Asi tušíte, že jedlá soda dokáže víc než jen zmírnit pálení žáhy. Možná ale nevíte, jak široké může být pole její působnosti.
Čistí šperky
Rozmíchejte 3 lžičky jedlé sody s 1 lžičkou vody na kaši. Vezměte kartáček a šperky touto kaší vydrhněte, pak opláchněte ve vodě. Pro bezpracnou metodu pak použijte mísu vyloženou alobalem.
Nalijte do ní 1 l vody a přisypte 10 lžiček soli a 5 lžiček jedlé sody. Vložte šperky a nechte působit. Zašedlý povlak se přesune na alobal.
Zklidní kůži po slunění
Na zarudlou a bolestivou kůži můžete přiložit studený obklad namočený ve vodě s jedlou sodou. Na 1 l vody dejte 4 lžíce jedlé sody.
Odstraní pachy
Jedlá soda má silnou schopnost neutralizovat pachy, kterou zvláště oceníte v lednici. Stačí vložit misku se sodou a nechat ji tam, dokud pachy nezmizí. Podobně pomůže i s odstraněním nepříjemného zápachu z pračky.
Dejte do bubnu půl šálku sody a spusťte krátký prací program. U myčky použijte šálek sody a zapněte program oplachování. Myčku tím zbavíte jak mastnoty, tak i zápachu.
Pokud cítíte zápach z kuchyňského dřezu, nasypejte sodu přímo do odpadu a nechte dostatečně dlouho působit, než pustíte vodu.
Zrychlí vaření luštěnin
Do vody při vaření luštěnin přidejte na 1 litr 1 lžičku jedlé sody. Luštěniny budou dříve měkké a také lépe stravitelné, zvláště znatelný rozdíl je u starších luštěnin.
Nahradí deodorant
Schopnost jedlé sody likvidovat pachy je velmi široká, takže zastane i funkci deodorantu. Stačí ji rozmíchat s trochou vody na kašičku a tou kůži opláchnout.
Kašičkou odstraníte také další nepříjemné pachy, které na kůži ulpí například při práci v kuchyni, zbavíte se i odéru rybiny nebo česneku.
Vyčistí psí srst
A to všeho druhu: Na páchnoucí psí srst můžete sypkou sodu použít přímo a rukama ji vetřít mezi chlupy. Nechte působit, dokud pach neustoupí, pak chlupy vyčešte nebo vykartáčujte.
Obdobně lze odstranit pachy z koberce, stačí ho posypat suchou sodou a pak vysát. Roztok sody ve vodě je pak bezpečným prostředkem na vyprání plyšových hraček, ale i umytí těch ostatních, neboť soda dobře rozpouští mastnotu.
Poslouží jako peeling
– Pro zářivější pleť použijte pastu získanou smícháním 1 lžíce sody, 1 lžičky citronové šťávy a 4-5 kapek tea tree. Dobře rozmíchejte, naneste na obličej a pokožku krouživými pohyby prstů nebo pomocí štětce dobře masírujte.
– Chcete-li odstranit ucpané póry, pak smíchejte 1 lžička sody s 1 lžičkou medu. Můžete přidat trochu oleje. Naneste na partie s ucpanými póry a nechte působit 5 minut, poté jemně masírujte a opláchněte.
-Ke zmírnění vrásek použijte směs 2 lžiček sody s 1 lžičkou kokosového oleje. Masírujte obličej důkladně po dobu 5-7 minut a poté opláchněte teplou vodou. Opakujte jednou až dvakrát týdně.
Zmírní strie
Pravidelná masáž pastou ze sody podpoří regeneraci kůže. Pastu připravíte smícháním 3 lžic sody se šťávou z poloviny citronu.
Dá lesk vlasům
Sodou si můžete vlasy klidně mýt – pomáhá k tomu její značná schopnost odmašťovat. Pro dobré umytí vlasů stačí 1 lžíce jedlé sody rozpuštěné ve vodě. Jenže to není vše, čím soda při péči o vlasy poslouží.
Kaší ze 3 lžic sody rozpuštěných v 9 lžicích vody můžete masírovat vlasovou pokožku. Při pravidelném opakování má tato masáž zlepšit růst vlasů. Sodou můžete kromě toho dát vlasů krásný lesk. K tomu účelu přilijte do roztoku sody na mytí vlasů trochu jablečného octa.
Zmírní svědění
Kašičku ze sody s trochou vody účinně zmírňuje svědění, když vás poštípá hmyz nebo požahají kopřivy. Kašičkou potírejte podrážděnou kůži a opakujte, dokud nedojde k úlevě.
Pozor: Jedlá soda se někdy doporučuje také jako domácí prostředek pro bělení zubů. Může ale také sklovinu poškodit, raději ji k tomuto účelu nepoužívejte.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL