Paradoxně nejvíc prospívá pohyb, tedy přesně to, k čemu máte s oteklýma nohama nejméně chuti. Ale jsou i další možnosti.
Proč nohy tak trpí na otoky, vám názorně předvede jednoduchý test – tedy pokud dokážete udělat stojku a chvíli v ní vydržet. Je to nepříjemné nejen kvůli vratké stabilitě.
Krev, která se nažene do hlavy, s obtížemi odtéká zpět k srdci, městná se v cévách hlavy a tlačí až bolestivě. Něco podobného se děje v cévách nohou, i když ty samozřejmě příroda lépe vybavila, aby krev odváděly zpět k srdci. Jenže ne vždy to funguje správně.
Kouzlo chůze
Návrat krve směrem vzhůru oproti působení gravitace zajišťují dva systémy. Jedním z nich jsou chlopně uvnitř cév, které brání tomu, aby krev svou tíhou stékala zase dolů. Bohužel kondice chlopní je dána geneticky a nedokážeme ji ovlivnit.
Jinak je tomu u druhé chytré pomůcky přírody, které se říká svalová pumpa. Jsou to svalové svazky, které obklopují cévy lýtek a svým tlakem napomáhají stoupání krve.
Pokud jsou svaly ochablé, v lýtkách zůstává více krve se všemi nepříjemnými důsledky, které to pro nás má. S krví stagnuje i odvádění oxidu uhličitého. Tato odpadní látka zůstává v tkáních a zesiluje pocit tíže daný samotným městnáním tekutiny.
Ochablé chlopně zhoršují nejen problém s únavou nohou, ale časem vedou také ke křečovým žilám.
Najděte si svou metodu
* Gymnastika lýtek
Pro posílení svalové pumpy je nezbytný pohyb. A v tomto případě stačí i málo – vsedě kroužit chodidly, kmitat jimi do stran nebo propínat špičky. Ve stoje prošlapujte chodidla na špičky a na paty. V lehu na zádech cvičte „jízdu na kole“.
Stačí pár minut, ale několikrát denně a hlavně každý den. Pak uvidíte výsledky.
* Chůze a běh
To je další metoda na zlepšení funkce svalové pumpy. Navíc příznivě působí i na krevní oběh. Svižným pohybem je ale třeba strávit aspoň 30 minut denně.
* Masáž fascií
Fascie jsou speciální vazivová tkáň na povrchu a uvnitř svalů, která umožňuje klouzavou hladkost jejich pohybu a rozpínání. Cílem masáže je uvolnit ztuhlé fascie, prohřát je, a tím obnovit jejich pohyblivost a pružnost.
Pro domácí použití se k tomuto účelu prodávají masážní válečky různé velikosti, tvaru a tvrdosti.
Na masáž těžkých nohou rozhodně vybírejte měkčí válečky nebo použijte míček s měkkými výběžky. Návody, jak je používat, najdete v mnoha instruktážních videích na internetu.
Ale pozor: Pokud trpíte křečovými žilami a nebo vám hrozí trombóza, pak se nejdříve poraďte se svým lékařem, zda jsou pro vás masáže vůbec vhodné a nepředstavují zdravotní riziko.
* Studené obklady
Chlad vede ke stažení svalů a pomáhá vytlačit stagnující krev vzhůru do hrudníku. Pro namáčení obkladu můžete použít i vodu s kostkami ledu, pak ale omezte dobu působení na maximálně dvě minuty. Po krátké pauze lze pak obklad opakovat.
Další možností je studená sprcha na lýtka nebo ještě lépe napuštěná vanička, kde budete „šlapat vodu“, samozřejmě studenou.
* Mentolové mazání
K dostání jsou různé přípravky s bylinnými výtažky a dalšími složkami, které příznivě působí na únavu nohou. Mívají stahující a protizánětlivý účinek, posilují cévní stěny a pocitově chladí díky příměsi mentolu. Jejich efekt sice nelze přeceňovat, přesto přinášejí rychlou úlevu.
* Pampeliškový čaj
Podporuje činnost ledvin a odvádění škodlivin z organizmu. Právě slabý výkon ledvin nebo onemocnění srdce mohou být vedle špatného stavu žil a ochablých svalů další příčinou těžkých nohou.
V obou případech je samozřejmě nutné odborné vyšetření a léčba, domácké metody proti těžkým nohám jsou jen podpůrný prostředek.
A jako prevence
* Obuv bez vysokých podpatků
Nepřirozená poloha chodidla a lýtka vede ke křečovitému stahu přetížených svalů a zhoršenému prokrvení. Naopak prospívá obuv s nižším podpatkem a chůze naboso, která jemně trénuje svaly nohou.
* Čaj, ovoce i zelenina
Flavonoidy, látky, na něž jsou bohaté některé druhy ovoce a zeleniny, ale také černý i zelený čaj, podporují správnou činnost cév nohou.
Prospívá tedy častá konzumace červeného hroznového vína, borůvek, ostružin, jablek, a to i granátových, červené řepy, rajčat nebo brokolice.
Foto: Shutterstock