Domů     Velký úklid v kuchyni
Velký úklid v kuchyni
16.10.2023

Také máte pocit, že úklid v kuchyni začíná každý den nanovo? A stejně to nestačí, dřív nebo později bude nutné hloubkové čištění. Máme pro vás pár rad, které možná neznáte a které tu dřinu ulehčí.

Nerezové a chromované povrchy

* Nerezová ocel a chrom mají tu slabinu, že na nich veškeré dotyky, tekutina a mastnota vytvoří tmavší skvrny. Velmi snadno se dají odstranit pomocí jemného hadříku a čističe na sklokeramické desky, kovový povrch rázem prokoukne do své původní krásy a lesku.

* Pokud chcete, aby vodovodní baterie zůstala zářivě lesklá a odpuzovala vodu, vytřete ji po vyčištění pečicím papírem. Totéž samozřejmě funguje i v koupelně.

Sporák

Sklokeramická deska: Pokud se na ní uchytí odolné příškvarky, zkuste je změkčit prací sodou jako v případě pánve. Posypejte znečištění sodou a přelijte trochou horké vody.

Plynový sporák: Zapeklitým problémem bývá mřížka kolem hořáků. Připečenou mastnou špínu je nejlepší přes noc namočit do vany a přidat opět osvědčenou prací sodu jako účinné změkčovadlo.

Elektrický sporák: Zaschlé nečistoty spolehlivě a bez poškrábání vyčistí prostředek na sklokeramické desky. Pokud ho nemáte, můžete zkusit nanést směs sody a citronové šťávy, nechat půlhodinu působit a potom by měla jít nečistota lehce setřít. Totéž platí i pro desky plynového sporáku.

Trouba: Do malého hrnce dejte trochu vody se 2 lžícemi kyseliny citronové a vložte ji do trouby. Zapněte na 10 minut na střední teplotu. Citronová pára se bude usazovat na mastné špíně na stěnách trouby a bude ji rozpouštět.

Až trouba vychladne, vytřete ji papírovými utěrkami a zbylou nečistotu odstraňte čističem určeným na trouby.

Tip: Stejným způsobem se dá vyčistit mikrovlnka.

Pečicí rošt: Výborným pomocníkem na odstranění příškvarků je popel z dřevěného uhlí.

Po vychladnutí ho prosejte a uložte si ho, bude se hodit na čištění nejen roštu, ale i plechu nebo grilu, jde to s ním lépe než s čisticím práškem nebo mlékem. Navíc nezanechává syntetické aroma.

Před použitím do něj rozmíchejte trochu vody, aby vznikla hustá kaše. Tu naberte hadříkem nebo kartáčem a použijte k čištění.

Digestoř

Na lehké znečištění odsávací mřížky stačí papírová utěrka s trochou oleje. Usazeniny jsou rovněž mastné a olej je dobře rozpouští. Pak je samozřejmě nutné ještě otřít vodou se saponátem. Silnější znečištění už je třeba nechat odmočit v horké vodě.

Rozpouštění usazenin urychlí přípravek pro myčky. Poté vyčistěte ručně nebo v myčce.

Tip: Ocelová mřížka bude zářit jako nová, když ji namočíte to lázně s prací sodou. Po umytí ještě opláchněte čistou vodou.

Myčka

Ve vlhku stačí i zcela nepatrné zbytky jídel, aby poskytly živnou půdu bakteriím. Ty pak vytvoří zapáchající a mazlavé usazeniny. Uchytit se tu mohou i některé plísně. Co pomůže? Pro ruční čištění můžete zkusit koncentrovaný roztok lihového octa ve vodě.

Nebo smíchejte ocet s jedlou sodou v poměru 4:1, nalijte do pračky nebo myčky a pusťte program s co nejvyšší teplotou.

Pro odstranění vápenatých usazenin se zase hodí roztok ze 3 lžic kyseliny citronové na 1 l vody.

Tip: Pokud není spotřebič zapnutý, nechávejte dvířka otevřená, aby mohla vlhkost vysychat. Zhoršíte tím plísním a mikrobům životní podmínky.

Porcelán a keramika

Do myčky? Výrobci obvykle uvádějí, že do myčky lze dát bílý a barevně zdobený porcelán, nikoli už kusy se zlacenými nebo platinovými prvky. U staršího servisu ale bývá choulostivý i barevný dekor, takže je lepší čistit je jen ručním mytím.

Starší keramika zase může mít problém s horkou vodou, v níž může popraskat glazura a vytvořit nežádoucí pavučinkovou síť.

Co s nežádoucím zbarvením? Nejen čaj vytváří v porcelánové konvici nános platiny, roky používání žloutnou a tmavnou i talíře, mísy nebo podšálky.

* Nejpohodlnější možností je namočit zbarvený porcelán do lázně s pečicím práškem, pak umýt houbičkou.

* Některá barviva z ovoce, zeleniny a koření jdou také odstranit olejem, kápněte ho na hadřík a zkuste vytírat. Na povlak v čajové konvici má také platit jedlá soda. Nasypte ji trochu opět na hadřík a zkuste vydrhnout.

* Spolehlivě čistí také přípravek na varné desky, jen pozor na dekor. I když je čistič jemnější než písek na mytí, může dekor poškrábat.

Sklenice a další sklo

Jednoduchým a účinným, přitom neškodným pomocníkem je práškovaná kyselina citronová, případně čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Čistí, odmašťuje a zbavuje usazenin i jiné materiály, ale právě sklu k tomu všemu dává lesk, který má mít.

V lavoru teplé vody rozpusťte lžíci práškované kyseliny a ponořte do něj skleničky. Nechte působit asi půl hodiny, pak vytřete a opláchněte. Podle potřeby opakujte. Zašlé usazeniny, které nemizí, lze vyčistit kartáčkem a pastou na zuby.

Tip: Kartáček na zuby je také šikovnou pomůckou pro šetrné, přitom hloubkové vyčištění broušeného skla.

Prkénka

Problematické jsou měkčí materiály, kde při krájení vznikají rýhy, v nichž se pak udržuje nečistota a mikroby. Po vyčištění je tedy vhodné ještě prkénko ošetřit kuchyňskou dezinfekcí nebo aspoň přelít vroucí vodou.

Dřevo: Zázraky dokáže rejžák a citronová šťáva. Pomáhá také delší naložení do lázně s jedlou sodou, ale to je metoda vhodná spíš pro dřevěné vařečky, špachtle a další kuchyňské náčiní, které se ve vodě nerozlepí.

Plast: Překvapivě dobře se dá plast čistit olejem, protože rozpouští rostlinná barviva i mastnotu, která váže nečistoty.

Stopy mrkve nebo červené řepy z plastového prkénka čisticí chemií nedostanete, přitom olejem to jde docela dobře, ať už je zbarvení čerstvé, nebo zastaralé. Stačí kápnout na papírovou utěrku a vytírat, dokud zabarvení nezmizí. Teprve pak přijde ke slovu saponát, i když jen k odmaštění od oleje.

Tip: Olejem se dá zbarvení ovocem, zeleninou nebo kořením jako kari odstranit samozřejmě i z plastových nádob, bílých rukojetí kuchyňských spotřebičů nebo dílů robota.

Hrnce a pánve

* Nerezová ocel: Čistí se snadno, vzdorovat mohou jen tmavší skvrny, zejména na dně. Zmizí, když je vytřete hadříkem s neředěným octem. Dočistit můžete rozpůleným syrovým bramborem nebo hadříkem s troškou navlhčeného škrobu.

Tip: Pro bezpracné vyčištění, aby hrnec vypadal jako nový, existuje jednoduchý trik. Povařte v něm špenátové listy. Ty jsou totiž bohaté na kyselinu šťavelovou, která se o slibovaný efekt postará.

Použít se dají i spodní listy nebo další části špenátu, které by jinak skončily v odpadu. Stačí lehce naklepat, aby pustily více šťávy, a dát do hrnce. Kromě špenátu obdobně působí také rebarbora a plevelně rostoucí šťavel nebo šťovík. Tip zabírá rovněž na hliníkové hrnce.

* Smalt: Prospívá jemné vytření hadříkem s trochou navlhčené soli, ale pozor, nedrhnout silou.

* Měď: Na vyčištění mnohdy postačí citronová šťáva a hadřík. Pro silnější účinek se dá použít ocet se solí – tu je ale nutné před čištěním zcela rozpustit, aby povrch nepoškrábaly krystalky.

Tím stále ještě možnosti z domácích zdrojů nekončí, doporučuje se i kečup. Nakapejte ho na papírovou utěrku a pánev jím vytřete. Kečup dokáže neutralizovat nechtěné tmavé skvrny, takže po vyčištění bude měď zase jasná a lesklá.

* Pánve: Připálené zbytky jídla? Zkuste dát na pánev trochu vody a lžičku prací sody (nikoli jedlé sody). Povařte a nechte odmočit. Příškvarky by měly povolit. Pokud něco zůstane, dejte novou vodu a trochu sody.

* Keramické pokličky: Vápenaté usazeniny, které na nich časem vzniknou, se dají obvykle odstranit, když pokličku vytřete papírovou utěrkou s trochou oleje.

Kávovar

Pro odstranění vodního kamene v kávovaru rozpusťte v 1 l vody 2 lžíce kyseliny citronové a nalijte do nádoby na vodu. Polovinu nechte protéct a pak kávovar vypněte, aby roztok působil aspoň hodinu. Poté opět zase zapněte a nechte protéct zbytek citronové vody. Vylijte a důkladně propláchněte čistou vodou.

Odpadkový koš

Koš je třeba nejen umýt, ale také zlikvidovat populací mikrobů, kterým se tam výborně daří. K tomu se hodí běžné čisticí přípravky na bázi chlóru, zlikvidují nejen bakterie, ale i plísně, které bývají viditelné jako začernalá patina.

Pokud chcete ještě koš zbavit nepříjemného pachu, pak ho stačí vypláchnout octem a otevřený nechat přes noc vyschnout a vyčichnout.

Foto: Shutterstock

Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští