Domů     Příroda léčí, když víme, jak na to
Příroda léčí, když víme, jak na to
11.11.2021

Levandule, česnek, zázvor, echinacea… Přírodních antibiotik je celá řada a jsou oblíbenou alternativou pro domácí léčbu. Jak je používat a na co si dát pozor?

Bylinky jsou módní. Potěší nás svou vůní, květem i chutí, s jakou se derou ke sluníčku. Mohou i pomoci. Ostatně – přírodní léčení je dnes na výsluní a těší se velké oblibě.

Zatímco některými lidmi je návrat k přírodní medicíně přijímán pozitivně, jiní jsou vůči němu skeptičtí. A jejich obavy mohou být opodstatněné. Nebezpečné může být nevhodné zpracování přírodních produktů, jejich nesprávné užívání i neznalost vedlejších účinků.

Rozumnému užívání bylinek jako náhrady léků by proto mělo předcházet jejich studium a poznávání. To samé platí o koření a dalších přírodních ingrediencích, jako je med, propolis a jiné.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Zkušení aromaterapeuti říkají, že kdybychom měli mít ve své lékárničce jediný éterický olej, měli bychom sáhnout právě po levanduli. I když u nás volně neroste, na zahrádce lze tuto středomořskou rostlinku bez potíží pěstovat.

Oblíbená byla už u našich babiček a svou službu perfektně odvádí i dnes. Sbírá se květ těsně po rozkvětu. Přidat lze i trošku celé natě.

Pomáhá: Její silice působí fytocidně, to znamená, že potlačují růst bakterií. Dezinfikuje rány a podporuje jejich hojení. Dále se bylinka užívá při bolestech břicha, nadýmání a průjmech. Všeobecně podporuje správnou funkci střev.

Uklidňuje žaludek i slinivku. Je výborná na problémy dýchacích cest…

Zajímavost: Levandule uklidňuje. Vonné polštářky navozují příjemné usínání a klidný spánek. Sušenou levanduli můžete také vkládat mezi oblečení, provoní ho a zároveň odpuzuje šatní moly.

Nežádoucí účinky: V neředěném stavu může vyvolat alergii nebo podráždit pokožku. Snižuje také krevní tlak.

Recept na nálev do koupele: Tři hrsti květu levandule namočte do 1 litru studené vody a nechte 24 hodin louhovat. Pak nálev přiveďte k varu, 3 minuty povařte, nechte vychladnout a sceďte. Přidávejte do koupele.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Hned po levanduli je to další velmi zajímavá rostlinka. A stejně jako levandule ozdobí květinový záhon, má krásné výrazné květy. Však také před lety u nás získala titul trvalka sezóny. Využívá se celá rostlina, nejvíce účinných látek je v kořeni.

Pomáhá: Díky látce zvané echinakosid dokáže zničit celou řadu bakterií, virů i plísní. Další látky, které obsahuje, aktivují bílé krvinky a ty dokážou vypudit z těla zdroje infekce a nasadit účinné protilátky. Podporuje imunitní systém.

Je účinná při nachlazení. Má zklidňující vliv na krk, hltan a hlasivky. Tiší bolest. Hojí rány.

Zajímavost: Echinacea znamená v řečtině ježek a rostlina dostala svůj název podle květu, který – stejně jako ježek – má pichlavé bodliny.

Nežádoucí účinky: Existuje více druhů echinacey a ne všechny působí stejně. Nejčastějším možným vedlejším účinkem jsou potíže trávicího traktu – poruchy trávení s pocitem na zvracení nebo bolesti žaludku.

Recept na domácí olej: Celou rostlinu (kořen, lodyhu i květy) naporcujte na menší kousky a naskládejte je asi do tři čtvrtě sklenice s víkem. Vše zalijte jojobovým olejem za studena lisovaným. Pořádně uzavřete a 21 dnů nechte stát na světlém místě.

Občas sklenicí protřepejte. Nakonec olej slijte přes plátýnko a uchovávejte v chladu a temnu. Podle potřeby olej vmasírujte do pokožky. Umí hojit rány, odstraní akné, pomůže s celulitidou i s ekzémy…

Lichořeřišnice (Tropoaeolum majus)

Antibioticky působí všechny části této krásné popínavé letničky. Nejvíce účinné látky je v plodech. Listy se používají čerstvé, jinak mohou mít nepříjemně hořkou chuť.

Účinky: Pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku. Je vhodná na urogenitální (močopohlavní) potíže – onemocnění ledvin, močového měchýře, záněty prostaty i vaječníků, ale také na záněty dýchacího ústrojí.

Zajímavost: Prokázané jsou blahodárné účinky na růst vlasů.

Nežádoucí účinky: Nejsou známé.

Recept na tinkturu: Asi tři celé rostlinky naporcujte na menší kousky a vložte do sklenice. Zalijte vysokoprocentním čistým alkoholem (aspoň 50% a víc) tak, aby byla rostlina ponořená, důkladně uzavřete víčkem a macerujte asi měsíc na tmavém místě.

Pak přeceďte do čisté lahve. Tinkturu si vždy po umytí vlasů vmasírujte do pokožky hlavy. Získáte zářivě lesklé a zdravé kadeře. Tinkturu můžete užívat po kapkách i vnitřně.

Česnek (Allium sativum)

Patří mezi nejstarší léčivé rostliny a je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Znali ho už staří Egypťané, Řekové a Římané. Lidé věří, že čím je jeho pach pronikavější a chuť ostřejší, tím je jeho léčivá síla větší.

Pomáhá: Obsahuje látky, které hubí bakterie, plísně a dokonce i viry, aniž by jakkoli poškodil střevní flóru. Jeho uplatnění v medicíně i lidovém léčitelství je velmi široké.

Zvyšuje odolnost organismu, léčí problémy dýchacích orgánů i orgánů trávicí soustavy, snižuje krevní tlak… Je úspěšným bojovníkem proti červům a parazitům.

Jako silný antioxidant chrání před poškozením DNA. Umí na sebe navázat toxické těžké kovy (například olovo nebo kadmium) a vyloučit z těla ven.

Zajímavost: Funguje také jako prebiotikum (potrava pro probiotika).

Nežádoucí účinky: O nepříjemném pachu se ví, méně známé je, že česnek může u citlivých osob vyvolat zažívací problémy, žlučníkový záchvat, bolesti břicha i průjem. Mohou se objevit i alergické reakce, v ojedinělých případech dokonce astma.

Recept na lihový extrakt: Asi 50 gramů rozdrceného česneku zalijte 150 gramy vysokoprocentního alkoholu (minimálně 60% a víc) a nechte v tmavé nádobě 10 dnů louhovat. Pak přeceďte a užívejte 3x denně 15 kapek před jídlem po dobu asi 6 týdnů. Je to účinná kúra jako prevence nachlazení.

Zázvor (Zingiber officinale)

Patří mezi nejpoužívanější koření u nás, zejména nesmí chybět v orientální kuchyni. K léčebným účinkům se užívá oddenek. Je to také nejznámější část rostliny. Přitom má velkolepé květy.

Pomáhá:

Zázvor se často používá proti nachlazení, zatočí s infekcemi, posiluje dýchací systém, hlídá hladinu cukru v krvi, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému. Je účinný proti patogenům z jídla – jako je salmonela, listerie nebo kampylobakterie.

Pomáhá zklidnit trávení. Je to výborný prostředek na plíseň nohou a nehtů a poradí si i s parazity. Říká se, že funguje při bolestech hlavy a migréně.

Zajímavost: Je považován za silné afarodiziakum.

Nežádoucí účinky: Některým lidem může zázvor způsobovat pálení žáhy, bušení srdce či zažívací problémy. Říká se, že je návykový, proto bychom neměli zázvorový čaj pít příliš často.

Recept na zázvorový sirup: Nakrájejte na kousky oloupaný čerstvý zázvor a na tenké plátky oloupaný citron. Větší sklenici prokládejte střídavě vrstvou zázvoru a vrstvou citronu, až bude plná do tři čtvrtě obsahu.

Směs zalijte kvalitním medem a sklenici pořádně uzavřete. Tři dny nechte uležet na tmavém, chladném místě. Pak vyjměte citron i zázvor. Léčivý sirup užívejte po lžičkách při nachlazení. Zázvor s citronem nevyhazujte. Připravte si čaj.

Oregano (Origanum vulgare)

Známá česká dobromysl se v českých zahradách pěstuje odpradávna jako léčivé koření. Nemá ale tak silné antibiotické účinky, jako divoké oregano. Po tisíciletí se – stejně jako levandule – oregano pěstuje ve Středozemí. V léčitelství se užívá kvetoucí nať.

Pomáhá: Má protizánětlivé účinky, a proto se používá při zánětech v a bolestech v krku. Pomáhá i při střevních potížích a podporuje trávení. Desinfekčního účinku oregana se využívá i při léčbě ekzémů, vyrážek, podráždění i plísňových onemocnění.

Zajímavost: Hippokrates pokládal dobromysl za prostředek k dobré funkci nervů a plic.

Recept na posilující koupel: Asi 300 gramů sušeného oregana zalijte 2 litry vody a asi půl hodiny nechte louhovat. Poté sceďte a přidejte do koupele. Posílíte si organismus a zklidníte podrážděné nervy.

Med a propolis

Nejsou to bylinky, přesto vědci žasnou nad jejich účinky. Tyto včelí produkty opět ukazují na moudrost přírody. Fascinující je zejména téměř zázračný propolis. Surovinu k jeho tvorbě včely sbírají na rostlinách, které obsahují pryskyřičné látky.

V úlu jej pak využívají jako stavební i ochranný materiál. Všechny vnitřní stěny úlu jsou potaženy souvislou tenkou vrstvou propolisu. Při vyšší teplotě se z takového nátěru uvolňují těkavé látky, které prosycují atmosféru a působí antibakteriálně.

Když se kupříkladu do úlu dostane vetřelec, kterého nejsou včely schopny vypudit – třeba myš – pokryjí jeho usmrcené tělo silnou vrstvou propolisu a doslova ho mumifikují. Zabrání tím jeho rozkladu a dokonale dezinfikují tělo i okolí.

Pomáhá: Četné výzkumy potvrzují velmi silné antioxidační působení propolisu. Dokáže účinně bojovat proti škodlivým vlivům životního prostředí. Zjednodušeně můžeme říct, že je všestranným širokospektrálním všelékem.

Obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, působí antibiotiky, ale zároveň je silným analgetikem.

Zajímavost: Jako přírodní antibiotikum se užívá někdy od dob faraonů a egyptští kněží s jeho pomocí mumifikovali těla zesnulých vysoce postavených osobností.

Nežádoucí účinky: Pro některé lidi může být velmi silným alergenem. Pokud jste citliví na včelí produkty, buďte s jeho použitím hodně opatrní.

Recept na propolisovou mast: Při 50 °C zahřejte ve vodní lázni kosmetickou vazelínu nebo vepřové sádlo. Vmíchejte nadrcený propolis (v poměru 1:1) a ještě teplou směs přeceďte.

Získali jste skvělou dezinfekci i léčebný prostředek na popraskané paty, ekzémy, drobné ranky, kožní plísně i na hemeroidy.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty