LED svítící pásky jsou hezkou dekorací a poslouží všude tam, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti.
Jsou to vlastně světelné diody, které byly vsazené do samolepicího ohebného pásu. Když si je budete vybírat, můžete mít ty pro vnitřní nebo pro venkovní použití. Prodávají se pásky různé svítivosti, v několika barevných provedeních i různých vlastností. Ke každému pásku jsou pak k dispozici také dálkové ovladače.
Kam se hodí
Prakticky všude, kde byste chtěli mít světlo. A tam, kde chcete mít hezkou svítící dekoraci. Efektní a efektivní. Velmi módní jsou například v kuchyni, osvětlit si můžete kuchyňskou linku. Bezpečnostním prvkem jsou při osvětlení schodiště.
Praktické jsou v šatní skříni nebo v šuplíkách. Hojně využívané jsou do podhledů. A zajímavě působí, když je umístíte kolem postele nebo přímo na postel.
Do kuchyně
Kuchyň je místnost, ve které je osvětlení pomocí LED pásků velmi populární a oblíbené. Nejčastěji se umisťují pod spodní skříňky kuchyňské linky.
* Protože na práci potřebujete hlavně dobře vidět, proto si kupte pásek, který vám poskytne dostatek světla. To znamená, že budete vybírat takový, který má světelný zdroj minimálně 1100 lumenů na 1 metr pásky.
Jestli máte rádi hodně světla, nebo máte pracovní desku ve tmavém odstínu, ještě lepší budou ty s výkonem kolem 2000 lumenů na 1 metr pásku.
* Další důležitý bod je tzv. index podání barev. Označuje se jako CRI a jeho hodnota může být od 0 do 100. Čím je číslo vyšší, tím jsou barvy věrnější.
S trochou nadsázky se dá říct, že hodně levý LED pásek s nízkou CRI hodnotou by vám mohl salám na lince zbarvit do zelena. Minimálně požadujte CRI 80 a výš.
* Teplota chromatičnosti udává barvu světla. Čím je nižší, tím je světlo „žlutější“. Takové se hodí více do rustikálních kuchyní nebo kuchyní v provensálském stylu. Do těch moderních vybírejte denní bílou nebo studenou barvu.
Pamatujte však, že neexistuje univerzální pravidlo a vždy záleží na vašem vkusu a potřebách.
Tip Paní domu: Kupte si pásky speciálně určené pod kuchyňskou linku. Mají tu výhodu, že je můžete pohodlně spojovat podle potřeby.
Osvětlování podhledů
Chcete si designově ozvláštnit svůj pokoj? Ať to bude obývák nebo ložnice, můžete LED pásky nainstalovat do podhledů u stropu. Ze všeho nejdříve si rozmyslete, jestli LED pásky budou jako hlavní osvětlení nebo jen pro dekoraci. Může být i kombinace obojího.
* Když budete chtít světlo jen pro ozdobu, postačí slabší LED pásky. Nalepte je na kraj podhledu a bude vám svítit nepřímo odrazem od stromu.
* U hlavního osvětlení můžete instalovat pásky stejně, jen si vyberete ty silnější. Nebo nevyužijete odraz světla a pásky necháte svítit přímo.
Při výběru vhodného typu se poraďte s prodávajícím, nebo si přímo objednejte službu, kdy vám LED pásky podle vašich představ a přání nainstaluje odborník.
Vybíráme podle zdroje
Pokud není fyzika vaším koníčkem, raději se vždy poraďte s prodávajícím. V zásadě jsou ale důležité dva údaje:
1) Druh napájení (12 V nebo 24 V) – pokud použijete vyšší napětí, než na jaké je LED pásek určen, můžete ho nenávratně poškodit.
2) Spotřeba pásku na 1 metr jeho délky – v tomto případě nezapomeňte hodnotu výkonu násobit počtem metrů, které budete instalovat.
Napájecích zdrojů je celá řada. Rozdělit je můžeme do dvou skupin:
1) Zásuvkové – říká se jim také hobby zdroje, zasunou se přímo do zásuvky.
2) Profesionální LED zdroje – patří mezi velmi spolehlivé a jsou nejčastěji používané. Abyste je mohli dát přímo do zásuvky, většinou bude třeba dodat konečnou vidlici.
Vybíráme podle barvy
Nejprodávanější jsou jednobarevné LED pásky. Koupit si můžete s napětím 12 V, 24 V i 230 V. Všechny typy je možné regulovat pomocí tzv. stmívačů, a to od 0 do 100 % svítivosti.
To znamená, že je můžete buď úplně vypnout, nastavit jako tlumené osvětlení nebo nechat svítit naplno. Mezi základní barevné varianty patří:
* teplá bílá
* denní bílá
* studená bílá
Mimo tyto základní typy si můžete pořídit i další barevné varianty: červené, modré, zelené, žluté, oranžové. Barevné LED pásky jsou také v prodeji s napětím 12 V, 24 V a 230 V. A k mání jsou i speciální UV pásky.
Kam se hodí která varianta
Zabarvení světla vytváří dojem celé místnosti a ovlivňuje vnímání barev nábytku a doplňků. Proto si barvy nejprve vyzkoušejte, abyste nebyli zklamaní výsledkem. Nedejte na dojem ze světla v obchodě – každý interiér je osobitý.
Teplá bílá – teplý odstín (2 800–3 300 kelvinů)
Barva světla je nažloutlá a působí velmi příjemně a útulně. Má podobný odstín jako světlo za západu slunce, což navozuje klid.
Doporučené použití: všude tam, kde chcete navodit příjemnou a uvolněnou atmosféru. Obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj…
Denní bílá – chladnější bílý tón (5 000–6 000 kelvinů)
Vyzařované světlo je pocitově neutrální.
Barva světla je bílá a tím nijak barevně neovlivňuje prostředí, ve kterém je použita.
Doporučené použití: je široké, hodí se zejména tam, kde chcete zachovat přirozený denní vzhled osvětlených prostor.
Kuchyň, koupelna, pracovna, chodba, místa s nedostatkem denního světla, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla.
Do prostor jako kuchyně nebo koupelna můžeme volit barvy s vyšší chromatičností (okolo 5 000 K). Denní bílá barva vytváří čistý a moderní dojem. Ze studeného světla nemějte strach; např. klasické denní světlo při zamračené obloze má okolo 7000 K.
Studená bílá (od 7000 kelvinů výš)
Vyzařované světlo je ostře bílé s modrým nádechem.
Výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je použita.
Použití: všude tam, kde chcete dosáhnout výrazného nasvícení nebo rozlišování drobných detailů při práci nebo čtení.
Tip Paní domu: Protože stupnice kelvin má vždy určitý rozsah, výrobci často dávají světelným zdrojům různá pojmenování (můžete se setkat s denní bílou, čistě bílou, přirozeně bílou, studenou bílou…) Vždy si proto spektrum ověřte přímo v kelvinech.
Jen tak máte jistotu, že např. studená bílá je u dvou různých výrobců opravdu stejná barva.
Další barevná provedení
* Jinou možností jsou tzv. RGB pásky. Díky nim můžete vytvořit za pomoci ovladačů široké spektrum barev. Každý čip na LED pásku obsahuje tři barvy: R – červenou, G – zelenou, B – modrou.
Tyto pásky umí vytvořit i bílé osvícení, a to spojením všech 3 barev RGB. Nikdy to ale nebude čistě bílé světlo, jen studené bílé, které má často nádech do modré barvy.
* Ptejte se po RGBW páskách. Jsou alternativou pásků RGB, ale navíc mají přidanou bílou barvu (W). Díky přidání samostatné bílé barvy je mnohem jednodušší nastavit si svoji oblíbenou barvu.
* Aby to nebylo tak jednoduché, můžete si zvolit ještě další variantu, a to RGBW 4v1. Zatímco při RGB+W se na LED pásku střídá čip se třemi barvami (RGB) s čipem jednobarevným, pak u této varianty jsou všechny čtyři barvy (červená, zelená, modrá a bílá) obsaženy v jednom čipu.
. Tyto pásky jsou pouze ve 24V provedení A v obou variantách si můžete ještě vybrat mezi:
* WW – teplou bílou
* DW – denní bílou
* CW – studenou bílou
A ještě něco navíc
To ale ještě není konečný výběr. Existují i tzv. CCT pásky, které navíc umožňují nastavit si teplotu bílé barvy plynule a podle potřeby. Zvládnete to snadno pomocí ovladače, který se vsadí mezi samotný LED pásek a zdroj.
Pásek obsahuje 2 druhy diod ve variantě teplá a studená bílá. A ovladačem obě barvy můžete nezávisle zapínat, vypínat a regulovat u nich stmívání. Když spustíte obě barvy najednou, propojí se obě barevné teploty a získáte barvu okolo 4500 K (kelvinů).
Co byste ještě měli vědět
* Nekombinujte nikdy různé LED pásky.
* Ke každému typu pásku používejte stejný typ ovladače (k jednobarevným páskům ovladač na jednobarevné pásky, k RGB páskům ovladač RGB, stejně jak i ovladače pro CCT pásky).
* Pozorně čtěte vstupní napětí každého pásku (12 V, 24 V) a podle toho zvolte správný napájecí zdroj.
* Na pásky můžete dát speciální chladiče, které odvádějí teplo, jež pásky během svícení vytvářejí. Chrání pásky před poškozením a prodlužují jejich životnost, protože nedochází k jejich přehřívání.
Popisek k foto:
LED pásek je samolepící pružný svitek osázený LED diodami, jeho délku si můžete uzpůsobit svým potřebám, ovšem zkracovat lze jen na vyznačených místech. Podle potřeby je možné na stejných místech pásky spojit pomocí pájky.
Článek je zpracován s konzultací odborníků na LED pásky (www.t-led.cz)
Zdroj: t-led.cz; ledshopik.cz
Foto: Shutterstock