Musíte vystoupit na veřejnosti a už teď se třesete hrůzou při té představě? Možná vás uklidní, že v tom nejste sami, protože trémou čas od času trpí téměř každý z nás.
Pravdou ovšem je, že někdo méně a někdo více. Pro některé lidi je mírná tréma dokonce prospěšná, protože je vybičuje k vyšším výkonům.
Pokud ale trpíte tak, že vám buší srdce, je vám nevolno, máte podrážděná střeva a potíte se a už při té představě, že máte otevřít ústa, se vám dělá zle, pak opravdu není o co stát.
A určitě vám nepomohou řeči o tom, že tam bude jen pár lidí, nebo jak se říká v divadle, špatný herec, který neunese chvilku ostudy. Přesto se nebojte, protože i vy máte naději svou trému zvládnout.
Jen si vzpomeňte, jakou jste měli třeba na prvním rande nebo při zkoušce ve škole. A nakonec jste to zvládli. A tréma při vystoupení na veřejnosti je vlastně podobná. Proč ji tedy máte? Možností je víc. A pochopíte-li příčinu, může vám to pomoci ji odstranit a úzkosti se zbavit.
Možná…
… nejste zvyklí mluvit před více lidmi.
… se bojíte, že vás bude každý hodnotit.
… máte nějakou špatnou předchozí zkušenost.
… jste nevěnovali dostatek času přípravě.
… se zbytečně srovnáváte s ostatními.
… máte špatné dýchací návyky.
Příprava je základ
Místo toho, abyste se týrali myšlenkami, co všechno pokazíte, dobře se na své vystoupení připravte. To vám dodá sebejistotu. Ujasněte si, co vlastně chcete říci. Můžete si napsat třeba několik základních bodů.
Určitě se nevyplatí napsat řeč celou a pak se ji naučit nazpaměť. Tady totiž nejvíc hrozí, že se někde ztratíte a nebudete vědět, jak dál. Jakmile budete mít jasno, o čem budete mluvit, zkuste si svou řeč jen tak přehrát v hlavě.
Ideální je vydat se třeba na procházku do přírody. Tam budete mít klid, nic vás nebude rušit a vy si myšlenky pěkně utřídíte.
Zkoušejte
Je-li vaší slabinou hlasový projev, je načase ho vylepšit. Řekněte si svou řeč pěkně nahlas. Je možné, že budete spokojeni, ale chybí vám zpětná vazba.
Máte-li nějakého přítele, který má s mluvením na veřejnosti zkušenost, požádejte ho, aby si vás poslechl a řekl vám své připomínky. Možná vám poradí i nějaké triky, jak trémě předcházet, protože ji sám dobře zná.
Druhou možností je nahrát si své povídání na diktafon. Sami pak možná poznáte, kde by se mělo co vylepšit. Dělejte to tak dlouho, dokud nebudete s výsledkem naprosto spokojeni. Zkuste si to před lidmi. Tentokrát třeba nanečisto, lidi může suplovat rodina, ale klidně prázdné židle.
Zpomalte
Většina lidí trpících trémou chce mít svůj výstup co nejdřív za sebou, proto mluví rychle. Možná mluvíte překotně i v běžném životě. Myslete na to už při přípravě.
Mluvte srozumitelně a snažte se dělat schválně čas od času větší pauzy, tím dáte publiku šanci vás vnímat. Navíc když zpomalíte, nebudete se muset bát toho, že se zakoktáte nebo přeřeknete.
Co na sebe?
Oblečení a celkový vzhled je velmi důležitý, ale neměli byste ho zase přeceňovat. Vycházejte z toho, co se k dané příležitosti hodí, a hlavně v čem se vy sami cítíte dobře.
Jdete přece něco sdělit, nikoliv odvést pozornost přehnaným líčením nevkusnými šaty či cinkajícími doplňky. Ke kadeřníkovi klidně jděte, ale razantní změnu účesu si nechte na jindy.
Když budete přirození a budete se sami sobě líbit, zazáříte nejvíce a lidé vás vřele přijmou. Pozornost věnujte i obutí. Zejména dámy by měly zvážit, zda je nutné mít vysoké podpatky, zvlášť pokud je běžně nenosí. Pokud na vás přijde tréma, bude se vám hodit pevný postoj či volná chůze.
Dobře se vyspěte
Ideální je den předem si trochu zacvičit nebo zajít na procházku do přírody. Před spaním nejezte rozhodně těžká jídla a určitě nepijte alkohol. Pokud kouříte, snažte se cigarety omezit na minimum. To všechno přispěje ke klidnému usnutí.
Pokud vás přece jen přemáhá nervozita, místo léků na spaní nebo prášků na uklidnění zkuste třeba pomoc bylinek. Můžete si dát čaj nebo pár kapek tinktury rozpuštěné ve vodě. A z čeho vybírat?
Hodí se samozřejmě meduňka, ale pomohou i levandule, šalvěj, kozlík či heřmánek.
Přišel den D
Na místo dorazte včas, abyste měli dost času se porozhlédnout, podívat se, odkud budete mluvit, nebo si připravit případné pomůcky.
Je-li na místě mikrofon, určitě si ho vyzkoušejte, protože začít soubojem s technikou je to nejhorší, co by vás mohlo potkat. Pokud máte pocit, že by vám mohlo vyschnout v hrdle, nachystejte si sklenku vody.
Jsou-li už přítomní někteří lidé, které znáte, pozdravte se s nimi, to vás rozptýlí. Neděste sami sebe tím, co všechno zkazíte. Raději si představujte, co krásného vás čeká, až budete mít vystoupení za sebou.
Třeba příjemné posezení s přáteli, pochvala a dobrý pocit, něco skvělého k zakousnutí…
Vydýchejte se
Dechové cvičení před samotným vystoupením určitě pomůže. Sedněte si někde v klidu na židli, narovnejte se a nohy postavte na zem s koleny blízko sebe. Ruce položte na stehna.
Zhluboka se pomalu nadechněte nosem, počítejte do tří, následně zadržte dech, napočítejte do dvou a na čtyři vydýchněte ústy. To zopakujte celkem pětkrát. Nyní už zbývá jen srovnat si myšlenky a s důvěrou v sebe udělat první krok.