Udělala se vám bulka pod kůží, tak nějak se tam pohybuje a vy propadáte panice? Uklidněte se, ale k lékaři si pro jistotu zajděte. Pravděpodobně vám sdělí, že je to lipom.
Vlastně jde o nezhoubný tukový nádor v měkké tkáni. Vypadá jako bulka, která pomalu roste a na povrchu je krytá normálně vyhlížející kůží. Pokud na ni lehce zatlačíte, je pohyblivá vůči spodině i vůči kůži.
Většinou tento druh lipomu nezpůsobuje žádné problémy. Nebolí. Bolestivost by mohla nastat tehdy, pokud by utlačoval některý z nervů. Lipomy mohou vznikat i uvnitř těla na různých orgánech. Je to méně časté, ale může dojít ke krvácení např. do jícnu.
Lipom se může objevit v každém věku. U žen lze častěji pozorovat solitérní lipomy, zatímco u mužů jejich shluky. Z hlediska statistik pak představují nejrizikovější skupinu muži od 40 do 60 let.
Tukový nádor se vyskytuje kdekoli, na zádech, na prsou, na horních i dolních končetinách, kromě dlaní a chodidel, mimořádně na tvářích.
Proč vzniká?
Důvody nejsou úplně jasné. Jistou roli může sice hrát dědičnost. Stane se, že více členů jedné rodiny trpí tímto onemocněním, je tedy pravděpodobné, že lipomy budou trpět i další pokolení, ale nejde o pravidlo.
Uvažuje se i o tom, že lipom vznikne ve fyzicky namáhaném místě a je reakcí tukové tkáně na trauma. Zajímavé je, že na onemocnění nemá přímý vliv nadváha, nicméně při nadváze bývá zvýšený cholesterol a ten už za tvorbu lipomů zodpovědný je.
Pokud se u někoho vyskytují lipomy na více místech, nebo se po odstranění stále tvoří nové, může jít o problém související s nedostatkem lecitinu či některých vitaminů, např. E nebo C. Léčba by se měla zaměřit na zdravou životosprávu a vhodnou detoxikaci organismu.
Důležitý je také pitný režim a omezení nasycených tuků v potravě. Další možnou příčinou může být také vrozené oslabení tukové tkáně a poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou.
Co udělat, když ho objevíme?
Je samozřejmé, že pokud najdeme na těle jakýkoliv nový útvar, vyhledáme lékaře. Není třeba se hned vyděsit, že jde o něco zhoubného, ale sami si diagnózu stejně neuděláme a vždycky platí, že je třeba přijít včas a nenechat nádor narůst do obřích rozměrů.
Měli bychom vědět, že tukový nádor nezmizí sám od sebe. Dermatolog jej vyšetří hmatem i vizuálně. Podle vzhledu a místa výskytu zmnoženého tukového tkaniva se může diagnóza odlišovat. V případě jakýchkoliv pochybností udělá další potřebná vyšetření.
Pokud potvrdí, že jde o lipom, můžete být klidní, a pokud je bulka na místě, kde vám nepřekáží, nezasahuje žádný nerv ani nebrání v pohybu nebo vám nevadí z estetických důvodů, nemusíte situaci řešit operací.
Mnohé lipomy také v určité chvíli růst přestanou. V opačném případě dermatolog spolu s chirurgem rozhodnou, jakým způsobem tukový nádor odstraní. Jsou dvě možnosti. Liposukce nebo chirurgické řešení.
Liposukce se provádí malou kanylou napojenou na odsávačku. Zůstává po ní jizvička na tři až čtyři stehy.
Chirurgicky se lipom odstraňuje tehdy, když má průměr menší než tři centimetry nebo když se pacient domnívá, že mu jizva nebude vadit a dá si odstranit i větší tukový nádor. Lipom se nedá odstranit bez poškození pokožky a jizva zůstává i po liposukci.
Zákrok je ale jednoduchý, protože nádory jsou přesně ohraničené a nezasahují do okolních tkání.
Provádí se při místním znecitlivění. Při chirurgickém řešení lipomu vedou lékaři řez ve směru takzvané štěpitelnosti kůže, to znamená v místech, kde se tvoří přirozené vrásky. Malá jizvička se při dobrém hojení časem ztratí.
I tady ale platí, že čím menší lipom, tím menší rozsah zákroku. Bohužel se stává, že po vyříznutí se u lidí, kteří mají k tvorbě lipomů sklon, znovu objevují a mnohdy ještě ve větším množství.
Existuje prevence?
Na tuhle otázku není jednoznačná odpověď. Mnozí lidé, kteří lipomy trpí, by přísahali, že žijí zdravě a není to nic platné, lipomy se tvoří dál. Jenže nic není černobílé. Určitě neuškodí zamyslet se nad životosprávou.
Ale to je potřeba i u většiny lidí zdravých. Uspěchaná doba, věčný stres, rychlá občerstvení, uzeniny téměř bez masa, zato s mnoha přídatnými látkami, přemíra soli, nadužívání nasycených tuků atd. neprospěje nikomu, natož nemocným.
Měli bychom zařadit velké množství syrové, listové i kořenové zeleniny, některé mléčné výrobky, např. kefír, kvalitní jogurty, netučná masa a ryby, často a dostatečně pít.
K dlouhodobé prevenci se používá přípravek Lecitamin, který čistí cévy, snižuje cholesterol a odbourává krevní tuk. Pro redukci tuku a vzniku lipomů jsou k dostání také bylinné čaje a masti, doporučují se bylinné či solné koupele.
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock