Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější.
Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá bolest.
Může se to stát náhle při předklonu, ale třeba i vleže. Příčina obtíže nespočívá ve vlastní žaludeční šťávě, ale v ochablosti horního uzávěru žaludku, který dostatečně netěsní. Někdy povolí jen náhodně, zvláště po příliš velké porci jídla.
Častější je ale opakované pálení žáhy, a to už je nemoc, které se říká reflux. Ten je nutné řešit s lékařem, neboť časté naleptávání sliznice jícnu může vést ke vzniku vředu nebo k nádorovému bujení. Teď se spíš podíváme, co pomůže při náhodném pálení žáhy.
První pomoc z domácích zdrojů
– Nastrouhejte jeden velký nebo dva střední brambory, šťávu vymačkejte a vypijte. Obsahuje škrob, který na sebe váže žaludeční kyselinu. Ale pozor – brambory nesmí být zelené.
– Jinou možností je kysané zelí nebo šťáva z něj, i tak se dá upravit kyselost v žaludku.
– Pomáhá i žvýkačka, protože podporuje tvorbu slin, které polykáme. Při silném pálení pomůže i sklenice vody, kyselina se tím naředí.
– Pokud vám není nevolno, pomalu rozkousejte nadrobno 3 až 5 mandlí a spolkněte.
– Úlevu může přinést i heřmánkový čaj popíjený po doušcích. Hojí sliznici a mírně neutralizuje kyselost.
Jedlá soda: Ano, či ne?
Pro: Je to prostředek, který v kuchyni bývá po ruce, neboť se používá i při kypření některých těst nebo jako pomocník při úklidu. Cizí není ani pro naše tělo.
Stejnou látku, hydrogenuhličitan sodný, v určitém množství vylučuje i slinivka, a to právě pro ochranu sliznice.
Proti: Přednost jedlé sody, že dokáže snížit kyselost žaludečního obsahu, je pro další trávení nevýhodou, protože vede k nadýmání.
Kardiaci, lidé s vysokým krevním tlakem a sklonem k otokům mohou mít také problém se zvýšeným množstvím sodíku, který se z jedlé sody vstřebá do krve.
S léky se poraďte
Volně k dostání jsou totiž přípravky s různým mechanizmem účinku.
* Nejznámější jsou léky, které na sebe vážou kyselinu a neutralizují ji, tzv. antacida. Současně podporují regeneraci poškozené sliznice. Bývají k dostání také jako žvýkací tablety, které se dají pohodlně použít i mimo domov a bez zapíjení.
* Jinak působí přípravky z výtažku z hnědých mořských řas, tedy z alginátu. Tato látka se chová podobně jako agar, takže ze žaludeční šťávy vytvoří jakýsi gel. Tím se sníží možnost úniku do jícnu.
Aginát je zcela neškodný a při trávení se nevstřebává, takže tyto přípravky mohou užívat i těhotné a kojící matky.
* Při chronických potížích je vhodné nechat si předepsat léky, které snižují vlastní produkci trávicích šťáv. Jsou sice k dostání také volně, ale pro nežádoucí účinky je lepší předem konzultovat jejich užívání s lékařem.
Jídelníček může pomoci i uškodit
Potíže vyvolávají hlavně jídla výrazné chuti, silně kořeněné a tučné, které podněcují vyšší produkci žaludeční kyseliny. Jsou to především uzeniny, smažená jídla, mastné zákusky, sušenky, plněné oplatky i pochutiny jako chipsy a brambůrky.
Podobně dráždivé jsou také sycené nápoje, černá káva a samozřejmě alkohol, zvláště destiláty.
Naopak k uklidnění nadměrné kyselosti pomáhají jídla bohatá na škrob, tedy z brambor nebo těstovin, prospěšné jsou i celozrnné obiloviny a dušená zelenina.
Mléko: Ano, či ne?
Pro: Pár doušků mléka rychle uleví od nepříjemného pálení. Proč ale vlastně? Jedna z domněnek tvrdí, že je to díky obsahu bílkovin, které neutralizují žaludeční kyselinu.
Proti: Mléko, a zvláště plnotučné, ale současně zpomalí trávení, a tím i vyprázdnění žaludku. Může tedy pálení žáhy v konečném důsledku ještě prodloužit.
Problém může být i jinde
Při opakovaném pálení žáhy může být příčinou pomalejší trávení v žaludku. Pak se samozřejmě vyprodukuje i více kyseliny. Ovšem její snižování léky stav nezlepší, protože žaludek bude mít problém s dokončením své práce. Trávení se tím jen ještě dál zkomplikuje.
Místo léčby podle vlastní úvahy je pak lepší nechat se vyšetřit, aby vyšla najevo konkrétní příčina potíží. Té je třeba pak přizpůsobit jídelníček a léčbu. Zpomalený průchod stravy žaludkem signalizuje i častý pocit plnosti, nevolnost a křeče.
Foto: Shutterstock