Domů     Ušijte si radost ze zbytků látek
Ušijte si radost ze zbytků látek

Také se občas trápíte tím, co udělat se zbytky látek ve skříni? Na ušití něčeho užitečného to nestačí a vyhodit je, to by bylo plýtvání. Zkuste drobné maličkosti pro potěšení. Nejlepším materiálem je bavlna nebo tkaniny.

Stejně tak můžete využít starý ubrus z bavlněné tkaniny, vyřazené povlečení nebo triko. Uvidíte, kolik uděláte radosti a peněženku to vůbec nebude bolet.

Sova a kočička

Potřebujete

Pro sovičku: 2 ks bavlněné látky 28 x 23 cm na tělíčko. Mohou být vcelku nebo sešité z více látek.

* 4 ks kontrastní látky 13 x 7,5 cm na křídla * trojúhelník z jednobarevné látky se základnou o šířce 6,5 cm na zobáček * knoflíky na oči * 0,5 m stuhy na nohy * vatelín na vycpání * lepenku a dva talířky o průměrech 20,5 cm a 15 cm na výrobu šablony

Pro kočičku: 2 ks bavlněné látky na tělo (stejné rozměry jako u sovy) * knoflíky na oči * kontrastní nit na vyšití vousků a čumáčku. * dva kruhové kousky látky na tváře, každý asi 5 cm v průměru.

* 4 kousky látky ve tvaru U a velikosti 7,5 x 5 cm na nožky * vatelín na vycpání * lepenku a dva talířky (stejné jako na sovu). * 10 cm stužky na mašličku.

Postup

1 Podle obrázku obkreslete na kus kartonu velký talíř.

2 Kousek nad okraj kruhu přiložte menší talířek a nakreslete podle něj hlavu.

3 Pomocí pravítka vyznačte čáru, která po stranách spojí oba kruhy, a protáhněte ji asi o 5 cm za okraj menšího kruhu. To budou uši.

4 Stejně jako na obrázku čáru zalomte, čímž dostanete trojúhelníkové uši, a šablonu vystřihněte.

5 Vezměte menší z talířků a na obou stranách soviččina těla podle něj zakreslete křídla.

6 Podle šablony vystřihněte dva kusy základní látky na tělíčko, pak ze šablony odstřihněte křídla a podle nich vystřihněte z druhé látky čtyři křídla.

7 Křídla umístěte po stranách obou dílů tělíčka. Dejte pozor, aby na obou dílech na sebe navazovala. Přišijte je pomocí hustého entlovacího stehu (cikcak).

8 Na přední díl sovičky, tam, kde mají být oči, našijte blízko u sebe knoflíky. Těsně pod ně přišijte saténovým stehem (hustý, plastický, entlovací steh) trojúhelníkový zobák.

9 Na výrobu nohou rozstřihněte připravenou stužku na šest stejných kusů, které v půli přehnete do smyčky. Na dolní část předního dílu sovy lehce šikmo přišpendlete na každou stranu po třech stužkách a přistehujte je.

10 Oba kusy sovičky přiložte lícem k sobě a obšijte po celém okraji kromě otvoru mezi nohama. Jím sovičku obraťte naruby a vycpěte vatelínem. Otvor ručně zašijte.

Kočička 

Při výrobě kočky musíte změnit jen pár věcí: obličej, ocas, čumáček a nohy.

*Knoflíkové oči doplňte dvojicí kulatých tváří, které přišijete na obličej saténovým stehem, a pak vyšijete pomocí dlouhých přímých stehů vousky.

*Fixem si vyznačte malý trojúhelník, který bude tvořit čumáček, a vyšijte jej nití odpovídající barvy.

*Místo křídel jsou potřeba nohy. Vyrobíte je z kousků vycpávané látky ve tvaru U, na kterých po vycpání prošitím vytvoříte jednotlivé prsty.

*Kočičí ocásek je jen látková dutinka s uzlíkem na konci. Doplňte ji mašličkou, kterou ručně přišijete na kořen ocásku.

Pokud se vejde, tak ještě představíme

Prostírání

Je v mžiku hotové a navíc ho můžete sladit s ubrusem i ubrousky. Ušijte je o něco delší a dostanete stylový stolní běhoun, do jehož rohů můžete pro větší dojem našít čtveřici střapců.

Co potřebujte: 2 ks látky 40,5 x 25,5 cm * kus vycpávky 40,5 x 26 cm. * 1 m šikmého proužku. * lepidlo na textil ve spreji

Postup: Mezi oba kusy látky vložte vlizelín a všechny tři vrstvy spojte pomocí lepidla. Delší strany si rozdělte na čtvrtiny, mezi nimi naznačte šikmé spojovací linie (vzniknou kosočtverce) a podél nich všechny vrstvy prošijte dlouhými stehy.

Prostírání můžete také prošít vlnkami či kroužky. Nakonec všechny čtyři strany olemujte šikmým proužkem.

