Máte vysoké triglyceridy. Když se tohle dozvíte od lékaře, obvykle po odběru krve, při kterém se zároveň zkoumá hladina cholesterolu, asi z toho nebudete moc moudří a většinou se i vylekáte.
O co tedy jde? Triglyceridy jsou tuky. Získáváme je z jídla a jsou přenášeny krví. Když se najíte, vaše tělo přemění kalorie, které nemusí okamžitě použít, na triglyceridy a uloží je v tukových buňkách. Odtud je uvolňuje podle potřeby.
Jde tedy o zdroj energie. Z toho vyplývá, že bez těchto tuků by naše tělo nemohlo fungovat. Problém nastává, když jíte více kalorií, než spálíte.
V čem jsou nebezpečné?
Nárůst triglyceridů většinou souvisí s vysokou hladinou cholesterolu a společně s ním zvyšuje riziko aterosklerózy. Ta je nejčastější příčinou kardiovaskulárních chorob, jako jsou cévní mozkové příhody, infarkt a různá srdeční onemocnění.
Pokud je hladina těchto tuků vysoká extrémně, může dojít dokonce k akutnímu zánětu slinivky břišní. I z těchto důvodů je potřeba se snažit, aby byl váš výsledek z laboratorního vyšetření pokud možno co nejnižší. Podívejte se na tabulku:
Jak jste dopadli?
Normální – do 1,7 mmol/l (milimolů na litr)
Mírně zvýšený – 1,8 až 2,2 mmol/l
Vysoký – v rozmezí 2,3–5,6 mmol/l
Velmi vysoký – Od 5,6 mmol/l výše
Před odběrem jezte s rozumem
Hladina triglyceridů je velmi vysoká vždy po jídle. Proto v každém případě před odběrem krve nejezte 12 hodin. To vám všude řeknou, ale měli byste také vědět, že na jejich hladinu má velký vliv i skladba stravy.
Dva dny před tím byste neměli jíst příliš tučné nebo sladké potraviny a 3 dny nepít alkohol.
Když je tuku moc
Hlavním důvodem je ve většině případů nezdravý životní styl. Ale existují i další příčiny zvýšených hodnot. Roli může hrát dědičnost nebo spíš její kombinace se špatnou životosprávou.
Vliv mohou mít i některé nemoci, které ovlivňují metabolismus – nejčastěji cukrovka, ale i snížená funkce štítné žlázy, nemoci jater a ledvin.
Hladinu mohou ovlivňovat i některé léky, především diuretika, tedy přípravky na odvodňování, retinoidy, které se používají k léčbě kožních nemocí, některé léky na imunitu či betablokátory, které se používají na srdeční arytmii.
Léčba závisí na vás
Samozřejmě vám lékař může předepsat léky, které pomohou hladinu tuku upravit, a zejména při vysokých hodnotách to pravděpodobně udělá. Ale tím, kdo podstatnou měrou ovlivní návrat k normálu, jste jen vy.
Bude to sice trvat nějaký čas, ale do půl roku to většinou pohodlně zvládnete. Co tedy dělat a co ne?
Zhubněte
Váhu je třeba zredukovat samozřejmě, pokud máte nadváhu, ale i tehdy, když je sice váha zdánlivě v pořádku, ale trpíte břišní obezitou. Určitě víte, že se riziko zdravotních komplikací zvětšuje se zvyšujícím se objemem pasu. Pro ženy je to nad 88 centimetrů.
Cestou je snížení energetického příjmu a zvýšení energetického výdeje. Hubnutí musí být ale pozvolné, doporučuje se 1 kilogram za měsíc. Začněte si všímat, kolik kalorií denně zkonzumujete.
Pokud si sami nevíte rady, bude lepší obrátit se na lékaře obezitologa, který vám pomůže sestavit dietu na míru. Zvolit můžete také nutričního terapeuta, v tom případě si ale nejprve zjistěte, jaké má vzdělání a praxi.
Rozhodně byste se neměli řídit radami rádoby odborníků bez znalostí nebo používat návody ulovené kdesi na internetu.
Zaměřte se na pohyb
Měli byste mít alespoň 30 minut fyzické aktivity minimálně 5x týdně. Pravidelné cvičení pomůže snížit hladinu triglyceridů a zvýšit HDL, tedy takzvaný dobrý cholesterol. Aktivity si můžete vybrat podle svého zdravotního stavu.
Nemusíte do posilovny, můžete si zacvičit klidně doma. K ideálním formám aktivního pohybu, které může provozovat každý, patří rychlá chůze, nordic walking, jízda na kole a plavání.
Je ale potřeba vědět, že jen samotný pohyb většinou nestačí, pokud zároveň neupravíte své stravovací návyky.
Cukry vynechte
Zapomeňte na sladké. A to nejen na rafinovaný cukr, med a různé sirupy, pozor dejte i na fruktózu.
Nestačí vyhnout se konzumaci různých dortíků a zmrzlin a vůbec pamlsků, ale pozor musíte dát hlavně na potraviny, které cukr obsahují skrytě, což bývá u většiny průmyslově zpracovaných. Proto je klíčové naučit se číst etikety.
Velmi rizikové jsou sladké nápoje, jako jsou různé koly, fanta, ledové čaje, ale třeba i tonik, které většina lidí pije pravidelně a ve velkém množství. A samozřejmě různé fast foodové lahůdky typu pizzy nebo burgerů. Rozhodně se vyhýbejte sladkému pečivu. Tabu by pro vás měly být koblihy i výrobky z listového těsta.
Přestaňte pít alkohol
Nejen proto, že zatěžuje vaše játra a ničí mozkové buňky, ale také kvůli energetické vydatnosti alkoholu, což často zhoršuje i přidaný cukr. Ideální je na nějakou dobu ho vyloučit úplně. Pokud se po čase vaše výsledky zlepší, můžete si občas skleničku dopřát.
Ale stejně pamatujte, že i malé dávky alkoholu zvyšují hodnoty triglyceridů, takže to s jeho konzumací nepřehánějte. Neprospívá ani kouření.
Pozor na tuky
Tím se ovšem nemyslí je zcela vynechat, protože tuky jsou pro fungování organismu důležité. Záleží ale na množství a druhu. Nevhodné jsou sádlo, lůj, škvarky, palmový a kokosový olej, omezit nebo zcela vynechat je třeba i máslo.
A pozor, škodlivé mohou být i některé margaríny. Doporučují se naopak tuky a oleje rostlinného původu, ale je potřeba dbát na množství. A také na úpravu.
Alespoň dvakrát týdně byste si měli dopřát tučnější ryby, jako jsou losos, makrela, sardinky, tuňák, bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Často bývá doporučována konzumace rybího tuku. Ten má ale některé nevýhody, zejména ve vyšších dávkách.
Omezuje srážlivost krve a tím zvyšuje riziko krvácení. Může také mírně ovlivnit krevní tlak, a tím také účinek léků na tento zdravotní problém. Proto je vhodné se raději poradit nejdřív s lékařem.
Máte cukrovku?
Triglyceridy samy o sobě cukrovku nezpůsobují, ale při nárůstu podporují její propuknutí. Pokud už cukrovkou nebo takzvaným prediabetem trpíte, budete mít se 70% pravděpodobností zvýšenou hladinu tuků v krvi.
Při téhle kombinaci stoupá riziko infarktu a mrtvice, ale i poškození orgánů. Jedinou cestou, jak svou nemoc udržet pod kontrolou, je opravdu pečlivé dodržování dietních opatření, která stanovil diabetolog.
Foto: Shutterstock