Domů     I váš obývák může mít svůj parfém…
I váš obývák může mít svůj parfém…
28.10.2023

A také ložnice, předsíň, kuchyň, koupelna… Vybrat si můžete sprej, katalytickou lampu, osvěžovač vzduchu, různé typy difuzérů nebo vonné tyčinky.

Vůně člověka doprovázejí odedávna. Patří k nám stejně jako chutě nebo zrakové a sluchové vjemy. I vědci dnes potvrzují, že vůně hrají v našem životě zásadní roli. Mají obrovský význam na naše emoce, vzpomínky i rozhodování.

Zlepšují náladu, odbourávají stres, navozují pozitivní prožitky… Rezonují s námi, a tak není divu, že jsme si je oblíbili.

Na sebe, do koupele, pro náš domov

Parfém má ve své kabelce prakticky každá žena. Příjemně vonící pěnu do koupele si také rády požitkářsky vychutnáme všechny. Proč tedy neposkytnout parfém i svému domovu? Vůně v bytě evokují čistotu a svěžest. Po čem sáhnout, aby byl vjem dokonalý?

Interiérový sprej

Je tím nejjednodušším a zároveň nejuniverzálnějším prostředkem k provonění místnosti. Můžete si ho vytvořit sami, nebo si vybrat z množství hotových výrobků. Máte ho vždy při ruce a nepotřebujete k jeho použití nic dalšího.

Jak se používá: Párkrát stříkněte z lahvičky přímo do vzduchu a kapénky vůně se rychle rozprostřou po prostoru. Pro delší působení lehce postříkejte záclony, závěsy, koberce, polštářky. Vůně se bude uvolňovat pozvolna, postupně a vydrží v prostoru déle.

Tip Paní domu: Interiérový sprej můžete využít i k provonění prádla ve skříních. Nastříkejte sprej na kosmetický tampon, který vložte do skříně, do botníku nebo do zásuvky s prádlem.

Difuzéry

Seženete různé typy difuzérů co do materiálu (dřevěné, keramické, skleněné, z kvalitního plastu…) i způsobu použití (například ultrasonické, nebo jako vonné tyčinky umístěné do lahve s esencí). Pořídit si můžete speciální aroma přístroje na kapsle.

Na trhu jsou i designové výrobky. Vybírejte si ty, které mají čistě přírodní náplň, jejímž uvolňováním nevznikají žádné škodlivé látky, a jsou stoprocentně zdravotně nezávadné.

Nebulizační difuzér (pojmenovaný podle latinského slova pro mlhovinu) rozptyluje mikročástice éterických olejů bez použití tepla a vody. Díky tomu si uchovávají své vlastnosti.

Některé difuzéry mají i LED podsvícení, a dokonce je možné je zapojit na bluetooth a poslouchat při jejich zapnutí relaxační hudbu.

Jak se používají: Některé difuzéry jsou na elektrický proud. Ujistěte se, že je přístroj během doplňování esence vypnutý a vypojený ze zásuvky. Většinou se také samy vypnou, když se esence spotřebuje.

Ale lepší je hlídat si tento moment, aby nedošlo k nepříjemné situaci a případnému přepalování prázdného difuzéru. Vonné tyčinky pouze nasáknou aroma esenci do sebe a pak ji jemně uvolňují do prostoru. Lahev se může podle potřeby doplnit. Pokud do ní chcete dát jinou vůni, určitě ji předtím vypláchněte horkou vodou.

Tip Paní domu: Zvolte si difuzéry pro rozptylování éterických olejů do ovzduší za studena. Nedochází u nich k zahřívání, tudíž éterické oleje neztrácejí nic ze svých jedinečných vlastností.

Speciální aroma přístroj, který mění tekuté látky (oleje) na jemnou mlhu, se nazývá nebulizér.

Katalytická lampa

Patří k designovým skvostům mezi interiérovými vůněmi. Je velmi dekorativní, takže kromě toho, že místnost provoní, ji také ozdobí.

Dokáže odstranit nepříjemný odér, který nás v místnosti obtěžuje – například pachy z kuchyně, od zvířecích mazlíčků, od cigaretového kouře,… Zároveň umí vyčistit vzduch od bakterií, alergenů a dalších nečistot.

