Domů     Velký úklid v kuchyni
Velký úklid v kuchyni
16.10.2023

Také máte pocit, že úklid v kuchyni začíná každý den nanovo? A stejně to nestačí, dřív nebo později bude nutné hloubkové čištění. Máme pro vás pár rad, které možná neznáte a které tu dřinu ulehčí.

Nerezové a chromované povrchy

* Nerezová ocel a chrom mají tu slabinu, že na nich veškeré dotyky, tekutina a mastnota vytvoří tmavší skvrny. Velmi snadno se dají odstranit pomocí jemného hadříku a čističe na sklokeramické desky, kovový povrch rázem prokoukne do své původní krásy a lesku.

* Pokud chcete, aby vodovodní baterie zůstala zářivě lesklá a odpuzovala vodu, vytřete ji po vyčištění pečicím papírem. Totéž samozřejmě funguje i v koupelně.

Sporák

Sklokeramická deska: Pokud se na ní uchytí odolné příškvarky, zkuste je změkčit prací sodou jako v případě pánve. Posypejte znečištění sodou a přelijte trochou horké vody.

Plynový sporák: Zapeklitým problémem bývá mřížka kolem hořáků. Připečenou mastnou špínu je nejlepší přes noc namočit do vany a přidat opět osvědčenou prací sodu jako účinné změkčovadlo.

Elektrický sporák: Zaschlé nečistoty spolehlivě a bez poškrábání vyčistí prostředek na sklokeramické desky. Pokud ho nemáte, můžete zkusit nanést směs sody a citronové šťávy, nechat půlhodinu působit a potom by měla jít nečistota lehce setřít. Totéž platí i pro desky plynového sporáku.

Trouba: Do malého hrnce dejte trochu vody se 2 lžícemi kyseliny citronové a vložte ji do trouby. Zapněte na 10 minut na střední teplotu. Citronová pára se bude usazovat na mastné špíně na stěnách trouby a bude ji rozpouštět.

Až trouba vychladne, vytřete ji papírovými utěrkami a zbylou nečistotu odstraňte čističem určeným na trouby.

Tip: Stejným způsobem se dá vyčistit mikrovlnka.

Pečicí rošt: Výborným pomocníkem na odstranění příškvarků je popel z dřevěného uhlí.

Po vychladnutí ho prosejte a uložte si ho, bude se hodit na čištění nejen roštu, ale i plechu nebo grilu, jde to s ním lépe než s čisticím práškem nebo mlékem. Navíc nezanechává syntetické aroma.

Před použitím do něj rozmíchejte trochu vody, aby vznikla hustá kaše. Tu naberte hadříkem nebo kartáčem a použijte k čištění.

Digestoř

Na lehké znečištění odsávací mřížky stačí papírová utěrka s trochou oleje. Usazeniny jsou rovněž mastné a olej je dobře rozpouští. Pak je samozřejmě nutné ještě otřít vodou se saponátem. Silnější znečištění už je třeba nechat odmočit v horké vodě.

Rozpouštění usazenin urychlí přípravek pro myčky. Poté vyčistěte ručně nebo v myčce.

Tip: Ocelová mřížka bude zářit jako nová, když ji namočíte to lázně s prací sodou. Po umytí ještě opláchněte čistou vodou.

Myčka

Ve vlhku stačí i zcela nepatrné zbytky jídel, aby poskytly živnou půdu bakteriím. Ty pak vytvoří zapáchající a mazlavé usazeniny. Uchytit se tu mohou i některé plísně. Co pomůže? Pro ruční čištění můžete zkusit koncentrovaný roztok lihového octa ve vodě.

Nebo smíchejte ocet s jedlou sodou v poměru 4:1, nalijte do pračky nebo myčky a pusťte program s co nejvyšší teplotou.

Pro odstranění vápenatých usazenin se zase hodí roztok ze 3 lžic kyseliny citronové na 1 l vody.

Tip: Pokud není spotřebič zapnutý, nechávejte dvířka otevřená, aby mohla vlhkost vysychat. Zhoršíte tím plísním a mikrobům životní podmínky.

Porcelán a keramika

Do myčky? Výrobci obvykle uvádějí, že do myčky lze dát bílý a barevně zdobený porcelán, nikoli už kusy se zlacenými nebo platinovými prvky. U staršího servisu ale bývá choulostivý i barevný dekor, takže je lepší čistit je jen ručním mytím.

Starší keramika zase může mít problém s horkou vodou, v níž může popraskat glazura a vytvořit nežádoucí pavučinkovou síť.

Co s nežádoucím zbarvením? Nejen čaj vytváří v porcelánové konvici nános platiny, roky používání žloutnou a tmavnou i talíře, mísy nebo podšálky.

* Nejpohodlnější možností je namočit zbarvený porcelán do lázně s pečicím práškem, pak umýt houbičkou.

* Některá barviva z ovoce, zeleniny a koření jdou také odstranit olejem, kápněte ho na hadřík a zkuste vytírat. Na povlak v čajové konvici má také platit jedlá soda. Nasypte ji trochu opět na hadřík a zkuste vydrhnout.

* Spolehlivě čistí také přípravek na varné desky, jen pozor na dekor. I když je čistič jemnější než písek na mytí, může dekor poškrábat.

Sklenice a další sklo

Jednoduchým a účinným, přitom neškodným pomocníkem je práškovaná kyselina citronová, případně čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Čistí, odmašťuje a zbavuje usazenin i jiné materiály, ale právě sklu k tomu všemu dává lesk, který má mít.

V lavoru teplé vody rozpusťte lžíci práškované kyseliny a ponořte do něj skleničky. Nechte působit asi půl hodiny, pak vytřete a opláchněte. Podle potřeby opakujte. Zašlé usazeniny, které nemizí, lze vyčistit kartáčkem a pastou na zuby.

Tip: Kartáček na zuby je také šikovnou pomůckou pro šetrné, přitom hloubkové vyčištění broušeného skla.

Prkénka

Problematické jsou měkčí materiály, kde při krájení vznikají rýhy, v nichž se pak udržuje nečistota a mikroby. Po vyčištění je tedy vhodné ještě prkénko ošetřit kuchyňskou dezinfekcí nebo aspoň přelít vroucí vodou.

Dřevo: Zázraky dokáže rejžák a citronová šťáva. Pomáhá také delší naložení do lázně s jedlou sodou, ale to je metoda vhodná spíš pro dřevěné vařečky, špachtle a další kuchyňské náčiní, které se ve vodě nerozlepí.

Plast: Překvapivě dobře se dá plast čistit olejem, protože rozpouští rostlinná barviva i mastnotu, která váže nečistoty.

Stopy mrkve nebo červené řepy z plastového prkénka čisticí chemií nedostanete, přitom olejem to jde docela dobře, ať už je zbarvení čerstvé, nebo zastaralé. Stačí kápnout na papírovou utěrku a vytírat, dokud zabarvení nezmizí. Teprve pak přijde ke slovu saponát, i když jen k odmaštění od oleje.

Tip: Olejem se dá zbarvení ovocem, zeleninou nebo kořením jako kari odstranit samozřejmě i z plastových nádob, bílých rukojetí kuchyňských spotřebičů nebo dílů robota.

Hrnce a pánve

* Nerezová ocel: Čistí se snadno, vzdorovat mohou jen tmavší skvrny, zejména na dně. Zmizí, když je vytřete hadříkem s neředěným octem. Dočistit můžete rozpůleným syrovým bramborem nebo hadříkem s troškou navlhčeného škrobu.

Tip: Pro bezpracné vyčištění, aby hrnec vypadal jako nový, existuje jednoduchý trik. Povařte v něm špenátové listy. Ty jsou totiž bohaté na kyselinu šťavelovou, která se o slibovaný efekt postará.

Použít se dají i spodní listy nebo další části špenátu, které by jinak skončily v odpadu. Stačí lehce naklepat, aby pustily více šťávy, a dát do hrnce. Kromě špenátu obdobně působí také rebarbora a plevelně rostoucí šťavel nebo šťovík. Tip zabírá rovněž na hliníkové hrnce.

* Smalt: Prospívá jemné vytření hadříkem s trochou navlhčené soli, ale pozor, nedrhnout silou.

* Měď: Na vyčištění mnohdy postačí citronová šťáva a hadřík. Pro silnější účinek se dá použít ocet se solí – tu je ale nutné před čištěním zcela rozpustit, aby povrch nepoškrábaly krystalky.

Tím stále ještě možnosti z domácích zdrojů nekončí, doporučuje se i kečup. Nakapejte ho na papírovou utěrku a pánev jím vytřete. Kečup dokáže neutralizovat nechtěné tmavé skvrny, takže po vyčištění bude měď zase jasná a lesklá.

* Pánve: Připálené zbytky jídla? Zkuste dát na pánev trochu vody a lžičku prací sody (nikoli jedlé sody). Povařte a nechte odmočit. Příškvarky by měly povolit. Pokud něco zůstane, dejte novou vodu a trochu sody.

* Keramické pokličky: Vápenaté usazeniny, které na nich časem vzniknou, se dají obvykle odstranit, když pokličku vytřete papírovou utěrkou s trochou oleje.

Kávovar

Pro odstranění vodního kamene v kávovaru rozpusťte v 1 l vody 2 lžíce kyseliny citronové a nalijte do nádoby na vodu. Polovinu nechte protéct a pak kávovar vypněte, aby roztok působil aspoň hodinu. Poté opět zase zapněte a nechte protéct zbytek citronové vody. Vylijte a důkladně propláchněte čistou vodou.

Odpadkový koš

Koš je třeba nejen umýt, ale také zlikvidovat populací mikrobů, kterým se tam výborně daří. K tomu se hodí běžné čisticí přípravky na bázi chlóru, zlikvidují nejen bakterie, ale i plísně, které bývají viditelné jako začernalá patina.

Pokud chcete ještě koš zbavit nepříjemného pachu, pak ho stačí vypláchnout octem a otevřený nechat přes noc vyschnout a vyčichnout.

