Kopřiva není jen obtížným plevelem. Má tolik zajímavých vlastností, že ji lze efektivně využít v kosmetice, v péči o zdraví, na zahrádce i v kuchyni.
Nedoceněná a opomíjená… A přitom se může kopřiva pochlubit takovými účinky. Na zahrádce se většinou choulí ve stinných koutech, jako by se omlouvala za to, že nepříjemně žahá. Nezlobte se proto na ni a přijměte ji za svou kamarádku. Bohatě se vám za to odmění.
Jak? Čtyři tipy na její využití vám to prozradí.
Na zdraví!
Uvařte si kopřivový čaj ze směsi 2-3 dílů listů kopřivy a jednoho dílu listů pampelišky. Do vroucí vody vhodíte hrst čerstvých omytých listů a přivedete znovu k varu, odstavíte na 20-30 minut pod pokličkou, scedíte, zchladíte a pijete.
Dle potřeby čaj můžete zředit vodou. Čaj pijte čerstvý, už po hodině se jeho kvalita zhorší.
pomáhá k celkovému pročištění organismu i proti revmatickým bolestem
posiluje cévní systém
využívá se pro zvýšení vylučování moči a odpadních látek v ní rozpuštěných
má protizánětlivé účinky
podporuje hojivé procesy
zvyšuje obsah železa v krvi
Rozmixujte si čerstvou šťávu z mladých kopřiv. Dva šálky mladých kopřiv rozmixujeme v malém množství vody a přefiltrujeme. Užívají se tři týdny dvě lžíce denně.
pročistí krev
zbavuje stresu
Pro krásné vlasy
Připravte si zápar z čerstvé kopřivy: hrst listů vhoďte do půl litru vroucí vody, nádobu přikryjte pokličkou a na půl hodiny odstavte. Sceďte a každý druhý den šálek tekutiny vtírejte do pokožky hlavy až do jejího spotřebování.
podpoříte růst vlasů
vlasy budou hebké, lesklé a pevné
zmírní se jejich vypadávání
Proti škůdcům
Odvar z kopřivy se dobře hodí pro likvidaci hmyzu a chorob rostlin v květináčích i na zahrádce. Je to jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků proti mšicím. Skvělou službu odvede kopřivová jícha.
Umělohmotnou nádobu do dvou třetin napěchujte posekanými kopřivami a doplňte vodou (nejlépe dešťovou). Zakryjte víkem, které podložíte laťkou. Jíchu občas promíchejte, urychlíte kvašení. Hotová je, když přestane pěnit a získá hnědou barvu, což je asi za 14 dní.
ošetřuje půdu (řeďte v poměru 1:8)
získáte skvělé jarní hnojení bohaté na dusík (řeďte v poměru 1:40)
vyrobíte si účinné hnojení v průběhu vegetace (řeďte 1:10 a aplikujte celkem 3x za sezónu)
Výborné pesto
Kopřiva se skvěle hodí do kuchyně (zvlášť teď na jaře).
Můžete z ní připravit „špenát“ (listy spařte a pak vařte asi 20 minut, rozmixujte a pak dochuťte, jak jste zvyklí u špenátu) nebo polévku (připravuje se stejně, jako česnečka, jen místo vody použijete vývar z kopřiv).
Spařené lístky nahradí běžné bylinky (petržel a pažitku) na krajíci chleba s máslem. Přidejte ji do těst na lívance, bramboráky nebo placky.
Vynikající je kopřivové pesto (2 hrsti mladých kopřivových listů, 1 hrst bazalky, 100 g vlašských ořechů, 3 stroužky česneku, 1 lžíce citronové šťávy a 3 lžíce olivového oleje – vše rozmixujeme, podle potřeby malinko dosolíme).
Zpracovala: Dana Pešková * Zdroj: www.dedekkorenar.cz , Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století (nakladatelství Triton) * Foto: PX FUEL