Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit.
* Regenerační koupel
Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný film, který brání vysychání.
Mléko podporuje také hojení, což se vysvětluje růstovým faktorem, který obsahuje. Ten má při pravidelné mléčné péči urychlovat obnovu kožních buněk.
Připravte si: 1 kelímek smetany ke šlehání + 2 lžíce olivového oleje + 2 lžíce medu
Rozmixujte a vlijte do koupele.
* Zklidňující maska
Mléčné bílkoviny spolu s mléčným tukem uklidňují dráždivou a extrémně suchou pleť. Zmírní se zarudnutí a pálení, pokožka bude svěžejší a měkčí. Při pravidelném ošetření se sklon k dráždivosti sníží, suchá pleť bude hydratovaná a méně napjatá.
Připravte si: 2 lžíce rozmixovaných ovesných vloček + smetana na šlehání
Smetanu mírně zahřejte a vlijte do misky s vločkami. Nechte asi půl hodiny bobtnat, pak naneste asi na 15 minut na pleť.
* Anti-aging ošetření
Mléčné bílkoviny nejenže zklidňují podráždění pleti, ale mají ještě jednu velmi vynikající schopnost – přitahují do pokožky hydrataci, tím ji vypínají a vyplňují drobné vrásky.
Ať pro péči použijete plnotučné mléko, smetanu nebo tvaroh, pokožka bude na pohled působit zřetelně mladistvějším dojmem.
Připravte si: 2 lžíce tučného tvarohu + 2 lžíce medu + několik kapek růžového oleje
Rozšlehejte a naneste asi na 15 minut na pleť. Maska je účinná i bez růžového oleje, můžete ho vynechat. Ale pokud ho přidáte, zvýší regeneraci a pleť rozzáří.
* Pečující peeling
Mléko ani smetana samozřejmě nedokážou odstranit odumřelé buňky, ale skvěle se hodí jako přísada, která zmírní podráždění kůže, zvláční ji a chrání před vysušením.
Připravte si: hrst krystalového cukru + trochu smetany na šlehání + několik kapek levandulového oleje
Promíchejte na hustou pastu a použijte k masáži kůže. Přídavek levandule podpoří zklidňující účinky mléčného tuku.
* Podmáslí jako čisticí mléko
Podmáslí čili vedlejší produkt při výrobě másla má rovněž dlouhou historii jako domácí prostředek pro péči o pleť.
Té prospívá jak mléčný tuk, který v podmáslí zůstává, tak mléčné bílkoviny a vitaminy B. Kyselina mléčná zase pomůže obnovit ochranný mastný film. Pleť bude nejen očištěná, ale i jemná a pružná.
Připravte si: Pro čištění potřebujete jen tamponek a čerstvé podmáslí. Tamponek jím navlhčete a pleť důkladně otřete. Tučné podmáslí dokáže odstranit nejen nečistoty, ale i líčení.
* Rozjasňující péče
Podmáslí je bohaté na kyselinu mléčnou, která se v kosmetice používá pro svou schopnost podporovat jemné odloučení odumřelých kožních buněk a rozjasnit pleť.
Na rozdíl od peelingů sázejících na brusnou sílu drobných ostrých částeček kůži nepodráždí, ale je třeba ji nechat působit déle jako masku.
Připravte si: Rozmixujte zralý banán a přidejte lžíci podmáslí. Naneste na pleť.
Tip: Rozjasňující a výživná maska
Rozšlehejte 100 ml podmáslí se 30 ml olivového oleje. Směsí pak navlhčete textilní masku nebo gázu a přiložte na obličej.
* Vlasová maska
Mléčné bílkoviny a tuky výborně uhlazují povrch vlasu, a tak zvyšují jeho odolnost proti lámání. Dodávají vlasům pevnost a objem. Maska působí i na vlasové cibulky, při pravidelné aplikaci podporuje růst a zvyšuje kvalitu vlasů.
Připravte si: 1 kelímek bílého jogurtu + 1 zralý banán + 1 lžičku medu
Rozmixujte a jednou týdně naneste jako masku na vlasy. Místo banánu lze použít také avokádo, zejména na suché krepovité vlasy.
Foto: Shutterstock