Foto: Shutterstock

Související články
26.11.2024
Pochází z Itálie a známe ji pod názvem cuketa nebo tykev. Skvěle se z ní připravují polévky, placičky, je výbornou surovinou ke grilování a navíc se hodí do sladkých i slaných koláčů, pomazánek, salátů nebo čalamád. Mladé plody můžete jíst syrové v salátech či s těstovinami. Linguine s cuketovým krémem Budete potřebovat 1 lžíci másla, 1šalotku, 2 kusy nasekané cukety na tenké plátky, sůl, pep
22.11.2024
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála fronta u automatu Koruna na
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
reklama
Šikovné tipy
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky […]
Adventní kalendář s vánoční hvězdou
Adventní kalendář nemusí být jen radost pro děti, ale klidně i luxusní dekorace do obýváku. Přitom nemusí být drahá. Potřebovat budete slaměný korpus na věnec a koš stejného průměru z úpletového materiálu, slámy, mořské trávy, vodního hyacintu nebo bambusu. Koš poslouží jako obal na květináč vánoční hvězdy, které už jsou k dostání. Korpus ozdobte stuhou. […]
Očistná kúra pro koberce
Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky. Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení. Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo […]
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tradiční vánoční španělské polvorones
tisicereceptu.cz
Tradiční vánoční španělské polvorones
Vůní připomínají perníčky, ale jejich struktura je odlišná. Polvo ve španělština znamená prach. Na těsto 160 g pšeničné mouky 40 g pražených mandlí 80 g vepřového sádla 60 g moučkového cukru
Hra kontrastů a barevných protikladů
rezidenceonline.cz
Hra kontrastů a barevných protikladů
Tak by bylo možné výstižně charakterizovat okouzlující výsledek rekonstrukce obytných prostor v secesním domě, jejichž půdorys má netradiční podobu trojúhelníku. Někdejší velkorysé dispozice, které byly za dob normalizace necitlivě rozděleny na dvě samostatné bytové jednotky, se podařilo znovu spojit. Než však projekt dospěl ke své současné podobě a dokonalé souhře, bylo nutné zdevastovaný prostor rozsáhle zrekonstruovat. Cíl byl jasný: Propojit secesních
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
21stoleti.cz
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjisti
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
iluxus.cz
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
Na jižní straně rakouských Alp je na sjezdovkách obzvlášť slunečno. To je jeden důvod, proč jsou Korutany jako lyžařská destinace stále oblíbenější, a to především u rodin s dětmi. Prosluněné svahy
Proč prezident Jefferson neslavil Den díkůvzdání?
historyplus.cz
Proč prezident Jefferson neslavil Den díkůvzdání?
Pokud letos nevyklíčí, jsou veškeré naděje anglických kolonistů v Novém světě zmařeny. „V čem je chyba?“ drbou si zmateně hlavy. Do roka jich umírá celá polovina. Až díky jednomu z místních indiánů pochopí, že ve zdejších podmínkách nelze pěstovat stejně jako v rodné Anglii. Poučí se a bohatá sklizeň znamená příslib přežití kolonie.   Vděční
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
epochaplus.cz
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
skutecnepribehy.cz
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
V mládí jsme byly nejlepší kamarádky, pak se ale ona skvěle provdala, zatímco já zažila pád dolů. Musela také okusit, jaké to je být šedou myší, padat ke dnu. Když jsme končily základní školu, slibovaly jsme si, že naše přátelství nikdy neskončí. Budeme se pravidelně vídat a vyprávět si dál svá dívčí tajemství. Tak tomu bylo po
Kam na výlet do muzea v zimě?
epochanacestach.cz
Kam na výlet do muzea v zimě?
Zima klepe na dveře a slibuje spousty zábavy. Ale když vás zimní radovánky unaví, útočiště najdete v muzeích, galeriích a na výstavách. Zima je ideální období pro kulturní zážitky a poznávání! Jan Becher muzeum Karlovy Vary Muzeum se nachází na místě původní továrny na výrobu Becherovky, kterou tu roku 1867 založil Jan Becher. Kromě expozice
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
nasehvezdy.cz
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
Na první pohled je plná energie a pozitivního pohledu na svět. Jenže zdání možná klame. Herečka Adéla Gondíková (51) si prý umí postěžovat, což logicky nejvíc odnáší její manžel Jiří Langmajer (58).
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
enigmaplus.cz
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
O proslulé hoře Blaník je všeobecně známo, že zde odpočívá bájné vojsko knížete svatého Václava, které v nouzi nejvyšší přijde naší zemi na pomoc. Ve skutečnosti je Blaník přímo protkán celou řadou da
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
epochalnisvet.cz
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska…Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách jižní
Božské souostroví – Seychely
nejsemsama.cz
Božské souostroví – Seychely
Pojďte se s námi na chvilku zasnít. Co kdyby opravdu existoval Ježíšek a nadělil by vám letos pod stromeček dovolenou na Seychelách? Jednou z destinací snů je pro mnohé souostroví Seychely, které leží v modrozelených vodách Indického oceánu. Mnoho turistů si sem celoročně najde cestu za rozmanitou přírodou, dlouhými bílými plážemi a křišťálově čistým mořem. Krásné koupání, ale také poznávání