Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje.
Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na půvabu.
Ba dokonce i když zvládnete základní návod pro svůj typ obličeje, můžete si s ním dál pohrávat a opticky různě modelovat. Můžete zkusit udělat nos užší, rty plnější a partii tváří a čelistí výraznější…
Tipy pro začátečníky
Nejdříve musíte spolehlivě určit svůj tvar obličeje. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, tvar se navíc během života mění, mladická zaoblenost se protahuje a rysy povolují. To může z původně kulatého nebo oválného obličeje udělat podlouhlý.
Neposuzuje proto své rysy podle fotek, ale nejlépe přímo před zrcadlem. Zčesejte si vlasy z čela a ze spánků a obkreslete na zrcadle tvar obličeje křídou.
Co budete potřebovat
– kosmetický štětec nebo houbičku
– konturovací paletku s různě tmavými tělovými tóny
Tip: Čím více odstínů paletka nabízí, tím jemnější a přirozenější přechody se vám podaří vytvořit.
Základní postup
Tmavší tóny: Nanášejí se obvykle po stranách tváře a pod lícní kosti, u širokých obličejů navíc také na spánky a u vysokého čela podél linie vlasů nad čelem.
Tip: Chcete-li zjistit, kam přesně stínování pod lícní kosti umístit, zkuste tváře vtáhnout do úst a v prohlubních pak vytvořte konturu
Světlejší tóny: Stínování už obličej zčásti zaoblilo, ale k dovršení efektu je třeba ještě nanést světlý odstín make-upu na středovou linii a lícní kosti, tedy tam, kam přirozeně nejvíce dopadá přirozené světlo.
Jemné přechody: Pokud máte k dispozici paletku s více odstíny, naznačte nejdříve nejsvětlejší a nejtmavší partie a pak pokračuje méně výraznými tóny pro jemné přechody.
Pracovat lze i pouze se dvěma odstíny, v tom případě si ale dejte záležet na velice pečlivém rozetření houbičkou nebo štětcem do ztracena.
A nezapomeňte: I nedokonalost má svůj půvab, cílem konturování není překrývání přirozenosti.

Když je váš obličej…
Kulatý: Aby se přiblížil ideálu, je třeba ho opticky zúžit. To dokážou tmavší tóny nanesené po stranách tváří a také čela a oblasti spánků, pokud je nezakrývají vlasy.
Naopak středovou linii obličeje od čela před nos až k bradě je nutné zesvětlit, aby se vyklenul. Tím se potlačí dojem kulatého tvaru.
Oválný: K ideálu má blízko, přesto ho můžete ještě vylepšit světlým tónem pod očima a ve střední linii od čela po bradu. K tomu přidejte ze stran od spánků jen lehce tmavý odstín. Tato úprava dodá obličeji hloubku a zajímavost.
Čtvercový: Jistou hrubost tohoto tvaru typ obličeje pomůže zakrýt především výraznější potlačení okrajů tváře, proto naneste tmavý stín ve větší šířce po okrajích dolní čelisti. Poté zesvětlete středovou linii a obličej se opticky zaoblí.
Hranatý: Oproti čtvercovému je tento tvar díky své protáhlosti o něco jemnější. Proto obvykle stačí umístit světlejší akcenty jen na čelo a bradu. Zato dolní čelist je nutné po stranách zjemnit tmavým stínem stejně výrazně.
Kosočtvercový: Tento tvar obličeje je širší v lícní partii, proto je třeba posunout tmavší konturování výše, aby přecházelo od spánků po lícní kosti.
Poté zesvětlete střední linii od čela k bradě, lícní kosti vynechte, aby nevznikaly příliš tvrdé přechody.
Obrácený trojúhelník: Rozšířenou dolní část obličeje dokáže správné konturování potlačit a dodat tváři na jemnosti. Tmavý stín naneste tak, aby pod lícními kostmi směřoval šikmo dolů a zužoval také okraje dolní čelisti.
Světlý tón by měl vyklenout čelo a lícní kosti, čímž se dosáhne harmoničtějších proporcí.
Srdcovitý: U tohoto typu obličeje je třeba opticky zmenšit a zúžit čelo, aby lépe odpovídalo užší dolní čelisti a bradě. Tmavším stínem orámujte obličej podél linie vlasů od jednoho spánku k druhému a pak protáhněte až pod uši.
Zesvětlit stačí jen bradu, tu ale zespodu opět ztmavte. Tím se současně trochu rozšíří a zkrátí.
Podlouhlý: K dokonalosti tomuto tvaru obličeje pomůže optické zkrácení, kterého dosáhnete nanesením tmavého make-upu na čelo podél linie vlasů a pak na bradu.
Poté zesvětlete střed čela a lícní kosti, pod ty ještě rozetřete ve vodorovném směru kratší tmavší stín.