Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít?
Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu.
Může jít ale i o příznak duševního onemocnění – hlavně bipolární poruchy, ADHD nebo anorexie.
Když vás ovládají hormony
Především v menopauze se mohou objevit vážnější potíže se změnou psychiky. Může za to hormon estrogen, jehož úkolem je v mozku blokovat odbourávání serotoninu neboli hormonu štěstí.
A pokud dojde k poklesu estrogenu, což v menopauze dochází, nejen že se hladina serotoninu v mozku změní, ale zároveň dochází ke změnám i v nadledvinkách, což zvyšuje náchylnost k úzkostem a záchvatům paniky.
Lékaři proto takovým pacientkám předepisují nejen hormonální substituci minimalizující negativní projevy hormonální nerovnováhy, ale i antidepresiva. Změnu hladiny hormonů může totiž vyvolat i samo negativní myšlení.
Nezapomeňte na:
* pravidelný pohyb – při něm se do těla vyplavují endorfiny, které zlepšují náladu.
* vydatný spánek – v pravidelnou dobu usínejte a vstávejte.
* uspořádání si myšlenek – buď meditací, nebo zaměřením na věci, které vám v poslední době vyšly a z nichž se radujete.
* možnost svěřit se blízkým – izolace je to nejhorší, co můžete udělat.
* změnu stravy – jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (tučné ryby), vitamin B12 a hořčík (luštěniny, vejce, sušené meruňky, listová zelenina, ořechy a semínka).
Prospívají také banány, brambory, ořechy a semena a další potraviny bohaté na tryptofan, z nějž se v těle tvoří serotonin.
* malé radosti – ano, i to dokáže změnit náladu. A je jedno, jestli to je káva s kamarádkou, příjemná procházka nebo zhlédnutí filmu.
Bipolární porucha
Kdo jí trpí, dostává se s psychikou také často až na dno. A například úzkosti se nezřídka snaží odstraňovat užíváním drog nebo alkoholem, výjimkou nejsou ani poruchy příjmu potravy.
Součástí léčby zaměřující se na zmírnění depresivních, manických, popřípadě hypomanických příznaků jsou proto i léky, které pomáhají nejen s poruchou spánku, ale i se zmírněním úzkostných stavů.
Užívání antidepresiv ale musejí lékaři vždy pečlivě zvážit, neboť v některých případech mohou vyvolat manickou fázi onemocnění.
ADHD
Emoční labilita, tedy zvládání nálad, úzce souvisí s tím, jestli jsme cholerici nebo spíše melancholici.
U pacientů s ADHD (jedná se o neurovývojové onemocnění způsobující obtíže se soustředěním, přizpůsobením aktivity a zvýšenou impulzivitou) je ale tato emoční labilita častější.
Přestože nemocí trpí až 3,4 % dospělých, jde paradoxně o nejvíce podceňovanou duševní poruchu. Přitom se s ní pojí někdy i těžké deprese nebo jiné úzkostné stavy. Proto má léčba v každém případě propojovat mix farmakoterapie a behaviorální terapie.
Na „pokleslou“ náladu by tito lidé měli užívat látky stimulující psychiku, což mohou být i byliny jako meduňka, třezalka, bazalka posvátná, ženšen, ašvaganda nebo rhodiola.

Obavy z neznámého
Změnu nálady nám může připravit i sám život, respektive změna v životě. Ať už jde o ztrátu někoho blízkého v rodině, propuštění ze zaměstnání anebo nemoc, kdy se nám do hlavy dostanou nepříjemné emoce typu: Proč právě já?
A záhy se nám do mozku vyplavují i další nepříjemné myšlenky – typicky strach a hněv. Prožívat tyto emoce je ale v určité míře normální.
4 typy, jak bojovat se změnou nálady
1. Poproste, aby si vás nevšímali
Přijde-li špatná nálada a vy nemáte možnost se s ní zavřít doma a počkat, až to přejde, prostě mějte blbou náladu. Není od věci na to předem upozornit okolí, aby si vaši morousovitost nebo smutek nebralo osobně a poprosit je, aby si vás nevšímali.
Hlavně si nedělejte hromosvod z nevinných. Slušnost funguje vždy.
2. Pojmenujte ji
Svoje emoce pojmenujte slovně. Jakmile si je přiznáte, musíte se rozhodnout, kdo bude mít vládu nad situací – buď vaše já, nebo nenávist a nezvladatelná energie. V prvním případě okamžitě zablokujte výbuch vzteku jakýmkoli způsobem, i kdybyste měli jít pryč.
Nespěchejte se zlostným jednáním. Klidně počítejte do deseti. Pomáhá i hluboké dýchání. Nadechněte se a pomalu vydechujte nebo zkuste rázně vydechnout vše, co máte v plicích. Vhodné jsou také relaxační cviky na snížení celkového vzrušení.
3. Vyznejte se v sobě
Nesnažte se za každou cenu negativní náladu přehoupnout v pozitivní. Je lepší naučit se pozorovat své vnitřní moře a na základě jeho stavu řídit loď v souladu s aktuálním počasím.
Snažte se ale zjistit příčiny vaší „blbé nálady“, abyste se jich mohli příště vyvarovat. Když se v nich vyznáte, naučíte se je i lépe ovládat.
4. Neupínejte se k tomu, co nemáte
Vždy si uvědomte spíš to hezké, co už máte. Máte-li pocit, že váš život protéká mezi prsty, a nejste spokojeni tam, kde jste, a s těmi, se kterými jste, vytváří tento stav podhoubí pro celkovou vaši nenaladěnost a špatnou náladu.