Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného.
K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly?
7 rad „před“ i „po“:
* Alkohol prokládejte nealkoholickými nápoji nebo vodou. Tím ho naředíte a následná nevolnost nebude tak silná.
* Nepijte nikdy nalačno, alkohol by se rychle dostal do krve. Lepší je dát si nejdřív tučnější jídlo, které prodlouží dobu trávení. Raději se ale vyhněte ostrému koření, čokoládě, syceným nápojům a kofeinu.
* Pijte pomalu a v malém množství, projevy kocoviny pak budou menší nebo se vůbec nedostaví.
* Před oslavou zkuste vypít sklenici mléka. Zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve. Navíc vápník obsažený v mléku chrání žaludek před překyselením.
* Nikdy nemíchejte různé druhy alkoholu. Zrádné jsou hlavně nápoje s bublinkami, tedy kupříkladu sekt. Pijte raději kvalitnější alkohol, takže se vyhněte krabicovému vínu pochybného původu a doma vyrobeným pálenkám.
* Vybavte se předem léky, které podpoří rychlé odbourávání alkoholu a látek, na něž se rozpadá (především acetaldehydu). Patří mezi ně například Antiethanol, který navíc zajistí ochranu jater.
Pomáhají také „antikocovinové náplasti“ (přírodní tiaminové náplasti), díky kterým se do krve dostane vitamin B.
7. Před oslavou se zásobte tabletkami s vitaminy B a C a preventivně je užijte. Hodit se budou i po bujarém večírku. Dobrým zdrojem vitaminů je samozřejmě také čerstvé ovoce nebo zelenina. A snězte hrst mandlí. Dodají mangan, hořčík a vitamin B2, jež jsou důležité pro nervovou soustavu.
Čím uklidnit žaludek a vyhnat z hlavy permoníky?
1. Vydatnou polévkou
Přemíra alkoholu odčerpá z těla mnoho minerálů, a ty je dobré co nejdříve opět doplnit. Pomůže hovězí nebo kuřecí vývar s kořenovou zeleninou. Pomůže také česnečka, která zklidní žaludeční sliznici.
2. Doplněním cukru a vody
Nejlepší je neperlivá voda nebo nesycená minerálka, urychlí vyplavování toxinů z těla. Organismu také dopřejte cukr. Játra jsou totiž zaměstnána odbouráváním alkoholu, takže vázne tvorba zásobního cukru, který aktuálně organismus potřebuje.
3. Dostatečným spánkem
Po prohýřeném alkoholovém večírku se dostatečně vyspěte. Před ulehnutím ale zkuste vypít některý z iontových nápojů. Doplní minerály, dodají energii a zabrání kolapsu organismu. Ale pozor při problémech s ledvinami, pak jsou iontové nápoje nevhodné.
4. Bylinkami
Pokud máte hlavu ve svěráku, zkuste řimbabu nebo meduňku. Na nevolnost popíjejte nálev ze zázvoru nebo řepíku. Podrážděnou slinivku zklidní měsíček, překyselený žaludek lékořice.
5. Čerstvým vzduchem
Procházka podpoří krevní oběh, a tím se bude alkohol rychleji odbourávat a vyplavovat. Zvýšené okysličení pomáhá zmírnit bolesti hlavy ze zakouřeného prostředí.
6. Kysaným zelím
Obsahuje látky, které působí proti nadměrné produkci žaludečních šťáv, jež jsou jednou z příčin nevolnosti při nadměrném pití.
7. Léky
Pokud jste ty vhodné před pitím nestihli užít, sáhněte po živočišném uhlí nebo přípravcích s čištěným jílem. Zmírní bolesti překyseleného žaludku a navíc navážou a odvedou z těla škodliviny. Pokud cítíte nevolnost, zkuste jedlou sodu, která sníží překyselení žaludku.
Pozor: Při bolestech hlavy se vyhněte přípravkům obsahujícím paracetamol. Představují větší zátěž pro játra stejně jako alkohol. Vhodnější jsou léky s kyselinou acetylsalicylovou.
+ Rada navíc. Jste-li odvážní, vyzkoušejte babské recepty: Ve vodě rozpusťte několik kostek cukru, přidejte špetku soli a vypijte.
A jak je to s tzv. vyprošťovákem? Kupodivu nad ním lékaři nelámou hůl.
Správná dávka vhodného nápoje, jako je pivo, totiž může ztlumit v těle nepříjemný pocit suchosti kůže, která se projevuje po nedostatku vody, no a pivo (jen jedno) nejenže dodá tělu tekutiny, ale i minerály.
Je ale potřeba pamatovat, že k již zbytkovému alkoholu přidáte další, takže tím kocovinu v mnoha případech jen oddálíte.
Čím zahnat bílé myšky?
Ovesnou kaší s medem
Na 2 porce dejte vařit 1 hrnek jemných ovesných vloček ve 2 hrncích mléka. Za stálého míchání vařte do zhoustnutí asi dvě minuty. Nalijte do misek a nechte asi pět minut odpočinout. Oslaďte medem nebo cukrem a přidejte čerstvé ovoce.
Zázvorovým elixírem
Smíchejte 180 g nastrouhaného zázvoru s půl litrem vody. Povařte pět minut a nechte 24 hodin odstát. Poté odvar přelijte přes plátýnko a přidejte 300 ml medu. Opět chvíli povařte a poté přelijte do lahve. Užívejte lžíci roztoku ve sklenici minerálky. Ulevuje od žaludečních potíží, nadýmání a stimuluje krevní oběh.