Speciální papírky do pračky nebo sušičky jsou skvělou vychytávkou, která ošetří vaše prádlo. Jen je třeba vybrat je správně a použít přesně.
Stalo se to možná každé hospodyňce. Vložila hromádku bílého prádla do pračky a nevšimla si, že jedna halenka má červený lem. Výsledek? Vyprané prádlo z pračky mělo narůžovělý odstín. Všechno. Přesně tomu mají za úkol zabránit speciální ubrousky. Ty určené k praní.
Magnet na barvu
Taková přezdívka přesně sedí na ubrousky určené pro praní barevného prádla. Jejich úkol i cíl je jasný. Protože některé druhy textilií pouštějí při praní barvu, ubrousek ji má zachytit, aby se neobarvily ostatní věci v pračce.
Tím pádem zároveň umožní zaplnit buben vícebarevnými kousky najednou. Výhodou je, že jsou ubrousky určeny pro všechny druhy textilií a působí při jakékoli teplotě praní. Výrobci nabízejí i další vychytávky:
* Prádlo má být zářivější.
* Ubrousek má zachytit i nečistoty, které na prádle ulpěly.
Zářivá bílá
Zabraňují zašednutí a bílou barvu udělají ještě bělejší a zářivější… tak by se daly ve stručnosti slovy výrobců popsat ubrousky určené speciálně pro bílé prádlo.
Dokonce někteří výrobci garantují, že díky speciální technologii a optickým zjasňovačům ty intenzivně bělící ubrousky s každým dalším vypráním postupně vybělí i déle zaprané kousky. Je ale nutné respektovat symboly výrobců textilií a dodržovat dávkování prádla.
Tyto kouzelné malé hadříky fungují a používají se stejně jako ty na prádlo barevné.
Tip Paní domu: Vyzkoušejte také výrobky 2 v jednom, kdy se ubrousek pro intenzivní bílou chová zároveň i jako čistič skvrn. Nebo speciální ubrousky na černé prádlo či na džínovinu.
Jak na to
Ubrousky vycházejí z přirozeného procesu při praní, kdy se během pracího cyklu uvolňují z tkanin nečistoty a barevné pigmenty. Zůstávají ve vodě a mohou ostatní kousky zabarvit.
Ubrousky se vkládají do zadní části bubnu, a to ještě před vložením prádla a pracího prostředku. Vždy 1 ubrousek na jedno praní.
Jestli ale máte kusy, o kterých víte, že více pouštějí barvu nebo jsou už z předchozí várky obarvené, můžete dát až 4 ubrousky najednou. Vše, co voda z tkanin vymyje, se přichytí na ubrousek a tam zůstane po celý čas praní bez ohledu na teplotu a program.
Po skončení si můžete ubrousek prohlédnout a uvidíte, že svou původní bílou barvu proměnil na odstín podle toho, co jste zrovna prali. Může být šedý, hnědý, zelený… I kdyby zůstal ve své původní barvě, vždy ho použijte pouze jednou a pak vyhoďte.
Už vypraný dál nefunguje. Dejte si pozor také na to, aby před použitím nepřišel do kontaktu s vodou ani s mokrým prádlem a zůstal suchý. Mějte proto ubrousky uložené v originální krabici na suchém místě.
Tip Paní domu: Úplně nové prádlo, které perete poprvé, dejte do pračky samostatně.
Voňavé a bez prachu
Kdo má doma sušičku prádla, jistě ví, že se nedoporučuje používat u praní aviváž. Prostě se tyto dvě dámy (tedy sušička a aviváž) nemají rády. V tom lepším případě zjistíte, že sušička vůni z aviváže z prádla nadobro odstranila.
Vtáhla ji do filtru a prádlo prostě nevoní. Horší možností je, že prach, v nějž se aviváž v sušičce proměnila, je velmi jemný a filtr postupně ucpává. Až ho ucpe nadobro.
Pak se spustí řetězová reakce – prachem ze sušičky se zalepí kondenzátor a následně může přehřát kompresor. Sušička je vyřazena z provozu a její oprava vás stojí spoustu peněz. Zbytečně.
Stačí, když místo aviváže použijete právě speciální ubrousky určené do sušičky. Umí hned tři věci najednou. Krásně prádlo provoní, změkčí a zároveň vybijí elektrický náboj, který při sušení na prádle vzniká.
Tip Paní domu: Vyzkoušejte různé druhy ubrousků od různých firem. Některé mají intenzivnější vůni, která je někomu nepříjemná. Jiné mohou být naopak pro někoho až příliš slabé. Pak je nutné vložit do sušičky dva nebo tři najednou.
Foto: Shutterstock