Od pleťových krémů přes balzámy na rty, šampony a kondicionéry až po deodoranty – podomácku se dá připravit prakticky všechno, co regály s kosmetikou v obchodech nabízejí.
Na rozdíl od kupovaných přípravků však budete mít naprostou kontrolu nad tím, co vaše kosmetika obsahuje.
Můžete také experimentovat a zkoušet, jaké složky vaší kůži nejvíce prospívají. Slabinou je naopak kratší trvanlivost, neboť při domácí výrobě se nepoužívají konzervační látky. Z toho důvodu je také nutné uchovávat tyto výrobky v lednici.
Co budete potřebovat
* Rostlinné oleje a výluhy – dají se sice koupit, ale byliny můžete také natrhat, nakrájet na drobno, vložit do skleničky a zajít olejem. Nechte louhovat týden až měsíc, pak olej sceďte a ještě důkladně vymačkejte ze zbylého rostlinného materiálu. Uložte do temna a chladu.
* Včelí vosk – seženete u včelaře nebo na eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky. Přidává se do krémů nebo balzámů na rty pro hustší konzistenci.
* Karbaubský vosk – má obdobné využití jako včelí vosk, ale na rozdíl od něj je rostlinného původu, získává se z listů jistého druhu brazilské palmy. Hodí se hlavně do balzámů – na rty i na hojení.
* Přírodní másla – vyrábějí se lisováním semen a jader různých plodů, jsou tužší konzistence a bohaté na účinné látky. K sehnání je např. máslo kakaové, bambucké, mangové nebo kokumové.
* Zahušťovadla – používají se nejen k dosažení žádoucí konzistence, ale také pro hydrataci, protože zadržují vodu na pokožce.
Prodávají se opět v eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky pod názvy jako guarová, arabská nebo xanthanová guma a jsou rostlinného původu.
* Emulgátory – slouží k dobrému promíchání a rozpuštění složek, brání jejich oddělování do vrstev. K tomu účelu se dá koupit rostlinný emulgační vosk, lanolín nebo lecitin.
* Cukry a soli – hrubě mleté jsou základem peelingových přípravků.
Pro povadlou pleť
Břečťanový krém
Nejprve je nutné připravit břečťanovou tinkturu, právě ta dává krému schopnost vypínat povadlou a unavenou pleť:
Natrháme a pokrájíme hrst břečťanových listů, dáme do skleničky, upěchujeme a zalijeme 40% alkoholem, například vodkou. Necháme louhovat asi měsíc, pak přecedíme.
Budete potřebovat
100 ml břečťanové tinktury
100 ml mandlového oleje
30 g bambuckého másla
15 g lanolinu
5 g vosku
– Ve vodní lázni rozpustíme vosk s lanolinem a olejem. Sundáme ze sporáku a vmícháme bambucké máslo.
– Necháme ochladit na 40 °C a současně na tuto teplotu zahřejeme břečťanovou tinkturu. Pak ji velmi pomalu po kapkách a za stálého míchání přidáváme do rozpuštěného olejového základu.
– Díky vysokému podílu alkoholu je tento krém poměrně trvanlivý, v lednici vydrží řadu týdnů.
Pro suchou a popraskanou pleť
Pampeliškový krém
Čerstvě natrhané květy pampelišek necháme usušit – například rozložené na plechu s pečicím papírem v troubě při teplotě 40 °C. Hrst sušených květů pak vmícháme do kokosového oleje rozpuštěného ve vodní lázni.
Měla by vzniknout hustá hmota. Necháme v horku louhovat 2 hodiny a pak po vychladnutí a zatuhnutí odstát ještě 4 dny. Poté znovu rozpustíme a přecedíme.
Budete potřebovat
100 ml pampeliškového oleje
20 lanolinu
6 g vosku
Přísady rozpustíme ve vodní lázni a dobře promícháme. Poté uděláme zkoušku hustoty: Kápněte trochu přípravku na studený talíř. Pokud vychladne na tuhou hmotu, přilijte olej. V opačném případě, kdy je krém příliš řídký, přidejte vosk.
Na rozpraskané rty
Pampeliškový balzám
10 g bambuckého másla
4 g vosku
10 g pampeliškového oleje
kousek vanilkového lusku
Přísady rozpustíme ve vodní lázni, přidáme zrníčka z vanilkového lusku. Rozmícháme a nalijeme do malé uzavíratelné dózy.
Anti-aging a antistresový
Levandulový krém
Podobně jako u pampelišky si lze připravit také olejový výtažek z levandule a použít ho k výrobě kosmetiky. Levandule je zvláště prospěšná při ošetření stárnoucí pleti, protože uvolňuje napětí a křečovité stažení. Působí také hojivě a antibakteriálně.
Pro přípravu olejového základu použijte čerstvá květenství, rozdrolte je, nasypte do sklenice, upěchujte a zalijte olejem. Nechte louhovat dva až tři týdny za občasného protřesení. Poté přeceďte.
Budete potřebovat
100 g levandulového oleje
10 g vosku
5 kapek levandulového éterického oleje (lze vynechat)
Ingredience zahřejte ve vodní lázni a dobře promíchejte. Slijte do uzavíratelné dózy.
Na podrážděnou kůži a ekzémy
Sedmikráskový krém
Skromné sedmikrásky patří mezi léčivky, při zevním použití zklidňují podrážděnou kůži a zanícené ranky, hodí se i na štípance od bodavého hmyzu a akné. Nejprve si připravíme olejový výluh:
Do sklenice nasypeme dvě hrsti květů, upěchujeme a přelijeme kvalitním olejem nebo rozpuštěným kokosovým tukem. Necháme louhovat asi tři týdny, pravidelně promícháváme, aby se na květech na hladině netvořila plíseň. Poté přecedíme.
Budete potřebovat
100 ml sedmikráskového oleje
10 g lanolinu
5 g vosku
Všechny složky rozpustíme za stálého míchání ve vodní lázni, až se dokonale propojí. Slijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout.
Sedmikráskový krém s tinkturou
Pro výraznější účinek můžete při přípravě krému použít nejen olejový výluh z květů sedmikrásky, ale také tikturu.
Hrst čerstvě natrhaných květů sedmikrásek necháme ve stínu lehce zavadnout a zbavit hmyzu. Poté je ve sklenici zalijeme 100 ml 40% alkoholu, například vodkou. Necháme louhovat při pokojové teplotě tři až čtyři týdny. Poté tinkturu přecedíme.
Budete potřebovat
30 ml sedmikráskového oleje
20 ml čaje z čerstvých sedmikrásek
10 ml sedmikráskové tinktury
15 g lanolinu
5 g vosku
– Ve vodní lázni rozpustíme lanolín, vosk a sedmikráskový olej. Zahříváme co nejméně.
– V další nádobě zahřejeme sedmikráskový čaj a tinkturu na podobnou teplotu, jakou bude mít olejová část krému.
– Za stálého míchání malým vléváme pomalu a malým proudem čaj s tinkurou do mastného základu.
– Mícháme dál, dokud teplota krému neklesne na vlažnou, pak ho nalijeme do uzavíratelné dózy.
Pro suchou a zánětlivou kůži
Kaštanový šampon
V kaštanech jsou látky, které zklidňují suchou a ekzematickou kůži, působí protizánětlivě a antibakteriálně.
Budete potřebovat
asi 20 čerstvých kaštanů
1 nadrobno nakrájené jablko včetně jaderníku
700 ml vody
3 zarovnané lžíce lněných semen (lze nahradit 4 lžícemi škrobu)
– Kaštany nasekáme na co nejmenší kousky a dáme do hrnce spolu s pokrájeným jablkem a vodou. Vaříme na malém plameni asi 25 minut. Poté necháme vychladnout a přecedíme, zbylou masu ještě vymačkáme v plátýnku.
– Do vývaru přidáme lněné semínko, které slouží k zahuštění šamponu a současně přidává účesu na objemu, protože slizovými látkami obalí hlavně konečky vlasů. Znovu vaříme, a to tak dlouho, dokud tekutina nezhutní.
Pak vypneme, necháme vychladnout a znovu přecedíme a vymačkáme přes plátýnko. Pak nalijeme do uzavíratelné láhve.
Případně lze přidat
Rozmarýn – pomáhá při řídnutí vlasů, protože zlepšuje prokrvení kůže. Do směsi na vývar stačí přidat dvě snítky čerstvého rozmarýnu pokrájené nadrobno.
Bio pomeranč – vymačkaná šťáva a pokrájená kůra zvýší odmašťovací schopnosti šamponu.
Pro péči pokožku těla
Růžové tělové mléko
Květy růže dodávají opojnou vůni, která zklidňuje psychiku. Stejný vliv mají obsahové látky v květech na kůži, zklidňují podráždění a podporují hojení. Nejprve si připravíme růžový olej:
Několik květů růží rozcupujeme, dáme do sklenice, upěchujeme a zalijeme kvalitním olejem. Necháme louhovat dva až tři týdny, pak slijeme a vytlačíme přes plátýnko.
Budete potřebovat
100 ml růžového oleje
75 ml čaje z květů růží
12 g vosku
– Ve vodní lázni nejprve rozpustíme vosk, pak pomalu přimícháme růžový olej.
– Mírně teplý čaj z květů růží dáme do mixéru a ten spustíme na nejvyšší otáčky. Současně malým proudem vléváme směs rozpuštěného vosku s olejem. Mixujeme, dokud nejsou ingredience dokonale propojené.
Směs pak nalijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout. Ukládáme v lednici.
Foto: Shutterstock