Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat.
Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě.
Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abychom je uložili do „banánové krabice“ a tu odnesli do sklepa, kde na ni padá prach zapomnění. Ovšem to donekonečna nejde.
Rituál třídění
Vyšetřete si čas, dostatek času, ještě více času… a dejte se do práce. Přišla nejvhodnější doba probrat jednotlivé tituly, a ty, které už dlouho ležely ladem, poslat do světa. Jen tak jim dáte možnost na nový život u někoho jiného. Jak tedy začít?
Vezměte každou knihu do ruky. Prolistujte jí a zkuste přitom reálně zvážit, jestli opravdu chcete, aby ve vaší knihovně zůstala. Odpovězte si, proč. Ty, u kterých váháte, dejte stranou. Ostatní pak vložte zpátky. A nechte je na „druhé kolo“, které po čase bude kopírovat to první.
A jde se na to
Jak přistoupit ke třídění? Které knihy nechat a které vyřadit? Nejprve si uvědomte, že ani při nejlepší vůli nemůžete mít doma všechny tituly, které byste chtěli. Zvlášť pokud čtete hodně a často.
Spočítejte, kolik knih se vám do knihovny vejde, a toto množství nepřekračujte. A hned si zakažte rozšiřovat knihovnu o balast. Knihy, co vás nebaví číst, rovnou pošlete dál.
Knihovny jsou od toho, aby obsahovaly kvalitní knihy, které mají pro jejich majitele přidanou hodnotu a nesmí být pouhým odkladištěm.
Pusťte je do světa
Tak… teď máte hromadu knih, u nichž jste se rozhodli, že se s nimi přece jen dokážete rozloučit. Co teď?
* Nejjednodušší a pro duši každého čtenáře nejsmířlivější je vyřazené knihy darovat.
* Když jste vyčerpali seznam známých, můžete knihy vložit do knihobudky, nebo jinak nabídnout zdarma, třeba na Nevyhazuj.To.
* Některé tituly můžete i prodat. Možností je více, o tom si ještě povíme…
* Bohužel jsou i tituly, které nikdo nechce. Nemá cenu je dávat ani do knihobudky, kde budou jen zabírat místo. Najděte pro ně jiné poslání.
Mít z toho užitek
Prvotní hromada odložených knih se rozprostřela na další hromádky, z nichž jedna je určena na další prodej. Co s ní? Určitě každou knížku vyfoťte a nabídněte dál. Na pomoc máte:
* různé inzertní portály, například sbazar.cz; bazos.cz; zdruheruky.cz; nbazar.cz a další,
* sociální sítě, například instagram, facebook, twitter, youtube…
* antikvariáty, které se snaží dostat knihy z domácností zpět do oběhu k novým čtenářům (například on-line služba knihobot.cz má výhodu v tom, že dokáže odhadnout na dálku na základě fotografií, jestli má smysl konkrétní knihy zařadit do prodeje, a pokud ano, pošle pro ně kurýra a vše potřebné zařídí za vás).
Co ano a co už ne
Největší ohlas mají knížky asi 30 let staré. Pro prodej se však nehodí vše. Některých titulů je prostě v českých knihovnách tolik, že už je nikdo nechce ani zadarmo.
* Při třídění myslete na to, že stáří knihy není hlavním kritériem pro to, aby zůstala v knihovně. Ne všechny staré tituly jsou literární klenoty, takže pokud k nim nemáte vztah, nedržte je jen kvůli tomu, že vám je předali vaši rodiče.
Předrevoluční literatury má každý plno a zbytečně zabírá místo kvalitním novinkám.
* To samé platí i na druhé straně. Ani pár let starému titul nemusíte věnovat cenné místo, pokud se k němu nechcete vracet. Že vám dal knížku někdo k Vánocům přece neznamená, že ji musíte v knihovně “trpět”, pokud vám nic neříká.
Klasickým příkladem jsou třeba „bestsellery“, které mnoho lidí koupilo jako dárek jen na základě reklamy.
* Mezi knihy, často zabírající místo, patří také vaše odborná literatura například z dob vašich studií. Zde je možná na místě odhodit sentiment a přiznat si, že knihy leží dlouho netknuté, a navíc výrazně informačně zastaraly.
Připravte se však na to, že pravděpodobně právě tyto tituly už nemají dalšího využití a do prodeje se ve většině případů právě kvůli neaktuálnosti obsahu nehodí.
Konkrétní tipy
* Z knih před rokem 1990 bývají nejlépe prodejné úzce zaměřené odborné knihy, ale pouze v případě, kdy informačně nezastaraly, nejsou ideologicky zatížené a v posledních desetiletích nevyšly kvalitnější, podobně zaměřená díla.
* Naopak z posledních 30 let se dá prodat téměř cokoli. Za nejvyšší průměrnou cenu se v antikvariátech daří prodávat knihy přiblližně 15 let staré – většinou proto, že jsou čtenáři stále žádané, ale z pultů obchodů již zmizely.
A zároveň jedno pravidlo – pokud máte novou knihu, která vás nezaujala, vyplatí se jí nabídnout do prodeje ihned po přečtení, dokud je v dobrém stavu a žádaná.
Věděli jste, že…
… průměrný Čech má doma mezi 200–300 knihami?
… knihy uložené ve druhé řadě (někde vzadu) většinou už nikdy neotevřete?
… mnohé knihy po jednom přečtení (a někdy ani to ne) končí v „banánové krabici“ ve sklepě?
Zdroj: Pavel Pekař (Knihobot.cz)
Foto: Shutterstock