Leckdy vytvářejí tak výrazný dojem, že květiny zastíní. Na rozdíl od rostlin také časem neztrácejí na dekorativnosti, takže se do nich vyplatí více investovat.
Také by každý z vašich květináčů mohl vyprávět svou historku, jak se k vám dostal? A také máte prosté pálené květináče vedle ještě prostších plastových, myšlených jen jako transportní, a sem tam nějaký s glazurou, ale pokaždé s jinou?
To je obvyklý stav, protože se nám málokdy chce vydávat větší částku za něco tak nezbytného, jako jsou dekorativní květináče. Jenže: K čemu jinému si květiny pořizujeme, pokud to není za účelem zkrášlit jimi domov.
Jen si představte, že všechny vaše květináče mají stejný styl, všechny jsou z ušlechtilé leštěné oceli nebo bílé keramiky s lesklou glazurou. Povýší tím nejen květiny, ale veškerý prostor, kde květináče máte.
Než začnete vybírat
Asi vás překvapí, že podle vzhledu nepoznáte, o jaký materiál se jedná.
Moderní květináče mívají vysoce lesklý nebo metalický povrch a klamou vzhledem glazury, přitom může jít nejen o keramiku, ale také o moderní stříkaný plast, který se používá jak pro běžné, tak i pro samozavlažovací květináče.
Pokud to nebudete vědět, budete přesvědčení, že ta nádhera musí být keramika, v bílém provedení možná i porcelán. A úplně stejně může vypadat i květináč ze sklolaminátu.
Naopak pokud hledáte květináč ve stylu blízkém přírodě, pak byste měli vědět, že vedle pravých výpletů, především z banánových listů, je hitem polyratan z plastu. A květináč s tváří kamene může být jak minerálního původu, tak z plastu.
Co se vždy trochu liší, jsou vlastnosti materiálu. Takže vedle vzhledu zvažujte i to, co přesně od květináčů očekáváte.
Cenově začínají kvalitní květináče na několika stovkách a mohou stát i několik tisíc, což je případ značkových designových nebo samozavlažovacích květináčů.
Moderní styl
Velmi efektní jsou nádoby z leštěné nerezové oceli. Se svým čistým ušlechtilým vzhledem se hodí do moderních interiérů, na starožitné komodě by působily cizorodě, pokud by kombinace stylů nebyla záměrem.
Výhodou je, že se prodávají v různých velikostech, a tak můžeme sladit květináče interiérové s těmi, které chceme mít před domem a na zahradě. Díky svému materiálu jsou velmi stabilní a unesou i váhu rozložitých rostlin a stromků.
Keramické květináče s glazurou a kvalitní plastové jsou někdy k nerozeznání. Mívají stejný hladký minimalistický povrch a masivní vhled, často v kónickém nebo válcovém tvaru.
Rozdíl je ve váze, plasty jsou o něco lehčí, takže se vám květináče větších rozměrů budou snáze stěhovat a pádem se nerozbijí. Barevná odolnost leštěných plastů by ale měla být srovnatelná s keramikou.
Plasty navíc dobře klamou tělem, mohou mít rozmanité úpravy třeba s povrchem imitujícím vzhled kovu, terakoty nebo keramické mozaiky.
Laminátové květináče jsou vysoce odolné a mají trvanlivé barvy i na slunci. Díky jejich hladkému lesklému povrchu a barevné rozmanitosti si je snadno spletete s glazovanou keramikou. Oproti ní jsou ale znatelně lehčí.
Vyrábějí se ze směsi umělé pryskyřice a skleněných vláken a některé obsahují i malé množství mletého kamene. Díky němu jsou prodyšné pro kořeny rostlin. Novinkou je laminát s obsahem hliníku, který je ještě lehčí.
Tradiční styl
Polyratanové květináče napodobují vzhled ratanu, ale ve skutečnosti jde o výplet z drátů z lakovaného hliníku, potažených plastem. Ten imituje vzhled přírodního materiálu, ale je odolnější vůči vlhkosti.
Uvnitř bývá zinková vložka, přesto je dobré rostlinu chránit fólií. Podobného vzhledu jsou pak květináče z vodního hyacintu, bambusového listí nebo luxusního korku. I přes povrchovou úpravu je třeba je chránit před vlhkostí a sluncem.
Oblíbené jsou květináče se vzhledem kamene a terakoty. Vedle těch pravých jsou na trhu i imitace z moderních plastů, které jsou odolnější než původní materiály. Ve větším počtu se hodí do bytu upraveného ve středomořském nebo francouzském stylu.
Foto: Shutterstock, Loooox.cz, Lahome.cz