Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava.
Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava.
Dejte vlasům hydrataci
Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez parabenů, sulfátů a jiných problematických látek, zato s přírodními tenzidy.
I kondicionér by měl být bez zbytečných chemických složek, naopak by v něm měly být látky, které uzavírají vlasovou kutikulu, chrání vlas před lámáním a zacelují roztřepené konečky.
Užitečné jsou i výrobky, které obsahují látky podporující regeneraci a růst, jako je olej z para ořechů nebo extrakt z lopuchu.
Pokud se vaše vlasy v důsledku stárnutí začaly vysušovat, křehnout a hrubnout, není od věci si pořídit obnovující masku s aminokyselinami (například s argininem a histiginem), které zlepší prokrvení cibulek, a tím stav vlasů.
Používejte vlasové oleje a séra
Správně vybraný olej vlasům dodá rostlinné esence, které hydratují a pečují o pokožku hlavy. Prospěšný je například arganový a moringový olej či marulový s vitaminem E, jemuž se říká elixír mládí. Každý olej je ale vhodný na něco jiného:
pro větší objem vyzkoušejte oleje z břízy nebo bambusu, suché vlasy ocení kokosové mléko a olej z avokáda. Sérum s ceramidy podporuje růst vlasového vlákna a obnovuje vlasovou kutikulu a s keratinem regeneruje vlasové vlákno a eliminuje krepatění.
Omezte mytí vlasů
Zapomeňte na to, že si budete mýt vlasy každý den. Příliš častým mytím je totiž připravujete o přirozený tuk. Tím se vysušují a v reakci na to přehnaně mastí. Vlasy si myjte 2 až 3krát týdně pouze vlažnou vodou, studená i horká totiž škodí.
Pozor si dejte i při vysoušení. Horký vzduch vlasům neprospívá, stejně tak jako chození s mokrou hlavou venku.
Žijte zdravě
Zdraví vlasů vždy souvisí s vhodným jídelníčkem a zdravým životním stylem. Pestrá strava, sport, relaxace a dostatek odpočinku je pro vaši hřívu alfou a omegou. Podstatné jsou i vhodně zvolené potravinové doplňky.
Z řady produktů si vyberte přípravky obsahující antioxidanty, například méně známý astaxanthin, který je příbuzný s beta-karotenem a nachází se zejména v řasách.
Má velký vliv na zpomalení stárnutí vlasů, revitalizuje pokožku hlavy a působí proti oxidačnímu stresu.
Jaký šampon vybrat?
Pro každý typ vlasů je vhodný jiný přípravek. U šamponů byste při výběru měli zohlednit, zda podporuje růst vlasů, pečuje o barvené vlasy anebo pomáhá proti vypadávání a lupům.
Podporující růst vlasů: Hledejte přípravky s kopřivou, přesličkou, pivovarskými kvasnicemi, vitaminy A, C a E, kyselinou listovou a hyaluronovou, biotinem, zinkem a selenem.
Pro barvené vlasy: Speciální šampony jsou ideálním pomocníkem pro zachování intenzivní barvy. V prodejnách si můžete vybrat šampon vhodný přímo pro váš odstín vlasů.
Další pomocí je kondicionér, který uhlazuje povrchovou vrstvu vlasu, a tak brání uvolňování barevných pigmentů.
Pro rychle se mastící vlasy: Vyberte si šampon, který odstraní přebytečnou mastnotu a obsahuje ideálně kyselinu salicylovou, echinaceu, šalvěj, jíl či olej z tea tree. Snažte se vyhnout přípravkům s obsahy silikonu a alkoholu.
Na odstranění lupů: Lupy se mohou zvýšeně tvořit na kůži hodně suché nebo naopak zvýšeně se mastící, podle toho je pak třeba vybrat vhodný prostředek.
Do přípravků pro mastné lupy se přidávají složky, které hubí kvasinky a bakterie způsobující zvýšené odlupování kůže.
Proti vypadávání: Vypadávání vlasů trápí častěji muže, ale postihnout může i ženy. V počátcích problému mohou pomoci šampony s kofeinem, které posílí vlasové kořínky.
Prospívá i domácí péče
Na suché vlasy:
Kokosová maska
Rozpusťte 3 lžíce kokosového tuku ve vodní lázni a přimíchejte 1 žloutek. Naneste na vlasy asi na 30 minut. Poté opatrně smyjte šamponem a vlažnou vodou.
