Když praotec Čech se svou družinou vystoupil na horu Říp, krajina, kterou spatřil pod sebou, ho doslova okouzlila. Rozhodl se proto v ní usadit, neboť oplývala „mlékem a strdím“.
Mladý rek Břetislav zase snil o tom, že se ožení s Jitkou ze Svinibrodu, o jejíž kráse toho tolik slyšel. A protože měl smělé srdce, odhodlal se vzít si nevěstu násilím. Unesl ji z kláštera. Takto příběhy z našich raných dějin zaznamenal první český kronikář Kosmas. Od něj je přebírali další autoři letopisů a po nich velcí historikové národního obrození.
Při moderním zkoumání archeologických nálezů nebo dalších listinných pramenů ovšem vychází najevo, že celá řada těchto momentů, které utvářely české dějiny, není tak jednoznačná. Naopak! Obklopují je nejasnosti a vyvolávají další otazníky. Tak třeba praotec Čech k nám nepřivedl svůj lid naráz, ale Slované do české kotliny proudili postupně po celé století.
Jak Břetislav mohl mezi klášterními schovankami spolehlivě poznat Jitku, když ji nikdy předtím neviděl? A jak je možné, že ho za jeho čin, který byl i ve středověku za hranou, nikdo nepotrestal? Zdá se, že celý únos byla jen zástěrka, jež umožnila přemyslovskému levobočkovi oženit se s dívkou mnohem vznešenější…
Že se tyto události staly už hodně dávno a na leccos se zapomnělo? Možná. Otazníky ovšem vzbuzují i momenty české historie teprve nedávné. Plán na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vznikl v Londýně.
Když došlo na lámání chleba, nechtěl však žádný z našich exilových představitelů za čin převzít odpovědnost, a dodnes tak není zcela jasné, kdo k akci vlastně vydal rozkaz. A kdo pohnul křížem v číhošťském kostele? Stal se v malé vsi na Vysočině v roce 1949 skutečně zázrak, který následně komunistům poskytl záminku k pronásledování představitelů katolické církve?
Vydejte se do minulosti s novým Speciálem HISTORY revue s názvem 88 fascinujících záhad české historie.
Titul můžete zakoupit ZDE