Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono.
Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází ze čtyř linií, které spojují důležité body. Pro tři z nich je východiskem vnější okraj nosní dírky.
A: Vnitřní okraj obočí má v ideálním případě ležet na svislé linii vycházející od nosní dírky. U řady žen už tam ovšem chloupky nedosahují, a tak bývá třeba kousek obočí dokreslit.
Méně častý je opačný případ, kdy je obočí tak husté, že je nutné chloupky rostoucí příliš blízko k nosu vytrhat nebo vyholit.
B: Druhým důležitým místem je nejvyšší bod oblouku. Najdete ho na spojnici nosní dírky a středu zornice při pohledu zpříma před sebe. I zde bývá nutné chloupky buď líčidly doplnit, nebo naopak vytrhat.
C: Vnější okraj obočí leží na linii určené nosní dírkou a vnějším koutkem oka. Obvykle je třeba dokreslit, a to lehkými tahy, aby se tvar přirozeně ztenčoval.
D: Vodorovná linie má udržet oba okraje obočí zhruba ve stejné výši. Toho se ale nemusíte držet zcela přesně. Pokud necháte vnitřní okraj obočí o něco níže, oblouk obočí získá na vzletnosti.
Jak modelovat?
– Nejdřív je třeba odstranit přebytečné a stranou rostoucí chloupky, ať už pinzetou nebo holítkem. Vyčistit je nutné především partii pod dolním okrajem obočí, nad horním okrajem jen tam, kde je to skutečně nutné. Někdy také postačí neposlušné nebo příliš dlouhé chloupky zastřihnout.
– Tužkou pak lehce načrtněte konturu oblouku a tenkými tahy načrtnete střed a boční část obočí, kde bude potřeba. Teprve potom linii lehce protáhněte ke spánkům tak, aby se obočí k okraji zužovalo.
– U horní linie použijte v první čtvrtině zvláště lehké tahy, aby jeho okraj působil přirozeně jemně. Také partii u nosu stínujte velmi jemně, aby vznikl lehký přechod.
– Výsledek můžete – ale nemusíte – podtrhnout světlou tužkou, která opticky obočí vyklene. Jemnými tahy ji naneste podél horního a dolního okraje oblouku a rozmažte do ztracena.
Tužka, gel i pudr
Výběr líčidel pro doplnění obočí se stále rozšiřuje. Klasickou tužku už předhánějí speciální přípravky.
– Tužka je tradiční pomůcka k úpravě obočí, a tak jí nejvíc důvěřujeme. Dokáže také nejpřesněji vykreslit jednotlivé chloupky, ale musí být ořezaná do tenkého hrotu.
Pro zdařilý výsledek je rozhodující lehkost tahů, aby skutečně simulovaly vzhled jednotlivých chloupků. Jak na to? V dolní části chloupku lehce přitlačte a pak ruku veďte obloukem vzhůru už lehčím tahem.
– Pudrová líčidla jsou obdobou očních stínů, ale s aplikátory přizpůsobenými obočí. K dostání jsou i varianty lisované do podoby tyčinky. Pudrová líčidla mají hlavně doplnit objem, tenké chloupky s nimi nenakreslíte.
– Gelová líčidla na obočí se nanášejí štětečky nebo kartáčky. Některé mají podobu fixu. S gelovými líčidly se lehce pracuje, zvlášť pokud mají štětečky rozdělené do několika hrotů, takže umí namalovat tenké chloupky.
– Řasenky na obočí jsou určené především na uhlazení hustých chloupků, případně dodají plnost řídkému, ale široce rostoucímu obočí. Nedokážou však vykreslit jednotlivé chloupky.
– Stylingový gel nebo vosk je určen jen na závěrečnou úpravu. Chloupky obočí zafixují ve vyčesané podobě a dodají jim lesk.