Kniha Šijeme ze zbytků látek autorky Debbie Shore je plná návodů na zhotovení užitečných i dekorativních maličkostí z méně než půl metru látky. Vydalo nakladatelství Zoner Press.

Zdroj a foto: Šijeme ze zbytků látek, Nakladatelství Zoner Press, redakční úprava: Marie Skrčená

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
21.12.2025
Letos můžete zkusit styl „Ledového království“.  Nejen klasická červená, ale i bílá vánoční hvězda má totiž úžasné kouzlo.   1) Připravte si skleněnou mísu odpovídajících rozměrů a potřete ji neředěným saponátem na nádobí. Poté na ni postupně přikládejte tyčinky lepidla do tavné pistole a tu je opatrně rozpouštějte. 2) Až vytvoříte dostatečně hustou síť, nechte roztavené lepidlo důkla
15.12.2025
Na štědrovečerní tabuli se bude dřevěný etažér vyjímat lépe než cukroví naskládané na talíři. Zkuste si ho letos vyrobit. Křehké druhy cukroví můžete do té doby uložit v plechových dózách, které pomalujete vánočními motivy. Dóza na cukroví Vlastnoručně zdobená dóza s domácím cukrovím může posloužit i jako pěkný dárek.   Budete potřebovat: * plechové dózy * vodou ředitelné ba
8.12.2025
Kam vložit dopisy s vánočními přáními, aby je Ježíšek spolehlivě našel? Přece do speciální vánoční schránky.   Budete potřebovat: * dárkovou bedýnku na dvě lahve vína (má vysouvací zadní stranu a poutko, za níž schránku můžete zavěsit na dveře, okno nebo plot) * rukavice * vrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník (14 mm) * brusnou houbu * metr * tužku * tenk
27.11.2025
Domluva s opačným pohlavím je občas opravdu hodně náročná. Pokud si ale osvojíte pár triků, přestanete mít pocit, že oba mluvíte jiným jazykem. Stručně, jasně, rychle Držte se vždy těchto tří pravidel. Muži totiž chtějí přesně vědět, o co vám jde. Nehovořte proto zeširoka a nevkládejte do toho své pocity. Buďte stručná a snažte se formulovat své myšlenky co nejrychleji. Jinak riskujete, že
19.11.2025
Škodliviny. Uvolňují se do vzduchu a pak je dýcháme. Jsou ve stavebních materiálech, nábytku a elektronice, takže se jich zbavíme jen obtížně. Ovšem další se v bytě hromadí kvůli naší nepozornosti nebo pohodlnosti. A ty omezit lze.   Nejjednodušší je snížit v domácnosti množství škodlivin, které tam přibývají každodenním provozem – používáním WC čističů, vařením na plynu apod. Zplodi
reklama
Šikovné tipy
Nechte pečivo dýchat
Právě přivezli čerstvý chleba. Té vůni nejde odolat, nebo nemáme obchod za rohem, prostě stane se – a v tašce odnášíme víc, než se hned sní… Napadlo nás zjistit, jak je to vlastně s trvanlivostí čerstvého nebaleného pečiva a jak ho správně uložit doma. Trvanlivost pečiva je doba, po kterou si uchová nejen svoji nezávadnost, ale i […]
Jak udržet pavouky mimo domov
Ačkoli jsou pavouci relativně užiteční, málokdo touží mít je doma. Omezit pravděpodobnost těchto nežádoucích setkání lze pomocí několika jednoduchých triků. Zlikvidujte venkovní vegetaci Rostliny pnoucí se po zdech lákají k usednutí hmyz, a kde je hmyz, tam jsou i pavouci spřádající své sítě, aby do nich nějakou tu mušku ulovili. Ze stejného důvodu si nikdy nezakládejte okrasný nebo […]
Cibule nejen na talíři
Cibule není jenom přírodní antibiotikum a kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Skvěle se uplatní i jako účinný čistící prostředek. Že jste o tom ještě neslyšeli? Nevadí, hlavně že to funguje!   Sklo bez šmouh Celé kouzlo provedete úplně jednoduše: Stačí cibuli rozkrojit a skleničky, ale třeba i skleněné výplně v nábytku, […]
Potraviny, které vám zklidní trávení
Máte žaludek jako „na vodě“ a křeče v břiše? Možná jste snědli něco, co vám nesedlo. Dejte si jídlo, které vás vyléčí.  Ale pozor! Pokud je vám špatně tak, že zvracíte a máte průjem, pak nejezte nějakou dobu vůbec nic a poté dodržujte dietu na zklidnění žaludku. Tzn. nejíst těžká jídla a nepít kávu a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zůstávali Rooseveltovi manželi jen naoko?
historyplus.cz
Zůstávali Rooseveltovi manželi jen naoko?
„Chci se rozvést!“ rozohní se jindy tichá a distingovaná Eleanor Rooseveltová. Překvapenému manželovi zamává před obličejem milostnými dopisy. Franklin se zakoktá a pak sklopí zrak. Nezapírá. Slíbí ale, že se svou mladičkou milenkou už se více nesetká. Mladičká Lucy Mercerová (1891–1948) umí zaujmout. „Líbíte se mi, máte vzdělání i dobrou výchovu,“ usměje se na ni
Alcázar v Seville: Klenot s tisíciletým příběhem
epochaplus.cz
Alcázar v Seville: Klenot s tisíciletým příběhem
Vstoupit do sevillského Alcázaru znamená ocitnout se v jiném světě, plném vůní zahrad, hry světla a tisícileté historie. Tento maurský poklad je dodnes oficiální rezidencí španělské královské rodiny a jedním z nejnavštěvovanějších paláců Evropy. Není divu, že láká historiky, turisty i filmaře. Tento maurský skvost je zcela oprávněně považován za jednu z nejkrásnějších staveb Španělska.
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Most psích sebevrahů: Co nutí zvířata skákat do propasti?
enigmaplus.cz
Most psích sebevrahů: Co nutí zvířata skákat do propasti?
Za posledních 50 let se tu desítky psů pokusily o sebevraždu a od počátku existence mostu jich více než stovka zemřela. Zvířata se tu bezhlavě vrhají z mostu do náruči téměř jisté smrti na kamenitém d
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
epochanacestach.cz
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
Konstantinovy Lázně uprostřed západočeských lesů jsou možná nenápadné, ale také výjimečné především svou rodinnou atmosférou. Srdce vám zde pookřeje. Patří mezi nejmenší české lázně a rozhodně na tom nechtějí nic měnit. Právě proto tady totiž nikdy nenarazíte na davy lidí a i čas tady ubíhá tak nějak pomaleji a beze stresu. Právě proto jsou Konstantinovy Lázně ideálním místem pro
Labonetta v Kobylisích láká na pizzu jako z Neapole
iluxus.cz
Labonetta v Kobylisích láká na pizzu jako z Neapole
Na pizzu jako z Neapole nemusíte až do italského města, stačí dojet do pražských Kobylis. Nedávno zde otevřela pizzerie Labonetta, která provozuje další dvě pobočky – na Proseku a v Horních Měcholupec
Dopady domácího násilí? Může k nim patřit i poškození mozku, varují vědci
21stoleti.cz
Dopady domácího násilí? Může k nim patřit i poškození mozku, varují vědci
Že je domácí násilí závažným problémem, je nepochybné. Často se řeší jeho podoby, ukládání trestů agresorům či následky, jež zanechává na obětech. Jak informoval The Guardian, nedávno se tímto tématem
Zapečené lilky
tisicereceptu.cz
Zapečené lilky
Nenechte si ujít chuťový zážitek, zvlášť když lilek ještě posypete granátovým jablíčkem. Ingredience 4 střední lilky olivový olej 2 lžičky sušeného tymiánu 1 svazek čerstvého tymiánu 2 kelím
Je po boku Mihulové nový muž?
nasehvezdy.cz
Je po boku Mihulové nový muž?
Herečka Alena Mihulová (60) ze seriálu ZOO Nové začátky dlouhé roky věřila, že po boku režiséra Karla Kachyni (†79) prožila svou životní lásku a nic podobně silného už ji potkat nemůže. Možná práv
Myslivecká paštika
nejsemsama.cz
Myslivecká paštika
Na přípravu téhle lahodné zvěřinové paštiky krásně využijete odřezky zvěřiny, které budete mít po ruce, klidně můžete smíchat několik druhů. Potřebujete: ✿ 500 g masa ze zvěřiny ✿ 200 g vepřových jater ✿ 200 g slaniny ✿ 100 g vařeného jazyka ✿ 2 rohlíky ✿ 2 vejce ✿ sůl, pepř ✿ majoránku ✿ 1 lžíci koňaku ✿ tuk 1. Zvěřinu, játra a slaninu několikrát pomelte do jemné směsi
Konečně jsem si našla bratra
skutecnepribehy.cz
Konečně jsem si našla bratra
Když jsem svůj příběh poprvé vyprávěla lidem, mnozí nevěřili, že se něco takového může stát v reálném životě. Ale ano, a já to nyní píšu. Ostatní si mysleli, že takové situace se dějí jen ve filmech, kde je vše přehnané a dramatické, a že běžný život je mnohem jednodušší. Přesto je to pravda. Po letech hledání a
Vytvořil Pisano po skandálu své vrcholné dílo?
epochalnisvet.cz
Vytvořil Pisano po skandálu své vrcholné dílo?
Farář Arnold svůj chrám Sant´Andrea v toskánském městě Pistoia průběžně zvelebuje. Po výměně hlavního oltáře a stavebních úpravách kněžiště zatouží po nové kazatelně. Shodou náhod pro tuto zakázku získá mistra Giovanniho Pisana. Fakt, že věhlasný gotický sochař a architekt nedávno neodvedl zrovna nejlepší práci v Sieně, mu nevadí…   Řemeslu se vyučil v dílně svého