Je to tak banální součást kosmetické výbavy, že nad ní ani nepřemýšlíme, když pudr nanášíme. Někdy je to chyba.
1. Pudr zvýrazňuje veškeré chloupky na obličeji, zvláště dobře na nich ulpívá sypký pudr. Tenhle problém nejlépe objevíte, když se na sebe v zrcadle podíváte v protisvětle, tedy při osvětlení zezadu. Co s tím?
Jsou-li chloupky ojedinělé, pak problém vyřeší pinzeta nebo holítko, pokud zjistíte, že máte výraznější ochlupení tváře, pak je lepší používat kompaktní pudr.
2. Rychlý make-up vytvoříte vlhkou houbičkou, kterou nanesete kompaktní pudr. Dobře rozetřete, aby nezůstaly přechody. Pleť pak působí zcela přirozeně, jen je barevně jednotnější a neleskne se.
Bohužel tento efekt nevydrží dlouho, s make-upem se to nedá srovnávat. Proto po pudru pro tento účel sáhněte až těsně před tím, než ho bude potřeba.
3. Bronzující pudry báječně zvýrazní opálenou barvu pleti, přesto se to s nimi nesmí přehánět. Obsahují obvykle hodně lesklých částic a při větší vrstvě pak obličej působí mastně.
4. Kůže pod očima je tenká a už v mládí s drobnými vráskami, v nichž se pudr usazuje a vytváří záhyby. Zvláště výrazné jsou při mastné pleti: Pak je nejlepší obranou použít na dolní víčko podkladovou bázi pod oční stíny. Zabrání stékání mazu a usazování vrstev pudru.
5. Při výrazně rozšířených pórech se nedoporučuje používat jinak šikovný kosmetický štětec, ale houbičku. Štětec by zanechal na pleti lehký poprašek a tím by ještě zvýraznil okraje pórů. Pokud už se to stalo, pak tvář jemně přejeďte prsty.
Tím posbíráte nadbytečný pudr. Totéž pomůže, když máte sice normální pleť, ale bojíte se, že jste pudru použili moc, pak prostě přejeďte po tváři prsty.
6. Štětce a houbičky pro nanášení pudru musíme pravidelně mýt – nejlépe jemným šamponem bez kondicionéru. Jinak se v nich hromadí nejen částice pudru, ale také šupinky kůže a maz. Pak začnou zapáchat, protože se v nich množí bakterie, navíc hůře nanášejí pudr.
Houbičky je jednodušší koupit nové, ale štětce se dají umýt bez problémů. Jen pak musíme šampon důkladně vymýt a štětiny vymačkat a hladit do tvaru, který mají mít.
7. Při pudrování obličeje se nejčastěji zapomíná na uši – přitom právě zde je kůže obvykle mastná, a tedy výrazně lesklá. Pak uši opticky „odstávají“ od matné pokožky obličeje.
8. Pokud nám spadne kompaktní pudr, můžeme ho ještě zachránit. Větší kousky srovnáme podle tvaru, aby k sobě zapadaly, drobné nasypeme mezi ně a zakapeme lihem. Uhladíme čajovou lžičkou, aby pudr vytvořil opět kompaktní hmotu. Necháme zaschnout, čímž opět ztvrdne.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock