Domů     Patrik Děrgel: Toužím po velké rodině
Patrik Děrgel: Toužím po velké rodině
19.3.2024

Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den…?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta…

Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na venkov, do domku na vesnici. Pak si maminka našla nového partnera a ten se stal Patrikovým opravdovým tátou. Po pár letech přibyl do rodiny o deset let mladší bráška…

Bavičem prý nebyl

Malý Patrik rozhodně nebyl bavičem okolí. „Kam mě maminka postavila, tam mě našla. Ani do žádného dramaťáku jsem nechodil.

Poprvé jsem byl v divadle, až když jsem se dostal na konzervatoř!“ Maminka-logopedka prý snila o tom, že se Patrik stane zdravotní sestřičkou.

Možná i proto, že Patrikovi byla ve škole diagnostikována dyslexie, a tak to na studia moc nevypadalo… „Když jsem přinesl trojku z diktátu, tak mě máma objala a šlo se na zmrzlinu!“ Nicméně Patrikovo rozhodnutí stát se hercem, rodiče respektovali.

„Naši řekli, že jestli to opravdu chci, ať tam jdu. Obdivuju je za to. Teď už jsou rádi…“

S Evou Josefíkovou, Jaromírem Hanzlíkem a Veronikou Freimanovou v pohádce Korunní princ (2015).
S Evou Josefíkovou, Jaromírem Hanzlíkem a Veronikou Freimanovou v pohádce Korunní princ (2015).

Dětství v hokejové brance

Celé dětství hrál Patrik Děrgel hokej, chytal v brance. Prý nijak oslnivě, ale rád. Absolvoval i jeden přestup: „Z Bohumína mě koupila Orlová, za pět tisíc korun a sedm hokejek. To byl obrovskej obchod! Tam jsem pak byl asi šest let.

Nechci říkat, že jsem byl extra dobrej, to vůbec ne. Vždycky tak dvojka, trojka. Otevíral jsem vrátka…“ Když byl přijat na ostravskou konzervatoř, musel jít hokej stranou, už to nešlo skloubit. Na dokreslení:

Před pár lety si Patrik pořídil novou brankářskou výstroj. „Mně to chybělo. Chodil jsem si po světě a říkal si: Proč je mi tak trošku smutno? A pak jsem si uvědomil: to je proto, že nehraju hokej!“ Tak se vybavil a šel zase po letech na led. „Byl jsem si zahrát třikrát a třikrát jsem přišel domů zraněnej…“

Muzika je ventil!

Na konzervatoři se našel, dokonce během studia hostoval ve velkých divadlech – v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Divadle Petra Bezruče tamtéž, v divadle v nedalekém Těšíně… Se spolužákem Michalem Sedláčkem také začali skládat písničky, tehdy jen tak sami pro sebe.

Za čas tuhle zálibu oprášili, přibrali další muzikanty a před sedmi lety měla první koncert skupina Ema. Patrik píše texty a zpívá. „Většinou skládáme tak, že já texty Míšovi předzpívávám už s nějakou melodií.

No a on se pak z toho snaží udělat něco, co se dá poslouchat.“ Jindy na toto téma dodal: „Hudba je pro mě ventil. Na koncertě stojím sám za sebe, nepřijímám žádnou roli, hraju to, co jsem sám vymyslel.

Tím je to hodně osobní a zároveň zábavné.“ Pár jejich písniček si lze poslechnout na platformě YouTube, vystoupení jsou vzhledem k vytíženosti členů velmi, velmi sporadická…

Jako rytíř Des Grieux v pražském Národním divadle, na foto s Janou Pidrmanovou a Vladislavem Benešem (2016).
Jako rytíř Des Grieux v pražském Národním divadle, na foto s Janou Pidrmanovou a Vladislavem Benešem (2016).

DAMU při svíčkách

Po konzervatoři si Patrik Děrgel dále prohluboval herecké vzdělání na pražské divadelní akademii. K té době se váže tahle jeho historka: „Hledal jsem v Praze bydlení.

Líbilo se mi centrum a zároveň jsem neměl o situaci na trhu s byty kdovíjaký přehled, a tak jsem zadal do realitního vyhledávače odvážně: Praha 1, čtyři plus jedna, balkon, do deseti tisíc korun.

Vyjel mi byt na Kampě, který to všechno splňoval, a ještě měl navrch krb! Jen neměl elektřinu. Pro společensky perspektivní lidi to nebylo. Ale pro mě? Naprostá bomba!“ Nakoupil prý v akci, bylo právě po dušičkách, spoustu hřbitovních svíček.

