Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne.
Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocházející z řečtiny přeložíme do češtiny, vzniknou dvě slova:
* ennea, což znamená devět
* a grammos, což lze přeložit jako schéma nebo tvar.
Doslova je to „schéma s devíti vrcholy“.
Nástroj pro psychology
Enneagram používá také současná, moderní psychologie.
Vychází z duchovní moudrosti mnoha odlišných starověkých učení a vznikl spojením různých duchovních a náboženských tradic, které po tisíce let vytvářeli křesťané, buddhisté, muslimové (především súfisté) a židé (v kabale).
Tento systém popisuje devět rozdílných osobnostních typů a to, jak vzájemně reagují. Je to model, který pomáhá identifikovat typ osobnosti její životní strategii.
A konkrétně…
V čem může enneagram pomoci přímo nám? Lidé tento systém vyhledávají ze dvou důvodů.
1) Chtějí poznat sami sebe a porozumět sami sobě.
2) Chtějí porozumět lidem kolem sebe a zlepšit nebo vyřešit vztahy s nimi.
Například nám pomáhá s osobním růstem. Díky němu můžeme svou osobnost rozvíjet. Umocňuje naši zralost. Objevit svůj typ je totiž pouze začátek. Pak je možné dál na sobě pracovat.
A to jak v osobním životě – poznáme více svou matku i otce, svého manžela, blízké příbuzné, tak i kolegy a nadřízené na pracovišti, pomůže s rozvíjením sousedských vztahů. Vůbec lépe porozumíme lidem kolem sebe.
Systematická práce
To znamená, že enneagram není pouze definice, která nás „zaškatulkuje“ do obecných popisů a tabulek. S jeho pomocí můžeme vyzrát. Zjednodušeně to lze vysvětlit takto: každý typ je zde popsán ve třech fázích svého vývoje:
* fáze nezralosti: to je tehdy, když vše, co by mohlo na být každém typu problematické či být vnímáno negativně, tak ve většině případů vnímáno skutečně je. Lidé si nejsou vědomi nejen svých tendencí a návyků, ale ani možnosti s nimi pracovat.
* fáze vyzrávání: V ní si lidé uvědomují některé své problematické návyky a tendence a snaží se s nimi nějak někdy pracovat.
* zralost sama: fáze, kdy jsou lidé plně dospělí. Ne přímo v právním nebo ve fyziologickém smyslu, umějí se však adaptovat na měnící se podmínky života a jsou se sebou a svým životem spokojeni.
A díky tomu, že je to systém propracovaný opravdu do hloubky, nabízí vždy několik cest, po kterých se každý za svým vývojem může vypravit.
Vzájemné propojení
Pokud se podíváte na symbol enneagramu, uvidíte, že každý typ je spojen čarami s dalšími dvěma typy. Jeden z těchto typů se označuje jako bod rozvoje. Tento typ představuje principy, které se daný typ na cestě svého rozvoje potřebuje naučit.
Nikdy se však nestane jiným typem. Druhým typem je bod stresu. Tento bod představuje náhradní řešení v dobách krize. Toto řešení je však krátkodobé a nevede k růstu. U každého typu jsou pak popsány také vyšší kvality.
To jsou kvality, které člověk v sobě objevuje, probouzí a pěstuje, jde-li cestou rozvoje. Vyšší kvality ukazují, jak má vypadat zralost pro každý typ.
Co vám může enneagram nabídnout:
* pocit bezpečí a jistoty
* poznání sebe sama
* uvolnění
* řešení stresů a zkratových jednání
* uvědomíte si, jak žijete a proč
* naučíte se být upřímní sami k sobě i k druhým lidem
* pomůže vám pochopit, co vás vyčerpává a co s tím dělat
* Až jednou objevíte svět enneagramu, možná vás zcela pohltí. Stane se pro vás návykem a budete chtít poznávat víc… Jak říká Eva Velechovská z Enneagramové asociace České republiky: „S enneagramem se to má tak:
vypadá to, že je to jednoduché, pak je to ohromující, chvíli ochromující. Enneagram provází, ukazuje, doplňuje, vysvětluje a postupně se stává hlubokým přítelem.“ Ostatně to slibuje i kniha Richarda Rohra Enneagram: Devět tváří duše.
Jak poznat „svoje“ číslo
Je jasné, že každý, když zjistí, co enneagram nabízí, touží poznat, k jakému číslu z devíti ho systém „přiřadí“. Najít si svůj enneagramový typ můžete mnoha způsoby.
Pomoci vám mohou knihy, semináře, rozhovor s člověkem, který se enneagramem zabývá… Důležitá informace je, že si ho musíte najít jen vy sami. I když se vydáte za svým koučem, on vám váš typ neřekne. Jen vás na vaší cestě může lehounce vést.
A další důležitá informace: Nikdy nesmíte člověka zjednodušit na typ osobnosti. Každý z nás je výjimečný. Můžete poznat auto, v němž sedí (jeho typ, číslo), ale nikdy ne samotného řidiče.
Pozor na testy
Existují i testy, ale v případě enneagramu nefungují tak úplně. Hlavně ty rychlé určitě ne. Mohou vám pomoci se zorientovat mezi jednotlivými typy, ale nesnažte se s jejich pomocí do jednoho konkrétního hned zařadit.
Můžete se orientačně nasměrovat, vybrat si – řekněme – tři, které vaší osobnosti nejvíc odpovídají, a pak dále hledat ten opravdu svůj. Když si budete hledat testy, hledejte spolu s nimi i „kontrolní otázky“.
Jsou určeny pro ty, kteří si svůj enneagramový typ chtějí zkontrolovat a ověřit. Výsledek kontrolních otázek vám ukáže, jestli jsou významné body z daného typu významné i pro vás a jestli tak může daný typ být „vaším typem“.
Kontrolní otázky jsou tedy určené vždy danému typu a výsledek vám ukáže míru shody s daným typem.
Na rozdíl od mnoha moderních systému typologie osobnosti nemá enneagram žádného autora. Ohledně jeho původu existuje mnoho teorií. Říká se, že symbol enneagramu je starý přes 4000 let a je odvozen od Pythagora.
Podle jiné teorie má enneagram matematicko-mystický základ a byl předáván skrze takové antické osobnosti, jako byli Platón, Polonius a dále pak neoplatónovci.
Ale objevují se i domněnky, že má původ na Blízkém východě, a dokonce, že symbol i filozofie jsou spojené s pohyby Země a Měsíce.
Jednotlivé typy
Je důležité si uvědomit, že žádný z typů není ani špatný, ani dobrý.
Jednička
Název: Perfekcionista
Motto: „Svět není dokonalý, pracuji na jeho zlepšení.“
Zjednodušeně: Lidé, kteří používají typ Jedna, touží po tom, aby věci, lidé a jejich chování i svět byli v pořádku. Aby oni sami byli v pořádku.
Dvojka
Název: Záchranář – Dárce
Motto: „Lidé mě potřebují, beze mě to nejde.“
Zjednodušeně: Lidé používající typ Dva touží po spojení s druhými lidmi. Pomáhat, radit, podporovat, být v životě druhých lidí důležitý, jsou strategie, jak toto spojení navázat a udržovat.
Trojka
Název: Podnikatel – Vítěz – Herec
Motto: „Snažím se být nejlepší, nesmím selhat.“
Zjednodušeně: Trojky jsou hluboce, hluboce uvnitř přesvědčeny, že lásku je třeba si zasloužit, a tak touží po ocenění druhými lidmi. Jsou přesvědčeny, že druzí lidé je ocení a budou mít rádi pouze za úspěch.
Čtyřka
Název: Melancholický romantik – umělec
Motto: „Co mi chybí, to ostatní mají?“
Zjedodušeně: Lidé používající typ Čtyři hluboce touží po spojení a celistvosti. Mysl Čtyřky neustále trápí sebe sama hledáním něčeho, co jí ještě chybí, něčeho, co jí udělá šťastnou a naplněnou.
Pětka
Název: Pozorovatel
Motto: „Potřebuji svůj klid, abych mohl být sám sebou.“
Zjednodušeně: Lidé používající typ Pět touží věcem rozumět a udržet si odstup či nadhled. To, že věcem rozumí a mají nadhled, jim přináší pocit bezpečí, nezranitelnosti.
To je pravá a velmi hluboká touha Pětek, ale normálně Pětky raději mluví právě jen o touze věcem rozumět. Je to pro ně bezpečnější a přijatelnější.
Šestka
Název: Loajální skeptik
Motto: „Svět mě ohrožuje a já se snažím přežít.“
Zjednodušeně: Lidé používající typ Šest touží po jistotách a bezpečí. Svět je pro ně plný nepředvídatelných a nebezpečných možností.
Občas raději udělají něco velmi rychle, protože kdyby o tom ještě chvíli přemýšlely, začaly by se bát příliš a možná by to neudělaly vůbec.
Sedmička
Název: Požitkář – Optimista – Vypravěč
Motto: „Svět je plný příležitostí, jen si vybrat a vzít.“
Zjednodušeně: Lidé používající typ Sedm touží po akci, která jim přinese uspokojení. V literatuře můžeme najít i slovo vzrušení, ale to do jisté míry evokuje nebezpečné akce či večírek, a to by bylo zavádějící.
Sedmičky nechtějí jít z večírku do večírku, ale cítit se v pohybu, v akci, a to jim přinese vnitřní uspokojení, naplnění.
Osmička
Název: Šéf – Bojovník
Motto: „Musím zajistit moc a spravedlnost.“
Zjednodušeně: Lidé používající typ Osm uvnitř hluboce touží znovu nezažít bezmoc, a tedy naopak být mocní, silní. Spravedlnost je pro Osmičky, stejně jako pro všechny ostatní lidi, velkým tématem.
Důležité ale pro Osmičky je, že za spravedlnost bojují a aktivně ji prosazují bez ohledu na to, zda je to pro ně výhodné.
Devítka
Název: Mírotvůrce
Motto: „Mám rád pohodlný a harmonický život.“
Zjednodušeně: Lidé používající typ Devět mají velmi hlubokou potřebu a touhu, aby byl klid. Chtějí si užívat harmonii. Mít a udržet si tento pocit harmonie je sice snazší, když jsou sami bez lidí, ale pro Devítku to není „ono“.
Harmonie je pro ně v souznění, v plynutí s druhými lidmi. Když oni, okolí, druzí lidé jsou v harmonii, tak to Devítky nabíjí, mají dostatek energie k akci, cítí se spokojené, živé.
Materiál vznikl s pomocí Michaely Velechovské z Enneagramové asociace (www.enneagram.cz)
Zdroj: Michaela Velechovská (enneagram.cz)
Foto: Shutterstock