Avokádová maska
Dužinu z měkkého zralého avokáda rozmačkejte vidličkou a vmíchejte 1 až 2 lžíce olivového oleje a trochu citronové šťávy. Masku vmasírujte do vlasů a nechte působit asi 20 minut, pak smyjte šamponem.
Ibiškový zábal
Hrst ibiškových květů spařte 1 l vroucí vody, nechte 20 minut louhovat, pak sceďte a vmasírujte do vlasů a pokožky. Květy se dají sehnat v e-shopech zaměřených na prodej bylin a čajů.
Na mastné vlasy:
Můžete použít mátu, břízu, šalvěj, levanduli, přesličku, tymián, meduňku, řebříček, měsíček a kopřivu. Směs těchto bylinek pomáhá proti nadměrnému maštění, stahuje a čistí pokožku. Směs bylin si můžete koupit, anebo připravit:
Dvě až tři lžíce promíchané bylinné směsi zalijte vodou, přiveďte k varu a krátce povařte. Pokud máte tmavé či měděno-červené vlasy, můžete do směsi přidat květ ibišku. Nechte louhovat minimálně hodinu. Můžete přidat kapku jablečného octa.
Sceďte přes plátýnko, vymačkejte a výluhem opláchněte vlasy po umytí. Doporučuje se už neoplachovat vodou.
Medový kondicionér
Promíchejte jednu lžíci medu a 1 litr vody. Po každém umytí vlasů šamponem je ještě opláchněte tímto „kondicionérem“. Vlasy budou hebké, hladké a budou se snadněji rozčesávat. Med má na vlasy také dobré hydratační účinky.
Citronový oplach
Šťávu ze dvou citronů důkladně vmasírujte do pokožky hlavy. Vlasy pročešte a po 20 minutách působení dobře opláchněte. Citronová šťáva působí antisepticky a reguluje tvorbu mazu.
Kopřivová kúra proti vypadávání vlasů
Půl hodiny povařte hrnek (100 g) jemně nařezané kopřivy (nebo hrst sušené) v 1 litru vody okyselené octem. Používejte ke spláchnutí vlasů při večerním mytí, a to po dobu tří týdnů.
Chmelový oplach
2 vrchovaté lžíce chmele zalijte horkou vodou a nechte louhovat do zchladnutí. Chmel se tradičně používá proti vypadávání vlasů a blahodárně působí i na pokožku hlavy. Často se používá k léčbě lupů.
Jídelníček pro silné vlasy
Velmi dobře působí omezování tuků, soli, cukru a koření. Nejdůležitější je jíst čerstvé suroviny a zapíjet je čistou vodou. Stěžejními jsou také vitaminy A, B, C, E. Ubývání kštice může souviset i s nedostatkem minerálů.
V takovém případě vyhledejte ověřené potravinové doplňky, které obsahují mořské proteiny, biotin a vitamin C. Svému tělu dodejte:
*Vitamin A
Důležitý je proto, aby se vlasy nelámaly. Obsahují ho především játra, tělo si ho ale tvoří z beta-karotenu, jenž se vyskytuje ve žlutě, oranžově či červeně zbarvené zelenině a ovoci.
*Vitamin C a B5:
Podporují růst vlasů. Nejvydatnějšími zdroji vitaminu C jsou kiwi, čerstvá paprika a naťová petrželka, B5 najdete hlavně v mase, játrech, ledvinkách, celozrnných cereáliích a ořeších.
*Biotin, vitamin B7
Zpomaluje šedivění vlasů a nadměrné vypadávání. Obsahuje ho hlavně maso – hovězí, telecí a drůbeží. Najdeme jej také v husích játrech, a dokonce i v lesních houbách a vaječných žloutcích.
*Zinek
Pokud ho jíme málo, rostou vlasy už narušené, lámou se a vypadávají. Pokožka hlavy svědí a může se i zanítit. Zinek najdeme v rybách, mase, žloutcích, houbách nebo semenech – hlavně slunečnicových a dýňových.
*Křemík
Podporuje pevnost vlasů. Křemík na jídelníček přinášejí hlavně celozrnné obiloviny, některé ovoce (jablka, meruňky nebo hrušky) či zelenina jako mrkev, celer, zelí nebo okurky.
*Železo
Zabraňuje padání vlasů. Najdete jej v červeném mase, játrech, žloutcích, naťové petrželce. Díky železu jsou navíc silnější i nehty.
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock