Domů     Kosmetika z vlastní kuchyně
Kosmetika z vlastní kuchyně
19.2.2023

Od pleťových krémů přes balzámy na rty, šampony a kondicionéry až po deodoranty – podomácku se dá připravit prakticky všechno, co regály s kosmetikou v obchodech nabízejí.

Na rozdíl od kupovaných přípravků však budete mít naprostou kontrolu nad tím, co vaše kosmetika obsahuje.

Můžete také experimentovat a zkoušet, jaké složky vaší kůži nejvíce prospívají. Slabinou je naopak kratší trvanlivost, neboť při domácí výrobě se nepoužívají konzervační látky. Z toho důvodu je také nutné uchovávat tyto výrobky v lednici.

Co budete potřebovat

* Rostlinné oleje a výluhy – dají se sice koupit, ale byliny můžete také natrhat, nakrájet na drobno, vložit do skleničky a zajít olejem. Nechte louhovat týden až měsíc, pak olej sceďte a ještě důkladně vymačkejte ze zbylého rostlinného materiálu. Uložte do temna a chladu.

* Včelí vosk – seženete u včelaře nebo na eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky. Přidává se do krémů nebo balzámů na rty pro hustší konzistenci.

* Karbaubský vosk – má obdobné využití jako včelí vosk, ale na rozdíl od něj je rostlinného původu, získává se z listů jistého druhu brazilské palmy. Hodí se hlavně do balzámů – na rty i na hojení.

* Přírodní másla – vyrábějí se lisováním semen a jader různých plodů, jsou tužší konzistence a bohaté na účinné látky. K sehnání je např. máslo kakaové, bambucké, mangové nebo kokumové.

* Zahušťovadla – používají se nejen k dosažení žádoucí konzistence, ale také pro hydrataci, protože zadržují vodu na pokožce.

Prodávají se opět v eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky pod názvy jako guarová, arabská nebo xanthanová guma a jsou rostlinného původu.

* Emulgátory – slouží k dobrému promíchání a rozpuštění složek, brání jejich oddělování do vrstev. K tomu účelu se dá koupit rostlinný emulgační vosk, lanolín nebo lecitin.

* Cukry a soli – hrubě mleté jsou základem peelingových přípravků.

Pro povadlou pleť

Břečťanový krém

Nejprve je nutné připravit břečťanovou tinkturu, právě ta dává krému schopnost vypínat povadlou a unavenou pleť:

Natrháme a pokrájíme hrst břečťanových listů, dáme do skleničky, upěchujeme a zalijeme 40% alkoholem, například vodkou. Necháme louhovat asi měsíc, pak přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml břečťanové tinktury

100 ml mandlového oleje

30 g bambuckého másla

15 g lanolinu

5 g vosku

– Ve vodní lázni rozpustíme vosk s lanolinem a olejem. Sundáme ze sporáku a vmícháme bambucké máslo.

– Necháme ochladit na 40 °C a současně na tuto teplotu zahřejeme břečťanovou tinkturu. Pak ji velmi pomalu po kapkách a za stálého míchání přidáváme do rozpuštěného olejového základu.

– Díky vysokému podílu alkoholu je tento krém poměrně trvanlivý, v lednici vydrží řadu týdnů.

Pro suchou a popraskanou pleť

Pampeliškový krém

Čerstvě natrhané květy pampelišek necháme usušit – například rozložené na plechu s pečicím papírem v troubě při teplotě 40 °C. Hrst sušených květů pak vmícháme do kokosového oleje rozpuštěného ve vodní lázni.

Měla by vzniknout hustá hmota. Necháme v horku louhovat 2 hodiny a pak po vychladnutí a zatuhnutí odstát ještě 4 dny. Poté znovu rozpustíme a přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml pampeliškového oleje

20 lanolinu

6 g vosku

Přísady rozpustíme ve vodní lázni a dobře promícháme. Poté uděláme zkoušku hustoty: Kápněte trochu přípravku na studený talíř. Pokud vychladne na tuhou hmotu, přilijte olej. V opačném případě, kdy je krém příliš řídký, přidejte vosk.

Na rozpraskané rty

Pampeliškový balzám

10 g bambuckého másla

4 g vosku

10 g pampeliškového oleje

kousek vanilkového lusku

Přísady rozpustíme ve vodní lázni, přidáme zrníčka z vanilkového lusku. Rozmícháme a nalijeme do malé uzavíratelné dózy.

Anti-aging a antistresový

Levandulový krém

Podobně jako u pampelišky si lze připravit také olejový výtažek z levandule a použít ho k výrobě kosmetiky. Levandule je zvláště prospěšná při ošetření stárnoucí pleti, protože uvolňuje napětí a křečovité stažení. Působí také hojivě a antibakteriálně.

