Víte, proč je důležité pečlivě odměřovat dávky pracího přípravku? A proč není dobré na všechno prádlo používat gelové kapsle? Prozradíme vám to a ještě mnohem víc.
Automatická pračka pere sama.
To je pravda. Nastavení programu a výběr pracího přípravku už je ale na nás. A vůbec to není tak snadné, jak to vypadá.
1. Prací prostředek odměřujte
Jestli jste dodnes byli zvyklí dávat ho „od oka“, pak tento svůj zvyk změňte. Většinou máme tendenci dávat příliš málo přípravku, což má za následek dřív nebo později nehezky zašedlé prádlo.
Barevné textilie dostávají šedavý nádech, ztrácejí jasnost barev, špína se úplně neodstraní a mohou vzniknout mastné šedé žmolky. Nebo naopak dáváme pracího prostředku příliš a to se nám projeví nejen na kvalitě vypraného prádla, ale i na naší peněžence.
* Nadbytek prášku může vytvořit hodně pěny. S tou si pračka poradí tak, že vypustí určité množství vody (i s přebytečným práškem, který tak – nevyužitý – putuje do kanalizace a zbytečně zatíží odpadní vodu) a dopustí čistou vodu.
Už nelze zjistit, kolik pracího prostředku v pračce zůstalo, ale je možné, že tak málo, že spíš pereme v „čisté“ vodě.
* U méně pěnivých prostředků se přebytečný prášek usazuje v zásobníku a také může ulpívat na prádle.
Tip Paní domu: Množství pracího prostředku si hlídejte především tehdy, používáte-li koncentrovaný výrobek. Ten vypere stejné množství prádla při prací dávce i o pětinu menší než přípravek standardní. Týká se to nejen prášku, ale i koncentrovaných gelů a tablet.
2. Vybírejte podle typu prádla
Ten určený pro bílé prádlo obsahuje rozjasňovače a bělidla, ten pro tmavé kousky zase chrání barvy. Proto když budete prát tmavé prádlo prostředkem na bílé, může se po čase stát, že vám vyblednou barvy.
Pokud vám na prádle zůstávají bílé skvrny, je možná důvodem použití bezfosfátových pracích prostředků. Takto označené přípravky obsahují určité látky (zeolity) pro změkčování vody a ty se pak mohou usadit na prádle jako skvrny.
Tip Paní domu: Používáte-li aviváž, vždy ji nejprve zřeďte vodou. Koncentrovaná by mohla na prádle způsobit nepříjemné skvrny.
3. Používejte správně gelové kapsle
Gelové kapsle je třeba do pračky správně vložit. Dávají se přímo do bubnu a úplně dozadu ještě před vložením prádla. Kdybyste je dali nahoru na oblečení nebo mezi oblečení, neměly by dostatečné množství vody a nemusely by se úplně rozpustit.
Výsledkem by pak bylo nejen špatně vyprané prádlo, ale i nerozpuštěný gelový obsah přilepený na prádle. Vypadá pak jako nehezké hrudky škrobu.
4. Prádlo pověste co nejdříve
Ideální je prádlo po vyprání neprodleně pověsit na šňůru. Jenže podle průzkumů se to nepodaří až 75 % pradlenek. V neprodyšně uzavřené pračce je však „cítit“ již po hodině. A nepříjemný odér zůstane nejen na prádle, které schne na sušáku, ale i v pračce.
Novinkou, která si s tím umí poradit, je speciální program, který dokáže až 6 hodin po ukončení praní vyprané kousky v uzavřené pračce provzdušňovat. Pokud ho nemáte, nezbývá nic jiného, než prádlo skutečně co nejdříve po vyprání z pračky vytáhnout.
5. Větrejte pračku
Aby nebyla pračka cítit zatuchlinou, po skončení praní ji nechte pootevřenou – dvířka i zásobník. A také ji nezapomeňte pravidelně čistit. V pracích prostředcích i v avivážích jsou nejrůznější plnidla, barviva a soli.
Pokud je z pračky úplně nevystrnadíme, začnou se na zbytcích tvořit plísně. Výrobci doporučují alespoň jednou za tři měsíce použít odstraňovač vodního kamene, a pokud máte tvrdou vodu, také odvápňovač.
Preventivně proti usazování vodního kamene slouží magnetický odvápňovač, který hlídá tvrdost vody. Instaluje se na přívodní zařízení. K sehnání jsou také čisticí tablety, které fungují na stejném principu jako ty do myčky nádobí.
Jestli raději sáhnete po alternativních prostředcích, použijte „obyčejný“ stolní ocet. Nalijte půl lahve do pračky a pusťte ji „naprázdno“ bez prádla na program s vyšší teplotou. Samozřejmě vynechejte ždímání.
6. Perte ekologicky
Už jste vyzkoušeli alternativní prací prostředky? Na trhu jsou k sehnání tzv. mýdlové ořechy (Sapindus mukorossi). Slupky z těchto plodů obsahují rostlinný saponát, který nedráždí pokožku. V Indii i Nepálu se používají odnepaměti.
Jen je nutné dát je při použití do látkového sáčku. Časopis dTest se ale ke kvalitě praní v nich vyjadřuje spíše skepticky. Podle něj na prádlo působí, jako kdyby se pralo v čisté vodě.
Existují však i velmi kladné ohlasy, které mýdlové ořechy doporučují a účinek praní v nich hodnotí skvěle.
Text: Dana Pešková, Konzultace: Darina Papáčová, Whirlpool, Foto: PX FUEL