyšší výkonnost aktivních sportovců, urychluje regeneraci jejich přetížených svalů a má hluboké hojivé účinky.
* Dokáže aktivovat hormon štěstí endorfin.
Kolik vstupů
Pro dlouhodobý efekt léčby a zdravotního stavu se doporučuje kúra deseti až dvaceti vstupů do kryokomory. Terapii mohou absolvovat i děti starší pěti let.
Pro koho se nehodí
Pokud trpíte alergií na chlad, klaustrofobií, chorobami srdce nebo krevního oběhu v akutním stadiu, poruchami srdečního rytmu nebo chlopňovými vadami, akutní chronickou bronchitidou, těžkými poruchami prokrvení končetin, chudokrevností a vysokým tlakem (přes 160/110), není pro vás terapie extrémním mrazem vhodná.
Dovnitř také nesmějí ti, kteří mají probíhající horečnaté infekční onemocnění nebo si před kryoterapií dopřáli alkohol či jiné návykové látky.
Kdo by ještě měl být opatrný
Před rozhodnutím zkusit kryoterapii by se s lékařem měli poradit i ti, kteří mají sníženou funkci štítné žlázy nebo trpí nadměrným pocením.
Foto: Shutterstock