Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží.
To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí.
Jídlo napřed proberte
Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je třeba zjistit datum spotřeby, abyste zbytečně neskladovali potraviny prošlé. Nekompromisně vyhoďte cokoli i jen mírně nahnilé.
Otevřené potraviny přendejte do uzavíratelných obalů, aby se k potravinám omezil přístup vzduchu, hlavně k syrovému masu. Všechny zavařovací sklenice či lahve od mléka otřete, aby na nich nezůstaly zaschlé zbytky.
Z jídla také odstraňte všechny přebytečné obaly. Uzeniny a zákusky zabalte do alobalu, syrové maso do potravinářské fólie.
Ocet i saponát
Při čištění nezapomeňte na spáry, gumové těsnění kolem dveří a odvodňovací drážku v zadní části vaší ledničky. Úplně stejně se pusťte do mrazicí části. Stěny lednice otřete vodou se saponátem, s octem nebo s jedlou sodou, jednotlivé police očistěte dezinfekcí.
Je jedno, zda jde o kupovaný přípravek či o octovou vodu, ale v každém případě nakonec vše opláchněte čistou vodou. Uklízíte-li mrazák, jednotlivé kusy vyndaného zmraženého jídla zabalte do novin a postavte je těsně vedle sebe. Zpomalíte tak proces rozmrazování.
Proti zápachu káva i ocet
Pokud i po mytí cítíte nepříjemný pach, můžete jej vymýtit za použití mleté kávy. Nasypejte ji v menším množství na talířek a ten vložte do lednice. Po čase kávu vyměňte.
Další likvidátoři pachů:
* Rozpulte jablko a položte na střední polici.
* Rozkrojte citron a na talířku vložte do lednice.
* Nastrouhejte pomerančovou kůru a vložte dovnitř.
* Sypaný čaj dejte do bavlněného sáčku a ten zavěste do lednice.
Jak ukládáme?
Ukládání potravin se řídí podle míry vlhkosti v lednici. Ta je nejnižší nahoře a naopak nejvyšší dole, v přihrádce na zeleninu. Zároveň je nahoře a ve dveřích nejvyšší teplota.
To ale nemusí platit vždy, jednotlivé spotřebiče mají své speciální zóny, a tak se může stát, že nejchladněji je právě ve vrchních poličkách. Údaje o teplotních zónách najdete v návodu, anebo se na ně zeptejte při nákupu chladničky.
Doporučuje se nastavit lednici na 4 °C a rozhodně by tam nemělo být víc než 8 °C, jinak se bakterie začínají explozivně množit.
Nahoře
Je tady zpravidla teplota kolem 5 °C a to vyhovuje sýrům, vařenému masu, sladkým dezertům či zákuskům. Patří sem i mléčné výrobky, jako jsou sýry, jogurty, tvaroh a podobně.
Doprostřed
Zpravidla se jedná o zásuvku nad zeleninovou částí. Jde o nejchladnější prostor (teplota méně než 4 °C), a proto by tady měly být potraviny, které se musí co rychleji spotřebovat a které jsou již načaté.
Vyskládejte sem syrové ryby, maso a drůbež, uzeniny, hotová jídla (samozřejmě vychladlá) a potraviny určené k rozmrazení. Můžete sem dát také vejce. Maso vždy ukládejte v krabičce tak, aby nemohlo dojít ke kontaminaci ostatních potravin.
Dole
Bývají tady oddělené zásuvky, je tu o pár stupňů víc než ve zbytku chladničky, a proto sem naskládejte ovoce a zeleninu.
Dvířka horní
Jde o nejteplejší místo. Ačkoliv je zde přihrádka na vejce, nedoporučuje se je sem dávat, naopak tu můžete uskladnit otevřené konzervy.
Dvířka uprostřed
Do přihrádek umístěte marmelády, hořčici, máslo, nápoje, majonézy, kečupy, pomazánky a dresinky.
Dvířka dole
Tady najdete prostor pro mléko, otevřené džusy, minerálky a vína.
Co do lednice nedávat
* cibuli, česnek, chléb, pečivo, banány, citrusy, rajčata, lilek, a salátové okurky
* brambory – hodí se pro ně spíš sklep
* horké potraviny, které by narušilo vnitřní klima
Tip: Pokud si jídlo z lednice a nově nakoupené potraviny vyskládáte na stůl podle umístění v chladničce, nebudete muset zbytečně nechávat otevřená dvířka.
Dostatek prostoru
Jednotlivé potraviny by měly mít kolem sebe dostatek místa, aby kolem nich mohl proudit chladný vzduch. Udržíte je déle čerstvé a navíc se spotřebuje méně energie. Proto lednici nikdy nepřeplňujte!
Mrazicí boxy
Optimální teplota: –18 až – 20 °C. Lze v nich zamrazit maso, pečivo, ovoce, zeleninu i hotová jídla. Vše je ale nutné skladovat nejlépe ve vzduchotěsných obalech, případně sáčcích z mikrotenu, alobalu či plastových dózách.
Pečivo tu vydrží asi 3 měsíce, ryby 4 měsíce, maso 10 až 12 měsíců a ovoce a zelenina klidně celý rok.
Foto: Shutterstock