Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí.
Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“.
Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky do sebe okrajem zasunete – jsou tam tenčí – a slepíte. Pro výrobu následujícího květináče to ale není potřeba.
Možnosti povrchové úpravy
* Barvení
Nabarvit se dají připravené ruličky nebo až hotový výrobek. Barvení před pletením je nutné, pokud chcete kombinovat více odstínů, jinak je to na vaší úvaze. Co použít? Hodí se především mořidlo na dřevo, barvy na textil, ale i malířské barvy.
Barvu nanášejte v tenké vrstvě a po zaschnutí opakujte až do dosažení odstínu, který se vám bude líbit.
* Patinování
Nabarvený výplet ještě můžete upravit několika způsoby, které vytvoří zdání patiny.
Pomocí akrylové barvy: Nejprve naneste tmavou akrylovou barvu a nechce dobře zaschnout. Poté houbičkou nabírejte bílou akrylovou barvu a dobře vyždímejte, aby houbička byla skoro suchá. Poťupávejte jí vystouplá místa pro dojem opotřebování.
Pomocí vosku: Hotový výrobek natřete bílou akrylovou barvou. Po zaschnutí pak štětcem nanášejte barvu z roztaveného vosku zředěného terpentýnem, do kterého přimícháte práškovou barvu nebo tmavý pigment podle vlastního výběru. Pro dojem patiny voskovou vrstvu místy otírejte hadříkem.
Pomocí asfaltového laku: Nanášejte na obarvený pletený výrobek a opět hned otírejte hadříkem. Asfaltový lak vytvoří nejen patinu, ale také skvěle výplet ochrání před vlhkostí.
1. Budete potřebovat pevnější papír, nejlépe balicí, jehlici většího průměru (pro přízi o síle 8 a více) a lepidlo. Papír nastříhejte na menší obdélníky.
2. Obdélníky papíru stočte na jehlici do pevné ruličky.
3. Volný růžek k ruličce přilepte.
4. Tímto způsobem vytvořte dostatečně velkou hromádku širších ruliček.
5. Ruličky na jedné straně zarovnejte nůžkami nebo řezákem. Pak je srovnejte, odměřte délku strany čtverce, kterou by mělo mít dno květináče, a podle ní zarovnejte i druhou stranu.
6. Připravené dno podlepte pruhem tvrdého papíru.
7. Stejným způsobem vyrobte druhý čtverec a zadní stěnou oba pak k sobě přilepte, aby vznikl osmiúhelník.
8. Zbylé ruličky zastřihněte, aby byly asi o půl centimetru kratší než strana čtverce pro dno. Pak je po dvojicích přilepte na vrchní čtverec tak, aby byly souběžné s hranami spodního čtverce. Protože jsou o něco kratší, tak se v rozích těsně nedotýkají.
9. Pokračujte dalšími vrstvami dvojic ruliček a lepte je vždy příčně na předchozí vrstvu.
10. Dávejte pozor, aby špičky, které překládané čtverce vytvoří, ležely přesně nad sebou. Pokračujte, dokud květináč nedosáhne požadované výšky. Pak nechte lepidlo do druhého dne důkladně proschnout a naneste povrchovou úpravu podle vlastního výběru.
Doporučujeme: Tento a mnoho dalších návodů na výrobu originálních dekorací najdete v publikaci Pletení z papíru – Nejen košíky z papírových pramenů autorky Moniky Králíkové, kterou vydalo nakladatelství Grada, www.grada.cz.