Oproti difuzérům katalytická lampa pach pohlcuje a neutralizuje. Má výhodu i oproti vonným svíčkám, a to v tom, že nehoří, takže nespotřebovává v místnosti kyslík a neuvolňuje do vzduchu žádné zplodiny.

Jak se používá: Nároky na obsluhu i údržbu jsou o něco vyšší, účinky lampy však za to stojí. Základem lampy je kahan vyrobený z porézní keramiky. K němu je bavlněným hrotem přiváděna hořlavá náplň, která obsahuje i vonné esence.

Po zažehnutí se kámen rozpálí na teplotu kolem 500 °C. Asi po dvou až třech minutách je třeba plamen zhasnout a v lampě začne probíhat katalytická reakce, při které dochází k „hoření bez plamene“.

Při tomto procesu nejsou vonné esence spalovány, ale odpařují se z teplého povrchu kamene a rozptylují se do vzduchu.

Když budete chtít katalytickou reakci zastavit, nasadíte na kahan „zaslepovací“ víčko, čímž dojde k zastavení přístupu vzduchu do lampy a kahan vychladne.

Tip Paní domu: Katalytické lampy mohou mít různé náplně. Některé například mohou čistit vzduch i pro osoby s dýchacími potížemi.

Osvěžovače vzduchu

Vybrat si můžete mezi spreji, osvěžovači určenými do elektrické zásuvky nebo na baterie a gely. Jejich výhodou je nízká cena, snadná dostupnost a poměrně široký výběr.

Interiérové vůně…

… nejsou určeny k aplikaci na tělo. Většina z nich obsahuje vysokoprocentní alkohol, a má i větší koncentraci éterických olejů, což je kombinace, která může pokožce uškodit.

… nenahrazují větrání a běžnou hygienu v domácnosti. Nejsou určené k překrývání pachů ze špinavých koberců ani starého nábytku.

Sloupek:

9 kouzel s bytovými vůněmi

Použijte do svých interiérových sprejů, aromatických lamp a difuzérů přírodní aromatické oleje, které jsou zdraví prospěšné a mají i další příjemné účinky:

1. Zklidňují a odbourávají stres: Psychiku i mysl dokáže zklidnit mandarinka, myrha nebo grapefruit – uvolňují nervové napětí a úzkost.

2. Navodí intimitu: Sáhněte zejména po květových vůních, jako je růže, jasmín, magnolie nebo ylang ylang. Mají zároveň i afrodiziakální účinky. Nebo vsaďte na exotiku a pořiďte si třeba kokos… Elegantní, smyslnou, a přesto jemnou vůni má neroli.

3. Evokují pocit většího prostoru: Větší prostor člověk vnímá, když se mu dobře dýchá. Použijte jehličnany – borovici, jedli, smrk. Vhodný je také eukalyptus. Uvolní vám dýchání, což navodí pocit volnosti.

4. Přinesou sváteční náladu: Pocit svátečnosti máme spojený s dobrým jídlem a se sváteční atmosférou. Tu dodají teplejší vůně, jako je vanilka, skořice, zázvor nebo benzoe. Narozeninové oslavy evokuje vůně čokolády. Nic nezkazíte ani kadidlem.

5. Pomáhají s lepším spánkem: Určité esenciální oleje dokážou příjemně uvolnit tělo a navodit relaxaci. Sáhněte například po levanduli a majoránce.

6. Navozují veselou atmosféru: Pro radost je jako stvořený pomeranč a mandarinka.

7. Pomohou s některými zdravotními problémy: Proti dušnosti a kašli vyzkoušejte mátu luční a opět jehličnany.

8. Ozdobí interiér: Nevšední tvary mají zejména katalytické lampy a pak také některé difuzéry a nebulizéry, které se hodí jako skvělé designové dekorace do místnosti.

9. Pomohou vám udělat radost někomu jinému: Přemýšlíte, jaký dárek koupit, aby byl originální, užitečný, praktický a zároveň krásný? Kvalitní interiérový parfém v designovém balení je vděčným adeptem, který splní všechny uvedené požadavky.

Zdroj: svetbytovychvuni.cz; bytove-parfemy.cz;

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost