Domů     I váš obývák může mít svůj parfém…
I váš obývák může mít svůj parfém…
28.10.2023

A také ložnice, předsíň, kuchyň, koupelna… Vybrat si můžete sprej, katalytickou lampu, osvěžovač vzduchu, různé typy difuzérů nebo vonné tyčinky.

Vůně člověka doprovázejí odedávna. Patří k nám stejně jako chutě nebo zrakové a sluchové vjemy. I vědci dnes potvrzují, že vůně hrají v našem životě zásadní roli. Mají obrovský význam na naše emoce, vzpomínky i rozhodování.

Zlepšují náladu, odbourávají stres, navozují pozitivní prožitky… Rezonují s námi, a tak není divu, že jsme si je oblíbili.

Na sebe, do koupele, pro náš domov

Parfém má ve své kabelce prakticky každá žena. Příjemně vonící pěnu do koupele si také rády požitkářsky vychutnáme všechny. Proč tedy neposkytnout parfém i svému domovu? Vůně v bytě evokují čistotu a svěžest. Po čem sáhnout, aby byl vjem dokonalý?

Interiérový sprej

Je tím nejjednodušším a zároveň nejuniverzálnějším prostředkem k provonění místnosti. Můžete si ho vytvořit sami, nebo si vybrat z množství hotových výrobků. Máte ho vždy při ruce a nepotřebujete k jeho použití nic dalšího.

Jak se používá: Párkrát stříkněte z lahvičky přímo do vzduchu a kapénky vůně se rychle rozprostřou po prostoru. Pro delší působení lehce postříkejte záclony, závěsy, koberce, polštářky. Vůně se bude uvolňovat pozvolna, postupně a vydrží v prostoru déle.

Tip Paní domu: Interiérový sprej můžete využít i k provonění prádla ve skříních. Nastříkejte sprej na kosmetický tampon, který vložte do skříně, do botníku nebo do zásuvky s prádlem.

Difuzéry

Seženete různé typy difuzérů co do materiálu (dřevěné, keramické, skleněné, z kvalitního plastu…) i způsobu použití (například ultrasonické, nebo jako vonné tyčinky umístěné do lahve s esencí). Pořídit si můžete speciální aroma přístroje na kapsle.

Na trhu jsou i designové výrobky. Vybírejte si ty, které mají čistě přírodní náplň, jejímž uvolňováním nevznikají žádné škodlivé látky, a jsou stoprocentně zdravotně nezávadné.

Nebulizační difuzér (pojmenovaný podle latinského slova pro mlhovinu) rozptyluje mikročástice éterických olejů bez použití tepla a vody. Díky tomu si uchovávají své vlastnosti.

Některé difuzéry mají i LED podsvícení, a dokonce je možné je zapojit na bluetooth a poslouchat při jejich zapnutí relaxační hudbu.

Jak se používají: Některé difuzéry jsou na elektrický proud. Ujistěte se, že je přístroj během doplňování esence vypnutý a vypojený ze zásuvky. Většinou se také samy vypnou, když se esence spotřebuje.

Ale lepší je hlídat si tento moment, aby nedošlo k nepříjemné situaci a případnému přepalování prázdného difuzéru. Vonné tyčinky pouze nasáknou aroma esenci do sebe a pak ji jemně uvolňují do prostoru. Lahev se může podle potřeby doplnit. Pokud do ní chcete dát jinou vůni, určitě ji předtím vypláchněte horkou vodou.

Tip Paní domu: Zvolte si difuzéry pro rozptylování éterických olejů do ovzduší za studena. Nedochází u nich k zahřívání, tudíž éterické oleje neztrácejí nic ze svých jedinečných vlastností.

Speciální aroma přístroj, který mění tekuté látky (oleje) na jemnou mlhu, se nazývá nebulizér.

Katalytická lampa

Patří k designovým skvostům mezi interiérovými vůněmi. Je velmi dekorativní, takže kromě toho, že místnost provoní, ji také ozdobí.

Dokáže odstranit nepříjemný odér, který nás v místnosti obtěžuje – například pachy z kuchyně, od zvířecích mazlíčků, od cigaretového kouře,… Zároveň umí vyčistit vzduch od bakterií, alergenů a dalších nečistot.

Oproti difuzérům katalytická lampa pach pohlcuje a neutralizuje. Má výhodu i oproti vonným svíčkám, a to v tom, že nehoří, takže nespotřebovává v místnosti kyslík a neuvolňuje do vzduchu žádné zplodiny.

Jak se používá: Nároky na obsluhu i údržbu jsou o něco vyšší, účinky lampy však za to stojí. Základem lampy je kahan vyrobený z porézní keramiky. K němu je bavlněným hrotem přiváděna hořlavá náplň, která obsahuje i vonné esence.

Po zažehnutí se kámen rozpálí na teplotu kolem 500 °C. Asi po dvou až třech minutách je třeba plamen zhasnout a v lampě začne probíhat katalytická reakce, při které dochází k „hoření bez plamene“.

Při tomto procesu nejsou vonné esence spalovány, ale odpařují se z teplého povrchu kamene a rozptylují se do vzduchu.

Když budete chtít katalytickou reakci zastavit, nasadíte na kahan „zaslepovací“ víčko, čímž dojde k zastavení přístupu vzduchu do lampy a kahan vychladne.

Tip Paní domu: Katalytické lampy mohou mít různé náplně. Některé například mohou čistit vzduch i pro osoby s dýchacími potížemi.

Osvěžovače vzduchu

Vybrat si můžete mezi spreji, osvěžovači určenými do elektrické zásuvky nebo na baterie a gely. Jejich výhodou je nízká cena, snadná dostupnost a poměrně široký výběr.

Interiérové vůně…

… nejsou určeny k aplikaci na tělo. Většina z nich obsahuje vysokoprocentní alkohol, a má i větší koncentraci éterických olejů, což je kombinace, která může pokožce uškodit.

… nenahrazují větrání a běžnou hygienu v domácnosti. Nejsou určené k překrývání pachů ze špinavých koberců ani starého nábytku.

Sloupek:

9 kouzel s bytovými vůněmi

Použijte do svých interiérových sprejů, aromatických lamp a difuzérů přírodní aromatické oleje, které jsou zdraví prospěšné a mají i další příjemné účinky:

1. Zklidňují a odbourávají stres: Psychiku i mysl dokáže zklidnit mandarinka, myrha nebo grapefruit – uvolňují nervové napětí a úzkost.

2. Navodí intimitu: Sáhněte zejména po květových vůních, jako je růže, jasmín, magnolie nebo ylang ylang. Mají zároveň i afrodiziakální účinky. Nebo vsaďte na exotiku a pořiďte si třeba kokos… Elegantní, smyslnou, a přesto jemnou vůni má neroli.

3. Evokují pocit většího prostoru: Větší prostor člověk vnímá, když se mu dobře dýchá. Použijte jehličnany – borovici, jedli, smrk. Vhodný je také eukalyptus. Uvolní vám dýchání, což navodí pocit volnosti.

4. Přinesou sváteční náladu: Pocit svátečnosti máme spojený s dobrým jídlem a se sváteční atmosférou. Tu dodají teplejší vůně, jako je vanilka, skořice, zázvor nebo benzoe. Narozeninové oslavy evokuje vůně čokolády. Nic nezkazíte ani kadidlem.

5. Pomáhají s lepším spánkem: Určité esenciální oleje dokážou příjemně uvolnit tělo a navodit relaxaci. Sáhněte například po levanduli a majoránce.

6. Navozují veselou atmosféru: Pro radost je jako stvořený pomeranč a mandarinka.

7. Pomohou s některými zdravotními problémy: Proti dušnosti a kašli vyzkoušejte mátu luční a opět jehličnany.

8. Ozdobí interiér: Nevšední tvary mají zejména katalytické lampy a pak také některé difuzéry a nebulizéry, které se hodí jako skvělé designové dekorace do místnosti.

9. Pomohou vám udělat radost někomu jinému: Přemýšlíte, jaký dárek koupit, aby byl originální, užitečný, praktický a zároveň krásný? Kvalitní interiérový parfém v designovém balení je vděčným adeptem, který splní všechny uvedené požadavky.

Zdroj: svetbytovychvuni.cz; bytove-parfemy.cz;

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
4.12.2023
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není! Existují dokonce i takové, které s
30.10.2023
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě líbí, možná byl dokonce drahý a vy jste hodně dlouho přemýšl
23.10.2023
Dny se zkracují, touto roční dobou nás už dávno slunce nebudí. Není to jen praktická nepříjemnost, že musíme svítit, nedostatek jasu a barev se podepisuje i na naší náladě.  Naštěstí existují fígle, jak dostat do bytu více světla i v zimě. Zrcadla Kam se hodí: Do ložnice a obýváku Jak působí? Zrcadla kouzlí s prostorem i světlem. Díky odrazu otvírají stěny a dávají jim další hloubku. Ide
18.10.2023
Čas od času je třeba položit novou podlahu. A protože se to nedělá tak často, během doby se na trhu objeví spousta novinek. Pojďme na exkurzi a podívejme se, co je právě k mání… Trh s podlahovými krytinami i jinými způsoby pokládky podlah je tak bohatý, že vyjmenovat všechny novinky ani není možné. Zaměříme se proto na ty nejpoužívanější. Oblíbené jsou přírodní a bio materiály. Sáhnout můžete po
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte