Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero.
Klesá hladina stresového hormonu
Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá.
A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné krajině odráží také na menším riziku vzniku cukrovky nebo srdečně oběhových onemocnění.
Normalizuje se krevní tlak
Změny jsou měřitelné, a to u lidí trpících jak vysokým, tak naopak příliš nízkým tlakem. V obou případech se hodnoty žádoucím způsobem mírně mění a optimalizují.
Posiluje se obrana proti rakovině
Pobyt v lese podporuje produkci specializovaných složek imunitního systému, které chrání proti zhoubnému bujení. V krvi narůstá množství tak zvaných NK buněk, které likvidují nádorové buňky a choroboplodné mikroby.
Narůstá ochrana proti nemocem
Rozhodující podíl na tom má pokles stresového hormonu kortizolu v krvi. Právě kortizol totiž při zvýšené produkci podkopává výkon imunitního systému. Jakmile se stresu zbavíme, imunita může pracovat lépe.
Blahodárným vlivem ale přispívá i sám les. Stromy vypouštějí do vzduchu nesmírné množství aktivních látek, tzv. fytoncidů, které je mají ochránit před škůdci. Ty dokážou likvidovat bakterie, plísně i viry a lidském organizmu působí navíc protizánětlivě. Při procházce je vdechujeme a část se do těla dostává i přes kůži.
Léčí se průdušky
A to zejména v borovém lese. Jeho typickou vůni vytváří aromatická látka zvaná pinen, kterou borovice vylučují. Pinen má pozoruhodné účinky na zdraví a zvláště na průdušky.
Dokáže velmi účinně potírat bakteriální i virové infekce průdušek, včetně chronických stavů, které nereagují na léčbu antibiotiky.
Pinen je velmi užitečný i pro alergiky a astmatiky, neboť uvolňuje stažení průdušek pro záchvatu, usnadňuje vykašlávání a umožňuje volně dýchat.
Nemáte v okolí borový les? Nevadí, plicím prospěje procházka i mezi jinými stromy. Pinen je totiž je jednou z velké řady aromatických látek, tzv. terpenů, kterými se rostliny chrání přes infekcemi. Náš nos je velmi dobře detekuje jako příjemnou vůni přírody.
Zklidňuje se úzkost
Les má pozoruhodný vliv na hladiny hormonů, která řídí naše nálady. Nejen že klesá kortizol, který vyvolává neklid, strach až paniku, ale současně se také zvyšuje produkce dopaminu. A ten navodí pocity štěstí a radosti.
Úzkostné stavy tedy pobyt v zeleni jen nepřehluší, ale skutečně ozdraví psychické naladění. Proto spokojenost nevyvane, sotva vyjdete z lesa, ale ponesete si ji s sebou, dokud ji stresové myšlenky opět nezaženou.
Regeneruje se duševní výkonnost
Pobyt v lese svědčí lidem vyčerpaným duševní prací nebo zatíženým náročnou životní situací, pomáhá také jako prevence při hrozícím syndromu vyhoření. V takových případech je vhodná kratší, ale pravidelná procházka bez mobilu.
Jen choďte a pozorujte stromy, nepřemýšlejte. Za normálních okolností poskytuje mozku každodenní nutný restart vydatný spánek. Ten ale bývá při přetížení narušený, a tak vyčerpání stále narůstá. Lesní procházky tomu dokážou zabránit.
Mírní se deprese
Ačkoli přesný mechanismus není zatím známý, výsledky „lesní terapie“ potvrzují, že pobyt v zeleni přináší značnou úlevu při depresi. Není nutný aktivní pohyb, nemocným stačí posadit se u stromu a zaměřit se na něj v myšlenkách. Stačí vnímat klid a přírodní řád, který strom vyzařuje.
Snižuje se nesoustředěnost u dětí
Vezměte je do lesa s sebou, prospěje jim to psychicky. Už nejmenší děti bývají vystaveny přílivu informací a zábavy z displejů a monitorů. Oproti dospělým si s tím jejich psychika dokáže mnohem hůře poradit.
Ke zdravému vývoji mozku totiž potřebují pravý opak – pomalu a důkladně si osahávat svět a zkoumat ho. Pobyt v lese pro ně proto představuje skutečnou ozdravnou kúru, mírní poruchy soustředění a svědčí jejich duševnímu vývoji.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, UNSPLUSH