Teenageři, a nejen oni, s nadsázkou nazývají současnost Dobou plastovou. Mají pravdu. Podle střízlivých odhadů vyprodukuje každý z nás průměrně 30 kg plastů ročně!
Čísla jsou varovná, pojďme si uvést ještě další: Plasty údajně činí 15 procent z celkového objemu veškerého komunálního odpadu na zemi. Spotřeba plastů vzrostla od roku 1950 dvacetinásobně v roce 2009 a roste dál.
Přitom je naopak nesmírně důležité jejich spotřebu snížit. Proč jsou plasty takovou pohromou? Protože jsou biologicky neodbouratelné, na skládce zahrnuté hlínou zůstanou několik set let a mohou se z nich po celou dobu uvolňovat zdraví nebezpečné látky. Mikroplasty se dostávají do pitné vody a mořských ryb, které konzumujeme.
Co můžeme nahradit a jak?
1. Obalový materiál
Většina plastů je určena k jednorázovému použití (obaly, nákupní tašky, lahve na vodu, kelímky…). U těchto výrobků je snadné sáhnout po jiné alternativě.
* Místo mikrotenových sáčků používejte papírové nebo svoje látkové.
* To samé platí i pro nákupní tašky. Igelitky vyměňte za látkové.
* Místo PET lahví si pořiďte skleněné.
* A svou oblíbenou kávu si nedávejte na ulici. Vychutnejte si ji až doma (nebo v práci) z krásného porcelánového hrníčku. Mimochodem – věděli jste, že se za jedinou hodinu spotřebuje až 320 tisíc jednorázových plastových šálků na kávu?
2. Kuchyně
* Používejte zásadně dřevěná prkýnka, dřevěné vařečky a naběračky, obracečky i další kuchyňské potřeby z nerezové oceli. A skleněné kořenky, misky, tácy, skleničky. Tácy a jiné předměty se dokonce vyrábějí i z palmových listů.
* Mléko a jogurt seženete také ve skle. Nebo sáhněte po tzv. bioplastu. Na první pohled (i dotek) je od obyčejného plastu k nerozeznání, liší se svým složením.
Je vyroben z biomasy (kukuřice, obilniny, brambory, cukrová řepa, cukrová třtina, sója) a po použití ho můžete jednoduše zkompostovat. Nepředstavuje žádnou ekologickou zátěž a je zdravotně nezávadný.
* Už v obchodě si všímejte, jak je zboží zabaleno. Nemusíte mít salátovou okurku přece zavařenou v igelitu. A jablka si můžete také koupit volně vážená, místo těch, která jsou na umělohmotném tácku překrytá fólií. Stejné je to s balíčkovým masem, balenými koláčky a dalším zbožím.
3. Koupelna
* Tekuté mýdlo je pohodlné, ale většinou se prodává v plastovém obalu. Tuhé mýdlo přitom můžete mít stoprocentně přírodní a většinou si ho koupíte zabalené v papíru.
* Věděli jste, že si můžete pořídit dřevěný zubní kartáček (například z bambusu) s přírodními štětinami? Pravda, je trochu dražší, ale zase do úst nedáváte žádné ftaláty.
* Místo syntetické houby zkuste původní mořskou variantu nebo lufu, zcela přírodní rostlinný materiál.
4. Šatník
Snad nejmilejší „odbourávání“ plastů je v našem šatníku. Vyměnit syntetické prádlo za příjemnou bavlnu nadchne snad každého.
Vedle bavlny a lnu můžete sáhnout také po bambusovém nebo kokosovém vláknu, hedvábí, vlně, kašmíru, jutě… Boty je také příjemnější a pohodlnější, když jsou ušity z přírodní usně. A do nich patří pravé bavlněné ponožky. Nebo ty z bambusového vlákna.
5. Nakupování
Je pravdou, že plastů se hned tak mávnutím ruky nezbavíme. Jsou opravdu všude. Ale můžeme se vydat cestou snižování jejich spotřeby. A na té cestě si vybírat i obchody, v nichž budeme nakupovat.
Naštěstí se už objevují prodejny, kde si zboží můžete odnést zcela bez obalu (tedy vzít si do svého vlastního, přineseného), případně zabalené v papíru. Je jich ale zatím málo a ne vždy jsou „po ruce“ a ne každý je ochotný vydávat se za nákupy takovou dálku.
Někdo nemůže kvůli pracovní vytíženosti, jiný s ohledem na svůj zdravotní stav. Jinou možností je proto nakupování po internetu. Tzv. „waste-friendly“ e-shopy snahu o život bez plastů příjemně podpoří.
Text: Dana Pešková, Zdroj: eko-plasty.cz, Foto: PX FUEL