Pro přípravu olejového základu použijte čerstvá květenství, rozdrolte je, nasypte do sklenice, upěchujte a zalijte olejem. Nechte louhovat dva až tři týdny za občasného protřesení. Poté přeceďte.

Budete potřebovat

100 g levandulového oleje

10 g vosku

5 kapek levandulového éterického oleje (lze vynechat)

Ingredience zahřejte ve vodní lázni a dobře promíchejte. Slijte do uzavíratelné dózy.

Na podrážděnou kůži a ekzémy

Sedmikráskový krém

Skromné sedmikrásky patří mezi léčivky, při zevním použití zklidňují podrážděnou kůži a zanícené ranky, hodí se i na štípance od bodavého hmyzu a akné. Nejprve si připravíme olejový výluh:

Do sklenice nasypeme dvě hrsti květů, upěchujeme a přelijeme kvalitním olejem nebo rozpuštěným kokosovým tukem. Necháme louhovat asi tři týdny, pravidelně promícháváme, aby se na květech na hladině netvořila plíseň. Poté přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml sedmikráskového oleje

10 g lanolinu

5 g vosku

Všechny složky rozpustíme za stálého míchání ve vodní lázni, až se dokonale propojí. Slijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout.

Sedmikráskový krém s tinkturou

Pro výraznější účinek můžete při přípravě krému použít nejen olejový výluh z květů sedmikrásky, ale také tikturu.

Hrst čerstvě natrhaných květů sedmikrásek necháme ve stínu lehce zavadnout a zbavit hmyzu. Poté je ve sklenici zalijeme 100 ml 40% alkoholu, například vodkou. Necháme louhovat při pokojové teplotě tři až čtyři týdny. Poté tinkturu přecedíme.

Budete potřebovat

30 ml sedmikráskového oleje

20 ml čaje z čerstvých sedmikrásek

10 ml sedmikráskové tinktury

15 g lanolinu

5 g vosku

– Ve vodní lázni rozpustíme lanolín, vosk a sedmikráskový olej. Zahříváme co nejméně.

– V další nádobě zahřejeme sedmikráskový čaj a tinkturu na podobnou teplotu, jakou bude mít olejová část krému.

– Za stálého míchání malým vléváme pomalu a malým proudem čaj s tinkurou do mastného základu.

– Mícháme dál, dokud teplota krému neklesne na vlažnou, pak ho nalijeme do uzavíratelné dózy.

Pro suchou a zánětlivou kůži

Kaštanový šampon

V kaštanech jsou látky, které zklidňují suchou a ekzematickou kůži, působí protizánětlivě a antibakteriálně.

Budete potřebovat

asi 20 čerstvých kaštanů

1 nadrobno nakrájené jablko včetně jaderníku

700 ml vody

3 zarovnané lžíce lněných semen (lze nahradit 4 lžícemi škrobu)

– Kaštany nasekáme na co nejmenší kousky a dáme do hrnce spolu s pokrájeným jablkem a vodou. Vaříme na malém plameni asi 25 minut. Poté necháme vychladnout a přecedíme, zbylou masu ještě vymačkáme v plátýnku.

– Do vývaru přidáme lněné semínko, které slouží k zahuštění šamponu a současně přidává účesu na objemu, protože slizovými látkami obalí hlavně konečky vlasů. Znovu vaříme, a to tak dlouho, dokud tekutina nezhutní.

Pak vypneme, necháme vychladnout a znovu přecedíme a vymačkáme přes plátýnko. Pak nalijeme do uzavíratelné láhve.

Případně lze přidat

Rozmarýn – pomáhá při řídnutí vlasů, protože zlepšuje prokrvení kůže. Do směsi na vývar stačí přidat dvě snítky čerstvého rozmarýnu pokrájené nadrobno.

Bio pomeranč – vymačkaná šťáva a pokrájená kůra zvýší odmašťovací schopnosti šamponu.

Pro péči pokožku těla

Růžové tělové mléko

Květy růže dodávají opojnou vůni, která zklidňuje psychiku. Stejný vliv mají obsahové látky v květech na kůži, zklidňují podráždění a podporují hojení. Nejprve si připravíme růžový olej:

Několik květů růží rozcupujeme, dáme do sklenice, upěchujeme a zalijeme kvalitním olejem. Necháme louhovat dva až tři týdny, pak slijeme a vytlačíme přes plátýnko.

Budete potřebovat

100 ml růžového oleje

75 ml čaje z květů růží

12 g vosku

– Ve vodní lázni nejprve rozpustíme vosk, pak pomalu přimícháme růžový olej.

– Mírně teplý čaj z květů růží dáme do mixéru a ten spustíme na nejvyšší otáčky. Současně malým proudem vléváme směs rozpuštěného vosku s olejem. Mixujeme, dokud nejsou ingredience dokonale propojené.

Směs pak nalijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout. Ukládáme v lednici.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští