Myslíte si, že se potíme jen když je horko, při cvičení nebo v sauně? Důvodů je mnohem víc. A někdy pocení může signalizovat i závažnější zdravotní problém. Zjistěte, zda se netýká i vás.
Nikdo z nás nemá pocení v oblibě. Přesto je pro náš organismus potřebné. Kdyby mechanismus pocení selhal, mohli bychom i umřít. Na druhou stranu s potem ztrácíme kromě vody i významné minerály.
Na to je důležité pamatovat při jakémkoliv větším pocení a ztracené minerály co nejdříve do těla doplnit.
Které jsou další spouštěče pocení?
Při horečce – Je to nejznámější příčina zpoceného těla. Horečkou reaguje organismus na přítomnost akutní infekce. Teplotu, která nepřesáhne 39 °C není třeba u dospělých tlumit. S horečkou odezní i s ní spojené pocení.
Stres i obezita – K většímu pocení přirozeně dochází během stresu nebo při úzkosti. Více se potí obézní lidé a dospívající. Značně kořeněná jídla nebo velké množství kofeinu mohou také pocení zvýšit.
Při akutní bolesti – Pokud vás náhle něco velmi bolí, můžete vnímat i náhlé zpocení celého těla. Stává se to po úrazu, tento stav velmi dobře znají i lidé trpící žlučníkovými záchvaty. Jedná se o normální reakci těla, která brzy odezní.
Závažné infekce – Tuberkulóza, která je velmi nebezpečným onemocněním, se kromě jiného projevuje velmi výrazným nočním pocením. Také život ohrožující infekční endokarditida vysílá jako signály vedle nechutenství a únavy i noční pocení. To je typické i pro AIDS.
Další možné spouštěče…
Když jde o chorobu – Nazývá se hyperhidróza neboli nadměrné pocení a vyznačuje se vylučováním potu větším, než je potřebné k termoregulaci těla. Může se jednat i o 5 krát vyšší produkci potu než u člověka, jenž hyperhidrózou netrpí.
Klasické antiperspiranty nemají v těchto případech zpravidla žádný znatelný účinek. Příčinou bývá nejčastěji dědičnost. Nadměrné pocení může postihnout celé tělo, nebo jen jeho určité části (často dlaně, podpaží a chodidla).
Při stresu se obvykle potíže ještě zvýrazňují. K potlačení je možné zkusit iontoforézu nebo aplikaci botulotoxinu.
Porucha štítné žlázy – Pokud štítná žláza produkuje více hormonů, než by měla, může se objevit noční pocení a návaly horka. Pacienti navíc horko naprosto nenávidí. Nadměrná funkce štítné žlázy má ale i jiné projevy, jako je hubnutí, bušení srdce, třes rukou.
Klimakterium – Během přechodu se objevují nepříjemné návaly horka, které jsou často spojené s pocením. Navíc ženy trápí noční pocení. Je to způsobeno poklesem tvorby ženských hormonů.
Cukrovka – Pacientům s cukrovkou se stává často, že se v noci hodně potí. Je to způsobeno příliš nízkou hladinou cukru. Hypoglykémie se ale nemusí objevit pouze v noci. Může vzniknout po předávkování inzulinem, nebo třeba po nadměrné zátěži.
Projevuje se kromě pocení také třesem, zmateností, úzkostí a až ztrátou vědomí. Pokud trpíte diabetem a v noci se potíte, co nejdříve to proberte se svým lékařem.
Nádorová onemocnění – Někdy se projevují také zvýšeným pocením, nebo nočním pocením.
Nádor nadlevin je vzácný, ale projevuje se zvýšeným pocením, které je záchvatovité. Pacienti navíc trpí bolestmi hlavy, vysokým krevním tlakem a hubnou. Noční pocení je typické pro lymfomy, což jsou nádory lymfatického systému.
Léky – Často mají i některá antidepresiva jako vedlejší účinek noční pocení. Zvýšené pocení ale mohou způsobovat i jiné léky. Mělo by to být uvedeno v příbalovém letáku, přesto je lepší o tom.
Foto: Shutterstock