„Vzniklo tak sice lehce depresivní, ale zároveň mimořádné prostředí. Rád na ten byt vzpomínám…“

Ve sportovním dramatu Smečka (2020).
Ve sportovním dramatu Smečka (2020).

Od Ofélie k Manon

Po absolutoriu nastoupil do angažmá ve Švandově divadle. V roce 2013 tam ztvárnil roli Hamleta a získal za ni Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Dva roky na to přišla nabídka z Národního divadla.

První Patrikovou rolí ve Zlaté kapličce byl Rytíř des Grieux v Manon Lescaut. „Nejsilnější zážitek přišel, když jsem si na jevišti poprvé klekl a začal říkat coby rytíř des Grieux Nezvalovy verše. Stál jsem tam sám proti lidem. Nebo spíš s lidmi.

Věděl jsem, že to bude silné, a říkal jsem si, že se nesmím nechat převálcovat.

Ale stejně si pamatuju, jak jsem užasle zíral, co to je za energii, když proti vám sedí tisíc lidí a dívají se na každý váš pohyb a poslouchají každé vaše slovo.“ Jednou také vyprávěl, že se bál, že takový kolos, jako Národní, bude tak trochu fabrika, ale že zjistil, že je tam dobrá parta.

„Baví mě povídat si s bardy. Jako byl pan Postránecký, jako jsou pan Štěpnička, pan Švehlík. Měl jsem z nich velký respekt a překvapilo mě, jak jsou otevření.“

Vidět jsme ho mohli TV filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř s Táňou Pauhofovou (2013).
Vidět jsme ho mohli TV filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř s Táňou Pauhofovou (2013).

Sen o velké rodině

S manželkou se poznali už během studia na DAMU, Patrik byl o ročník níž. Jednou vyprávěli: „Nebavili jsme se spolu. Já jsem se s ní nechtěl bavit.“ „Byl takovej ten důležitej herec z Ostravy!“ „Já jsem si o Markétce myslel, že je namyšlená holka z Prahy.

Taková až moc pěkná…“ „Patrik vypadal věčně jako by naštvanej, takovej prokletej básník…“ Takhle se přehlíželi-nepřehlíželi asi šest let.

Pak si spolu jeli zalyžovat – Markéta, tehdy ještě Frösslová, dříve lyžovala závodně… A pak… Pak se jim v roce 2016 narodil syn Vavřinec. A v červnu 2019 se v kostele, při církevním obřadu, vzali. Vždycky jsem chtěl mít děti brzy.

Věděl jsem, že jakmile budu mít pocit, že jsem našel tu pravou, půjdu do toho. Toužím po velké rodině. Jsem rád, že mě můj syn zažije ještě v síle.

Až mu bude sedmnáct, vezmu ho na lyže a on na mě nebude muset čekat.“ Paní Markéta ho chválí, že je skvělý táta. „Patrika to s Vávrou hrozně baví. Má fantazii na všechny ty hry s autíčky, stavění a bourání. Vávra podědil fantazii po něm.“

Ve Švandově divadle si zahrál Hamleta a získal za něj Cenu Alfréda Radoka (2013).
Ve Švandově divadle si zahrál Hamleta a získal za něj Cenu Alfréda Radoka (2013).

Prázdniny na vlně?

S maminkou jezdíval Patrick Děrgel o prázdninách do kempu a nebo do Luhačovic. Jako dospívající kluk prošel pěšky své milované Beskydy.

„Zejména Slezské Beskydy, okolo Trojmezí na Hrčavě, konkrétně přímo stejnojmenná vesnice a její okolí, to je opravdu nádherné území, syrové. Lidé jsou typičtí goralové.

Mám to tam strašně rád.“ Během studií pak vyrazil s několika kamarády na Balkán, do Černé Hory. A to vlastnil auto pouhé tři dny!

„Byl to takový ten výlet, kdy i samotná cesta může být cíl…“ V posledních letech je samozřejmě i program jeho letních měsíců přizpůsobený dětským možnostem, nicméně fakt je, že se zamiloval do surfování, dokonce natolik, že si vloni nechal narůst vlasy.

Chtěl zažít, jaké to je, když vlasy při surfování vlají ve větru… „Zažil jsem to a cítil se úžasně! Jsem sice pořád začátečník, ale čím dál posedlejší. A surf chytl i Markétku, tak mi v tomhle rozumí.

Řekli jsme si, že půjde-li to, budeme jezdit surfovat dvakrát ročně. Na surfu, se ženou a synem, který se placatí na břehu u vody, to je pro mě nejhezčí léto.“

Foto: Herminapress, ČT, TV Nova, Národní divadlo, Švandovo divadlo, Bonton, Bohemia MP

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína