Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin.
Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nekonečné dílo, protože okamžik odchodu z tohoto světa se týká každého z nás, ať patří k těm slavným, nebo ne.
A dokud budu aspoň trochu při síle, budu v tomhle svém, pro někoho možná morbidním koníčku pokračovat…“
Miloš Dvořák letos oslaví kulaté životní jubileum, přesto stále neúnavně usedá za volant, aby brázdil naši republiku, navštěvoval hřbitovy a hledal a fotografoval hroby, na nichž jsou vytesána jména, která jakýmkoli způsobem zasáhla do české historie.
Fotografie jak celku, tak i detailů jednotlivých hrobů odhalují, že jde často o umělecká díla výtvarná, sochařská či architektonická, pocházející z rukou našich významných autorů.
Ke každé osobnosti pak přiřadí stručný medailonek, vypovídající o činnosti dané osobnosti, a nesmí chybět ani přesná lokalizace, vlastně jakási „adresa“ daného nebožtíka.
Když si tedy budete chtít udělat malý výlet po místech posledního odpočinku třeba vašich oblíbených herců, zpěváků, sportovců, nebo třeba literátů či výtvarníků, stačí přibalit některý z dílů „Malého průvodce po hrobech velkých“ a vyrazit za tichým kouzlem a vůní hřbitovů.
Křest už pátého dílu této unikátní výpravné knihy tentokrát proběhl v živém vysílání z kavárničky Českého rozhlasu Hradec Králové, kde se za mikrofonem sešli kromě autora také vydavatel Pavel Mészáros a herečka Uršula Kluková, za hradecký rozhlas jeho ředitel Jiří Kánský a oblíbená moderátorka Lada Klokočníková.
Na otázku, zda se před vydáním druhého dílu neobával reakce čtenářů, reagoval nakladatel Pavel Mészáros slovy: „Samozřejmě jsem si nebyl úplně jistý. Je to přece jen zvláštní koníček.
A přestože se rád procházím tichem hřbitovů, říkal jsem si, kolik je asi mezi námi stejně postižených. Věřte, že dost. Kultura pohřbívání je přece jen součást našeho života a my jsme ji dovedli až do stadia, v němž se uplatňují i umělecké profese.
Existuje dokonce společenství milovníků hřbitovů, kteří si říkají tafofilové, a kteří dokážou práci Miloše Dvořáka ocenit.
Nehledě na to, že tahle publikace obsahuje kromě lokalizace pohřebních míst našich slavných osobností i mnoho dalších informací, které ocení třeba i ti, kteří se zajímají o historii, vědu, literaturu nebo umění.“
„Na roli kmotřičky jsem se moc těšila“, prozradila Uršula Kluková, která se s autorem už léta zná z doby, kdy společně s ním a režisérem Pavlem Fialou v Broumově zakládali Kladivadlo. „Já už jsem vlastně profesionální kmotra.
Nejen několika dětí, ale i spousty knih, protože knihy mě baví a zajímají, knihy prostě miluju, Ta, kterou dneska křtíme, je svým způsobem zvláštní, a přestože pro řadu lidí jsou hroby něčím, co vytěsňují ze svého života, je to úplně naopak.
Hroby patří k lidem, protože reprezentují ten úplně poslední kus života, jeho završení.
Když jsem v knize listovala, dívala se na fotografie, na obličeje lidí, které jsem mnohdy i znala, někdy zase vůbec ne, za každým jménem a hrobem jsem vnímala konkrétní lidský příběh.
Některé lidi mi knížka zase naopak připomněla, protože mi úplně zmizeli ze života, a najednou jsem je znovu objevila. Proto je úžasné, že Milošovy knížky pro nás tyhle lidské příběhy uchovají.“
U zrodu prvního dílu „Malého průvodce po hrobech velkých“ stála herečka a malířka Iva Hüttnerová, která na zvláštního koníčka Miloše Dvořáka nakladatele upozornila.
Napsala do něj i působivou předmluvu a stala se první kmotřičkou, když se kniha křtila na vyšehradském hřbitově. Předmluv do dalších dílů se zhostila také třeba spisovatelka Zuzana Maléřová nebo básník František Novotný. Celkem čtenář v pěti dílech průvodce najde už asi 1 250 slavných jmen.
Patronem a stálým partnerem každého dílu knihy je projekt „Adopce významných hrobů“, díky němuž se již pro další generace podařilo zachránit dlouhou řadu míst posledního odpočinku slavných osobností, o něž se už například nemá kdo starat, a tudíž by časem podlehla zkáze.
Proto každý, kdo si zakoupí kterýkoli z pěti dílů „Malého průvodce po hrobech velkých“, přispěje také svým dílem na obnovu zapomenutých hrobů, protože část výtěžku z prodeje věnuje nakladatel právě na konto této záslužné sbírky.
Pátý díl této pozoruhodné knižní série vychází v omezeném nákladu a neobjeví se zatím na knihkupeckých pultech. Objednat jej lze pouze na www.aos-knihy.cz