Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana.
Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století.
Dokonce se mu měli věnovat samurajové, aby se tak cvičili v trpělivosti a soustředění. S rozvojem zámořského obchodu pak oshibana pronikla do Evropy a stala se oblíbenou tvůrčí kratochvíli zejména pro zámožné dámy a slečny.
Vrcholu dosáhla popularita koláží z lisovaných květin ve viktoriánských časech, s příchodem moderní doby pak začal zájem o oshibanu upadat, až se postupně se stala staromódní.
Zpátky na výsluní ji přivedla současná přesycenost technickou civilizací a snaha o návrat přírodních prvků do interiéru. Oshibana patří mezi jejich nejkrásnější zástupce, k tomu naplňuje i další aktuální potřebu – vytvářet něco rukama a pak se z výsledku těšit.
Budete potřebovat
vyřazenou starou knihu
papírové utěrky
2 listy papíru velikosti rámečku (1ks ideálně ruční)
květiny
nůžky
pinzetu
lepidlo
rám na obrazy nebo fotografie
Postup
Sušení
Budoucí koláž si představujte už při trhání květin, aby rostlinky vzájemně ladily barevně i velikostí. Zátiší můžete dát také konkrétní téma, například „z naší louky“.
Květy a listy rozložte na savý podklad kuchyňských utěrek, a dejte pozor, aby se jednotlivé kusy vzájemně nedotýkaly. Rostlinky pečlivě urovnejte a uhlaďte, každá nedokonalost by byla na usušené květině vidět. Poté je přikryjte další vrstvou savého papíru.
Vložte do staré knihy a znovu urovnejte. Pro další vrstvu otočte nejméně 20 listů. Knihu je pak třeba dobře zatížit. Neotvírejte předčasně, sušení a lisování trvá asi 2 týdny.
Tip: Pokud si nechcete ničit knihy, pak si kupte jednoduchý lis na květiny, který se utahuje šrouby. Dá se sehnat i v dobře vybaveném papírnictví a není drahý.
Nalisované
Hotový materiál pro koláže musí být krásně vyhlazení a zcela suchý. Je také křehký, takže ho z knihy nebo lisu vyndavejte opatrně.
Aranžování
Pomocí pinzety začněte sestavovat motiv obrázku. Nebojte se experimentovat a zkoušet více variant. První vrstvou budou rostliny v pozadí.
Pokračujte zahušťováním podkladu, což jsou u tohoto obrázku zelené snítky.
Nejvýraznější prvky umístěte na povrch koláže. Až budete s výsledkem spokojeni, vyfoťte si ho, podle snímku budete tvořit definitivní obrázek.
Podle fotografie koláž opatrně přeneste na kvalitní podkladový papír, velmi pěkně vypadá ruční papír. Pomocí štětečku a lepidla každou květinu přilepte na místo, kam patří.
Po zaschnutí lepidla překryjte koláž sklem a upevněte do rámečku. Tím je originální obrázek hotový, můžete si ho pověsit. Ale pozor, vyberte místo, kde na něj nebude dopadat přímé sluneční světlo, přírodní barvina rostlin blednou.
Amazing Flora by Lucy
Návod pro Paní domu vytvořila Lucie Asenová, která technice vytváření obrázků z konzervovaných květů propadla natolik, že ji začala studovat a pak si otevřela patrně první specializovaný ateliér u nás pod značkou Amazing Flora by Lucy.
Květiny suší a lisuje podle tradičních japonských metod. Největší zájem mají samozřejmě nevěsty, které si chtějí zachovat svou svatební kytici.
Ale nemusíte se zrovna vdávat, abyste si mohli vyzdobit byt květinovým obrazem. Další informace a inspiraci najdete na www.amazingflorabylucy.cz.