Domů     Pohyb kloubům prospívá
Pohyb kloubům prospívá
7.2.2025

Že je zdravý, o tom už bylo řečeno snad vše. Jenže pokud máte potíže s klouby, mohou vám radost z pohybu kazit bolesti, a proto se jakékoliv aktivitě spíš vyhýbáte.

To ale není vůbec dobře a dostáváte se do začarovaného kruhu. Přiměřená aktivita totiž prospívá nejen celkovému zdraví, ale i kloubům.

Podle ortopeda MUDr. Róberta Pitucha pravidelný pohyb podporuje tvorbou kloubní tekutiny, a navíc pravidelné procvičování svalů pomáhá jejich stabilitě. Je tu však jedno ale. Sportovní aktivita nesmí být nárazová ani přehnaná, protože pak má spíš opačný efekt.

Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a opotřebením kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu. Jaké sporty jsou tedy vhodné?

Jóga pro všechny

Má tu výhodu, že ji mohou cvičit lidé jakéhokoliv věku i fyzické kondice, senioři i lidé s nadváhou a právě i ti, kteří mají problémy s klouby.

Při cvičení se střídá zatížení i regenerace, posiluje se hluboké svalstvo, včetně toho kolem páteře, zařazují se balanční cviky, které vedou mimo jiné ke správnému držení těla.

Důležité je vybírat takové cviky, které odpovídají vašim schopnostem, nikdy byste neměli chodit za hranice svých možností nebo nácvik uspěchat.

Pokud jste jógu dosud nezkoušeli, je ideální začít pod vedením zkušeného cvičitele, díky kterému se vyvarujete špatného provedení cviků.

S běháním opatrně

Pravidelný jogging je stále populárnější a městské parky i lesní stezky se v posledních letech zaplnily nadšenými běžci. Jenže běhání není pro každého. Například při nadváze může docházet k přetížení nosných kloubů a jejich rychlejšímu opotřebení.

Ve věku kolem 50 let se také regenerační schopnost kloubu postupně snižuje, a pokud už nějaké potíže máte, není pro vás běhání vhodné. V takovém případě je lékaři radí nahradit spíše jízdou na kole či delší chůzí.

Pokud se běhání přesto nehodláte vzdát, začínejte pozvolna. Vybírejte si kratší vzdálenosti a pomalejší tempo. Teprve po nějaké době můžete začít přidávat. Důležitá je správná technika, nezapomeňte na protažení před a po sportování.

Vyplatí se nešetřit na dobrých botách. Existují specializované prodejny, kde vám podle vyšetření stylu chůze a běhu doporučí konkrétní typ, eventuálně i s individuální vložkou.

Na kole i po operaci

Zejména při vyšší tělesné váze a také věku je jízda na kole vhodnější než běh, protože zatížení nosných kloubů je při ní nižší. Pomáhá procvičovat nejenom svaly dolních končetin a trupu, ale je prospěšná i jako cvičení, které podporuje kardiovaskulární systém.

Často je doporučována po úrazech a operacích kolen. Tehdy totiž většinou dojde k atrofii svalstva a omezení pohybu a jízda na kole pomáhá upravit svalové napětí, zvětšit rozsah pohybu a obnovit metabolismus kloubu.

Musí se ovšem správně nastavit podle individuálních potřeb, protože každá operace je jiná, a i proto je potřeba dávky konzultovat s lékařem.

Raději na rotopedu?

Je vítanou alternativou jízdy na kole zejména v zimě a při špatném počasí. Má tu výhodu, že si na něm můžete nastavit přesnou zátěž i čas. Ale i na něm musíte dodržet určitá pravidla. Sedlo má ve stoji dosahovat cca do výše kyčelního kloubu.

Při sedu nesmíte vysazovat nebo podsazovat pánev a sedět tak, aby páteř byla napřímená. Neměli byste se hrbit nebo naopak zaklánět hlavu či zvedat ramena k uším. To souvisí se správně nastavenou výší a vzdáleností madel.

Zátěž volte zpočátku nízkou a dávejte pozor, aby se páteř při šlapání do pedálů nevychylovala do strany ani se jinak neprohýbala. Začněte mírným rozšlapáním s malou zátěží na 5 minut, aby se tělo zahřálo.

Poté si mírně zvyšte odpor a šlapejte 20–40 minut, posledních 5 minut cvičení opět odpor uberte a pozvolna šlapejte do zklidnění.

Plavání je šetrné

Podobně jako běh je plavání aerobní aktivitou, ale díky vodě, která tělo nadnáší, nedochází k takové zátěži kloubů jako na suchu. Protože ale voda klade odpor, musíte vynaložit více síly k jeho překonávání.

Toho využívá také takzvaný aqua aerobic, tedy cvičení ve vodě. Jelikož při něm nedochází k otřesům a nárazům, lze je provozovat, i když máte nadváhu, protože klouby nejsou tolik zatěžovány.

Pokud zvolíte obyčejné plavání, soustřeďte se na správné provedení a dejte pozor na některé chyby. Při plavání ve stylu prsa s hlavou nad vodou dochází k záklonu a přetížení krční páteře.

Také při plavání kraulu mějte páteř v rovině, nadechujte se po každém druhém či třetím tempu a vždy střídavě na obě strany, abyste jednu ze stran nepřetěžovali. I u tohoto sportu zkrátka platí, že má-li být k užitku, je zapotřebí jej provádět správným způsobem.

Hole odlehčují

Chůze se speciálními holemi už dávno není žádnou novinkou nebo módním výstřelkem. Provozují ji lidé všech věkových kategorií jak v přírodě, tak v městských parcích.

Hodí se nejen pro toho, kdo potřebuje zlepšit kondici nebo alespoň trochu rozhýbat tělo po sedavém zaměstnání, ale i pro lidi, kteří mají potíže s pohybovým ústrojím.

Hůlky totiž pomáhají se správným držením těla i rytmem kroků a pomáhají snížit zatížení kloubů. I tady platí, že byste si měli pořídit kvalitní ortopedickou obuv, ideálně ve zdravotnických potřebách, anebo si pořiďte alespoň ortopedické vložky. Správné postavení nohy ovlivňuje i celý pohybový aparát, kloub nevyjímaje.

Protažení je důležité

Pro správné fungování kloubů je velmi důležitá stabilita, kterou zajišťují vazy a svaly, jež kloub obklopují. Je potřeba se o ně také postarat.

Rozhodně nezapomeňte před jakoukoliv sportovní aktivitou svaly na zátěž připravit, tedy zahřát je a protáhnout, aby pak při pohybu nedošlo k jejich nerovnoměrnému zatížení a ztrátě správné funkce.

Ať už si vyberete jakýkoliv pohyb, naučte se své tělo poslouchat. Rozhodně tělo zatěžujte postupně, v kloubech nesmíte cítit nepříjemné pocity a ostrou bolestivost.

Také po skončení pohybové aktivity, ještě když jsou svaly zahřáté, byste se měli věnovat jejich poctivému protažení. A velmi důležité je nikdy nepřeceňovat své síly.

Není jedno, co jíte

A určitě není jedno, kolik vážíte. I mírná nadváha totiž znamená pro klouby zbytečnou zátěž. Je tedy jistě vhodné nastavit správný jídelníček a vyškrtnout z něj tučné potraviny, smažená jídla, sladkosti či sladké nápoje.

Naopak zařaďte více ovoce a zeleniny, ryb, libového masa či luštěnin. A nezapomínejte na koření. Podle některých výzkumů pomáhá při bolavých kloubech kurkuma a zázvor. Z nápojů se doporučuje zejména zelený čaj.

Foto: Shutterstock
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.