Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí.
Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat – nedají mi například antibiotika, ale jen morfin. Paliativní péče ale opravdu smrt neurychluje.
Někdy tomu může být právě naopak. Podle odborné studie z roku 2010 lidé s rakovinou plic, kteří dostali vedle standardní onkologické terapie také paliativní péči, déle přežili.
Ve dvacátém měsíci jich žilo skoro o polovinu více oproti těm, kdo měli pouze standardní léčbu. A jak ji lze zařídit?
Týmy jsou v nemocnicích
Pokud je váš blízký těžce a zároveň nevyléčitelně nemocný a leží v některé z fakultních anebo velkých krajských nemocnic, optejte se ošetřujícího lékaře, zda paliativní péči daná nemocnice poskytuje.
V některých zařízeních pracují dokonce dva týmy – pro děti a dospělé. V každém z nich je lékař specializovaný na paliativu, zdravotní sestra, psycholog a sociální pracovník.
Co vlastně je paliativní péče?
Jde o formu pomoci pro pacienta s nevyléčitelnou nemocí v pokročilém nebo terminálním stadiu, při níž se dbá na zachování jeho kvality života, zmírnění jeho bolestí a udržování sociálních vztahů s rodinou či přáteli.
Jde také o zachování jeho důstojnosti. Hospic bývá úzce propojen s paliativní péčí, a to nejen proto, že k paliativní péči často dochází právě v něm.
Terminální stadium nemoci je období, kdy již specifická (protinádorová) léčba je neúčinná, nevede k prodloužení života a naopak by vedla ke zhoršení jeho kvality.
Jak to funguje?
Pacientům na konci života jsou na příslušném nemocničním (často interním) oddělení vytvořeny jednolůžkové pokoje, kde mají i příbuzní po dobu 24 hodin denně svoje pohodlí bez toho, aby je někdo rušil.
Tým odborníků je pak k dispozici i jim.
Kde najdete informace:
Seznam zdravotnických zařízení, která nemocniční paliativní péči poskytují zdarma, najdete například na webu www.nzip.cz.
Péči proplácejí od loňského roku plně buď zdravotní pojišťovny, anebo nemocnice na ni (a také na zařízení pokojů) dostávají dotace od evropských fondů.
V některých zařízeních už několik let funguje i projekt Spolu až do konce, kde rozvoj paliativní péče podporuje Nadační fond Avast.
Víte, že v Česku stále umírá 60 procent lidí v nemocnicích v osamocení a 9 procent v léčebnách dlouhodobě nemocných?
Přitom, když se vážně a nevyléčitelně nemocného člověka optáte, kde by chtěl strávit své poslední dny, většinou odpoví, že buď doma, nebo že by alespoň chtěl mít v nemocnici své blízké stále na blízku.

Paliativní týmy například mají: * Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) * Interní oddělení Strahov (pod VFN) * Fakultní nemocnice v Motole * Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze * Fakultní nemocnice Olomouc * Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem * Nemocnice Jihlava * Ústřední vojenská nemocnice v Praze * Fakultní nemocnice Hradec Králové * Masarykův onkologický ústav v Brně * Nemocnice Hořovice (specializuje se hlavně na děti) * Krajská nemocnice Jihlava * Nemocnice Jindřichův Hradec * Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně
Ambulantní péče
Ani na nemocné, kteří dosud nejsou trvale upoutáni na lůžko, a přesto žijí s nevyléčitelnou, život ohrožující nebo život zkracující chorobou, se nezapomíná.
K dispozici mají totiž ambulantní paliativní péči, někdy může mít i formu návštěvy v domácnosti nebo konzilia v nemocnici.
Jak se k péči dostat?
Může na ni napsat poukaz praktický lékař či specialista (internista nebo onkolog) nebo si ji můžete domluvit vy sami, pokud jste v roli pacienta, případně to za vás mohou obstarat vaši blízcí. Péči většinou hradí zdravotní pojišťovna.
Domácí hospic
O co jde? Za pacientem domů pravidelně dojíždí paliativní tým v podobné sestavě, jako je tomu v nemocnicích. Všichni jsou umírajícímu k dispozici nepřetržitě a umožňují mu strávit mezi blízkými čas až do konce života.
Domácímu hospici se také říká „mobilní hospic“. V tomto směru dobře funguje kupříkladu pražský hospic Cesta domů (www.cestadomu.cz). Provozuje ho nezisková organizace a pomáhá i pozůstalým v době zármutku.
Jak se k péči dostat?
Na službu může nemocnému napsat poukaz praktický lékař nebo specialista, ale také si ji může domluvit za něj rodina. Zdravotní pojišťovny ji hradí jen částečně, ale nemějte strach, klient se většinou podílí pouze částkou ve výši 100–200 Kč za den péče.
Lůžkový hospic
Je vhodný pro pacienty, kteří nemohou nebo nechtějí prožít závěr života ani doma, ale ani v nemocnici.
Lůžkové hospice, které často poskytují oblastní charity, nabízejí nejen komplexní péči paliativního týmu, ale snaží se přitom o co největší přiblížení domácímu prostředí.
Příbuzní pacientů sem mohou přijít kdykoliv, dokonce se tady mohou na nějakou dobu ubytovat.
Jak se k péči dostat?
Seznam příslušných zařízení najdete na webu: https://paliativni-pece.cz.
Na hospic může napsat poukaz jak praktický lékař, tak i specialista, a stejně jako v případě domácího hospice je i tady možnost, aby za nemocného vše vyřídila jeho rodina.
Většinu péče sice hradí zdravotní pojišťovna, klient ale musí hospici zaplatit určitou částku na stravu a ubytování. Jde asi o 350 až 500 Kč denně, částka se většinou vypočítává z příspěvku na péči.
Kde hledat: * Plzeň a Plzeňský kraj – Hospic sv. Lazara (nabízí i služby domácí hospicové péče), domácí hospicová péče Domov nebo mobilní hospic Křídla andělů * Brno – Hospic sv.
Alžběty * Most – Hospic v Mostě * Praha – Hospic Štrasburk a Malovická * Ostrava – Hospic sv. Lukáše * Červený Kostelec – Hospic Anežky české
Připraveno s využitím informací na webu paliativnicentrum.cz.