Domů     Česká sklárna Koulier se představila v Evropském parlamentu novou secesní kolekcí a vytvořila milou kolekci Šťastné a veselé
Česká sklárna Koulier se představila v Evropském parlamentu novou secesní kolekcí a vytvořila milou kolekci Šťastné a veselé
9.12.2022

Vánoce jsou svátky, na které se těšíme celý rok. Mnozí z nás každoročně plánují, čím si vyzdobí svůj vánoční stromeček, u kterého stráví vzácné chvíle pohody, radosti a naděje. Vánoční výzdobu chystají domácnosti, firmy i instituce. Každoročně se zdobí i strom Evropského parlamentu v Bruselu.

A ten 29.11. přiveli až sem zádtupci sklárny Koulier, připravili pro něj novou kolekci a ozdobili. Prezentovali tím české tradice zvyky v evropském kontextu.

Přestože sklárna Koulier oslavila teprve rok od svého založení, povedlo se jí získat podporu pro tento prestižní projekt na zdobení velkého vánočního stromu v Evropském parlamentu v Bruselu.

„Přejeme si, abychom mohli v Evropě ukázat, jak krásné jsou české foukané vánoční ozdoby.

Loni v létě jsme otevřeli nový provoz s cílem zachránit toto krásné umělecké řemeslo, poté co jsme se s manželem dozvěděli, že byla uzavřena poslední provozovna na Vysočině a pro kvalifikované skláře není další uplatnění“, uvádí říká Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier.

„K vánočním stromečkům mám velice blízko, protože na středočeském Zámku Loučeň již pátým rokem pořádáme Příběh vánočního stromečku, jehož patronem byl i europoslanec Tomáš Zdechovský.

Na Loučeni se tedy zrodila společná myšlenka, aby český stromeček zdobil parlament v Bruselu právě v době českého předsednictví. Výběr ozdob byl pečlivě zvažován. Nechtěli jsme jet do Bruselu s ozdobami „jen“ v barvě trikolóry a akcentovat tím pouze naši zemi.

Cítili jsme, že chceme ukázat něco společného, evropského, co umíme v naší zemi vyrobit. V mých představách je navíc secesní období spojeno s dobou míru a rozkvětu na evropském kontinentu. Věřím, že se nemýlíme, a že se v Bruselu bude líbit,“ dodává Kateřina Šrámková.

Aby si ozdoby ze secesní kolekce mohlo prohlédnout co nejvíce lidí, je totožný Secesní strom vyvrcholením prohlídkové trasy na Zámku Loučeň v zámecké knihovně během adventních prohlídek „Příběh vánočního stromečku.

„Měli jsme nápad, že uděláme dva stromečky – dvojčata. Jeden  v Bruselu připomíná české Vánoce a druhý na Loučeni připomíná evropské hodnoty a tradice.

Tradičně je na loučeňském zámku největší stromeček v zámecké knihovně, a připomíná významnou událost toho konkrétního roku. Měli jsme zde stromeček Sametový, Olympijský nebo Republikový.

Letos tedy bude Bruselský Secesní jako vyvrcholení našeho tématu RADOSTI, KTERÉ DALA EVROPA SVĚTU. V první, historické části prohlídky, ukážeme, jak se zdobily stromečky v různých koutech Evropy a v druhé části budeme vyprávět o kulturních fenoménech, které mají evropské kořeny, a přinášejí radost do celého světa.

Patří k nim také gastronomie, umění, věda i architektura. A právě architekturu zastoupí secese“, vysvětluje Kateřina Šrámková, proč byly secesní ozdoby zvoleny pro stromeček na závěr prohlídkové trasy.

Pro stromeček, který je vyzdoben v evropském parlamentu, byly zvoleny ozdoby SECESNÍ. Jedná se o zcela novou kolekci tvarů, dekorů a barev, která má premiéru letošní podzim, a byla vyrobena ve sklárně Koulier na Oflendě v Pardubickém kraji.

Informaci o nové kolekci SECESE zveřejnila firma Koulier symbolicky 6. října, kdy se v Praze konal summit EU. Jedná se o formu pozdravu Evropě, které chce Koulier ukázat, co v České republice umíme a na co jsme právem hrdí.

Secesní téma, tvarosloví i barevnost bylo zvoleno díky tomu, že secese jako styl doslova prošla celou Evropu.

Není snad evropské země, která by neměla svoje secesní umělce, a tak skláři z Oflendy věří, že při pohledu na tyto ozdoby se s nimi ztotožní i zástupci ostatních evropských zemí, že jim budou připadat blízké a domácí.

Celá secesní kolekce vánočních ozdob pro bruselský stromeček čítá přes čtyři desítky dekorů, s barevnými variantami je to celkem přes 100 jedinečných druhů ozdob.

Jsou mezi nimi tvary, které byly v Koulieru poprvé vyfoukány právě pro secesní ozdoby, a ještě se nikdy nevyráběly. Zadání dostali foukači ze sklárny Koulier již na jaře, aby se pokusili o nové tvary, inspirované secesními liniemi.

Experimentovali dlouhé měsíce, a s výsledkem jsou právem spokojeni. K secesní kolekci patří také nová řada obalů, v česko-anglické jazykové verzi, určená pro evropský trh.

A jako odlehčené a milé téma vznikla kolekce Šťastné a Veselé

Šťastné koule tvoří ručně malovaný a zdobený čtyřlístek, který svými čtyřmi lístky symbolizuje štěstí, lásku, naději a víru. A protože koule znázorňuje dokonalost, celistvost a nekonečno, je toto spojení plné pozitivní energie.

Obrys čtyřlístku je jemně zvýrazněn skleněnými průhlednými mikrokuličkami – balotinou. Po této úpravě následuje ještě ruční matování, lakování a vytvoření středu čtyřlístku.

Šťastné a Veselé koule samostatně i celé sety Šťastné a Veselé jsou exkluzivně v prodeji v síti FAnn parfumerií po celé České republice. A to od počátku října pro radost a potěšení vás všech.

Mít nově možnost také nákupu po jednotlivých kusech s možností vytvoření si „kolekce vlastní“.

Více naleznete na www.koulier.cz.

Osobně si lze přijet vybrat kolekce přímo do výroby na Oflendu nedalo Hlinska v Čechách, na zámek Loučeň nebo na Jungmannovo náměstí na Praze 1, kde jsou od října ozdoby v prodeji, a to v parfumerii FAnn, jako i ve všech ostatních prodejnách FAnn po celé České republice.

ROSSMANN – všechny prodejny v ČR.

FAnn parfumerie – všechny prodejny v ČR – kolekce Šťastné a Veselé, FAnn Beauty Atelier, Jungmannovo náměstí 6, Praha 1 (metro Můstek) – široký výběr kolekcí Koulier Basic, Skandinávská, Kamelia a Šťastné a Veselé, LikeHome &

Florist, Mečová 8, Brno, Floristické a dortové studio De Fleurs, Jezuitská 17/15, Brno, Zlaté Vánoce na Pražském hradě.

České vánoční trhy na Jiřském náměstí, od 27.11. do Vánoc, Adventní jarmark na Veselém Kopci u Hlinska, 18.12. Muzeum Karlovy Vary, prodejní výstava Příběh vánoční ozdoby, trvá až do konce ledna 2023 a u dalších partnerů, jako například ve sklárně Tasice u Kutné hory.

Tento článek je reklamním sdělením.

Související články
2.4.2026
Velikonoce jsou tady! A jak jinak je přivítat než květinami.    Jednoduché aranžmá lze sestavit i z kupovaných sazenic a šikovným fíglem docílíte toho, aby výsledek působil jako dílo profesionála. Rostliny vyndejte z pěstebních květináčků a zasaďte je. Povrch zeminy pod listy pokryjte mechem. Podél okraje pak pomocí lžíce nasypejte dekorativní štěrk.Díky úpravě povrchu je z obyčejn
23.3.2026
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře vymyté nádoby naskládejte omyté oblázky. Vrstva by m
16.3.2026
Taburet je takový sedák bez opěrky. Zastane však i funkci podnožky nebo stolku. Některé mají navíc šikovný úložný prostor.   Kdyby se rozdávaly ceny za nejskromnější, a přitom užitečný a praktický kus nábytku, určitě by vyhrál taburet. Je nevtíravý, nenápadný, klidně si sedí opodál a čeká, až na něj přijde řada, aniž by jakkoli rušil nebo překážel. A když je ho zapotřebí, je pohotově p
5.3.2026
Jak vybrat správné prostěradlo, z jakého materiálu, má být samoupínací, nebo klasické? A jakou velikost zvolit?   Kvalitu spánku neovlivňuje jen postel a matrace, důležitý je i správný výběr prostěradla. Až si ho půjdete koupit, zaměřte se na čtyři důležité aspekty, podle kterých vybírejte.   Způsob uchycení * Napínací prostěradla: Jsou pohodlná, snadno se s nimi manipu
23.2.2026
Čas od času se nám prostě stane doma havárie. Ať už my nebo někdo z rodiny nechtěně udělá rýhu či škrábanec na nábytku a je z toho mrzutost. Ale není třeba se hned rozčilovat, když to jde napravit. Než začnete, je třeba pořádně setřít prach a odstranit špínu a mastnotu. Při použití domácích prostředků nezapomeňte postupovat podle barvy nábytku. Šikovní pomocníci * Barvy: Podívat se můžet
reklama
Šikovné tipy
Patinu hravě zvládnete…
Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc nedokonalosti… Také chcete, aby váš nábytek, obrázky či dekorace působily jako z dob vaší babičky? Pusťte se do díla! Když se řekne patina, znamená to změnu povrchu způsobenou časem… tedy dlouhodobým vystavením různých vlivů a třeba jen opotřebováním, jak daný předmět často a dlouho používáme. Patina vypovídá o letitosti […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Koupele pro krásné vlasy
Ve skutečnosti to nejsou koupele, ale oplachy, jenže to nezní moc hezky, že? Každopádně ovšem taková péče vlasům svědčí. Proti svědění Šalvějová Spařte 4 lžíce rozemnuté sušené šalvěje 0,3 l vroucí vody. Nechte 4 hodiny louhovat, pak přeceďte a vývar zřeďte 0,5 l mírně teplé vody. Použijte k opláchnutí a masáži umytých vlasů. Co dokáže: […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Příběh OK: Dvě písmena, která spojila svět!
epochaplus.cz
Příběh OK: Dvě písmena, která spojila svět!
Tvoří ho jen dva znaky, je však s nimi řečeno vše. A rozumí jim po celém světě! Hodí se v každé situaci, pro lidi všech věkových kategorií, vzdělání i sociálních vrstev. Prostě univerzální slovo! Kdo ho ale tak skvěle vymyslel? Z jakého jazyka OK pochází? S jistotou dodnes nevíme. Původ si každopádně vždy přivlastňovali Američané.
Nepečené čokoládové lanýže
nejsemsama.cz
Nepečené čokoládové lanýže
Luxusní pralinky, které zvládnete bez pečení a s minimem práce. Ingredience: 200 g kvalitní hořké čokolády 100 ml smetany ke šlehání 30 g másla kakao na obalení volitelně rum nebo vanilka Postup: Smetanu zahřejte těsně pod bod varu a nalijte ji na nasekanou čokoládu. Přidejte máslo a míchejte do hladké ganache. Dochutit můžete kapkou rumu. Směs nechte 120 min chladit v lednici. Lžičkou odebírejte malé porce, vytvarujte
Fenomén Bílá paní: Co si o ní myslí záhadologové?
enigmaplus.cz
Fenomén Bílá paní: Co si o ní myslí záhadologové?
Záhadologové a autoři, kteří se pohybují na pomezí folkloru, historie a „mysteria“ se na Bílou paní dívají trochu jinak než běžní historici. Neberou ji jen jako literární legendu, ale jako tzv. „rezid
Modrá divize: Za Hitlera bojovali u Leningradu španělští dobrovolníci
historyplus.cz
Modrá divize: Za Hitlera bojovali u Leningradu španělští dobrovolníci
S kázní jsou na tom bídně, v bojích u Leningradu si ale španělští dobrovolníci z Modré legie vyslouží obrovský obdiv. Neleknou se mnohonásobné přesily a jejich oddíl lyžařů bleskovým přesunem přes zamrzlé jezero zachrání na 500 Němců! Po vypuknutí druhé světové války se Adolf Hitler (1889–1945) snaží do tábora svých spojenců získat také Španělsko, jenže
Medové lívance s rybízovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Medové lívance s rybízovou omáčkou
Lívance v celozrnné verzi jsou zdravější, ale stejně tak lahodné. Suroviny 200 g celozrnné mouky 2 lžičky prášku do pečiva 1 lžička skořice 120 ml podmáslí 2 vejce 4 lžíce medu 120 g bíléh
Pražský Hrad, který okouzlil i hvězdy
epochanacestach.cz
Pražský Hrad, který okouzlil i hvězdy
Praha má svou nezaměnitelnou tvář. Hradní paláce nad Vltavou vytvářejí pohled, který zná celý svět. Je to obraz, který okouzluje po staletí a nikdy nezevšední.   Neexistuje snad jediný Čech, který by ho neznal. Pražský hrad se objevuje na pohlednicích, ve filmech i na fotkách. A kdo si plánuje výlet do naší metropole, má ho
Jste makoví?
epochalnisvet.cz
Jste makoví?
Když se řekne mák, mnohé napadnou buchty a koláče. A někoho třeba nic, protože mák moc nejí. Ale to je škoda a stojí za to se s ním seznámit.   Především je dobré vědět, že existuje množství odrůd a ty se dělí na farmaceutické a potravinářské. Farmaceutické někdy nazývané technické odrůdy jsou zdrojem opia, bílé
Střevní mikrobiom miluje vlákninu. Potvrdily to i tasemnice
21stoleti.cz
Střevní mikrobiom miluje vlákninu. Potvrdily to i tasemnice
Střevní červi mohou tlumit zánět v lidském těle, ale jen pokud mají dostatek vlákniny. Bez ní se jejich organismus přepne do jakéhosi hibernačního režimu a ochranný efekt mizí. Ukazuje to nová studie
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Má sestřenice naši rodinu proklela
skutecnepribehy.cz
Má sestřenice naši rodinu proklela
Stačil jeden okamžik, aby se změnily životy nás všech. Sestřenice měla trápení a pykala celá rodina. Nikdo z nás už nemohl být šťastný. Naše rodina pochází ze Slovenska. Do České republiky, konkrétně na Moravu, jsem se přistěhovala, když mi bylo třicet tři let. Všem, se kterými jsem se seznámila, jsem říkala, že jsem tu kvůli
Rado a legendární kriketové hvězdy Smriti Mandhana
iluxus.cz
Rado a legendární kriketové hvězdy Smriti Mandhana
Švýcarská hodinářská značka Rado rozšiřuje svůj svět o novou výraznou osobnost. Indická kriketová hvězda Smriti Mandhana se stává „Friend of the Brand“ a přináší do hodinářství energii, která přesahuj
Třetím dítětem Leichtová zachraňuje vztah?
nasehvezdy.cz
Třetím dítětem Leichtová zachraňuje vztah?
Má velké plány! Herečka Kristýna Leichtová (40), která se objevila třeba v seriá­lu Bratři a sestry, chce zrekonstruovat roubenku na Kokořínsku a s rodinou se tam usadit. Jenže plány se často mění v a