Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán.
Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii.
Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro posezení samozřejmě potřeba, vyrábět sami nebo si ho koupíte již hotový.
Udělej si sám…
Chcete mít posezení, které jste vytvořili vlastníma rukama? Nebo alespoň jeho část?
Můžete si udělat sedací koutek, stůl, nenáročná sedátka, koutek v indiánském nebo trampském stylu… Finančně vám to nejspíš laciněji nevyjde, ale vlastnoručně vyrobené kousky vnesou na váš balkon punc originality, ale také kouzelné atmosféry. Jestli nejste zruční truhláři, nemusíte hned nakupovat prkna a další díly.
* Sežeňte si menší palety, ze kterých snadno vytvoříte jak sezení, tak i stolky.
* Dřevěné bedýnky na ovoce můžete využít na stolky (spojte čtyři bedýnky boky k sobě a vznikne vám stolek i s úložným prostorem).
* Dřevěné cívky od kabelů jednoduše proměníte ve funkční stůl.
Tip Paní domu: Vše si můžete koupit nové, ale když se poohlédnete po použitém zboží, značně ušetřit někdy ho můžete dokonce získat i zadarmo: palety ve velkoskladech, bedýnky v hypermarketech a cívky od kabelů na stavbách.
Trh je bohatý
Jestli raději sáhnete po něčem z obchodu, připravte se na širokou nabídku. Opravdu je z čeho vybírat. Rozhodnete se pro židle, křesílka, pohovky nebo lehátka?
Můžete samozřejmě využít i kombinace, jak vám prostor dovolí… Kromě velikosti nábytku (kterou určí rozměry balkonu či terasy) si rozmyslete i to, z jakého materiálu nábytek chcete.
* Kovový nábytek určený pro venkovní použití bývá vzdušný a romanticky krásný. Časem ale může podlehnout korozi. Proto ho průběžně preventivně ošetřujte. Když se rozhodnete, že ho znovu natřete, použijte barvu, která v sobě má antikorozní přísady.
* Hliník a umělý ratan mají minimální nároky na údržbu. Stačí je omývat vodou s klasickým čistícím prostředkem.
* Proutěné kousky nabízejí pohodlí, ale hůř se ošetřují. Většinou se nábytek dodává bez povrchové úpravy. Stářím proutí tmavne, proto je vhodné ho ještě nový přetřít bezbarvým lakem. Čistěte ho vlhkým hadříkem, namočeným v teplé slané vodě.
Tip Paní domu: Vyberte si nábytek z umělého ratanu. Je odolný nejen vůči UV záření, ale bez větší újmy odolá teplotám od -30 až do +50 °C.
* Plastový nábytek se dnes vyrábí z kvalitního materiálu, který se dobře udržuje. Je lehký a snadno se s ním manipuluje. Navíc můžete sáhnout i po barevných kouscích, které balkon rozveselí. Na zimu patří plastový nábytek vždy dovnitř, v mraze může popraskat.
* Dřevěnou klasiku sice musíte čas od času zrenovovat (osmirkovat a ošetřit lakem, barvou či lazurou), ale vnesete si na balkon kousek přírody. Průběžně nábytek čistěte mýdlovým roztokem se speciálním přípravkem určeným na dřevěné podlahy.
Až vyschne, ošetřete ho olejovým nátěrem určeným na dřevo. Není to jen ochrana a impregnace, ale dodá nábytku i lesk a zvýrazní barvu.
* Textilní lehátka nebo taburety létu sluší. Počítejte však s tím, že nejsou moc odolné a tkanina se může vlivem slunečního záření i deště časem poškodit. Proto, když je nepoužíváte, tak je schovejte dovnitř.
Ostatní textilie ukládejte každý den do speciální skříňky, ale pozor, musí být suché, jinak by mohly zatuchnout a chytit plíseň. Nebo je odneste také domů. Zabere to jen pár minut, ale kvalitu látek prodlouží o léta.
Co ještě nesmí na balkoně chybět
Nábytek máte vybraný, teď je třeba se zaměřit na další detaily, a těmi jsou podlaha, osvětlení a dekorace (potažmo rostliny, ale o nich si přečtete v tomto čísle o pár stránek dál).
* Podlahové krytiny určené přímo na balkon nabízí mnoho obchodů. Položit je zvládnete určitě sami, je to jednoduché, většinou se jedná o čtverce nebo prkna, která se mezi sebou spojují pomocí zacvakávacích klipů.
Vedle přírodního dřeva si můžete vybrat kvalitní plast v šedých odstínech, v podobě ozdobné dlažby v mnoha dekorech, nebo umělý trávník. Podlahu můžete také vystěrkovat, nebo položit klasickou dlažbu, ale to už je práce určená pro odborníky a šikovné kutily.
A také zabere mnohem více času. Nedoporučuje se dávat na balkon PVC, podlaha pod ním by mohla vlivem povětrnostních vlivů plesnivět.
* Osvětlení samozřejmě nesmí chybět. Kombinujte různá LED světýlka v podobě lampionků, svíčky, lucerny… Není nic romantičtějšího než působivě osvětlený balkon v noci.
* Textiliím věnujte pozornost a vybírejte takové, které jsou vhodné pro venkovní použití a jsou již od výrobce impregnované. Perte je bez aviváže, ale s impregnačním přípravkem. Můžete použít i impregnační sprej.
Romantický a zároveň praktický koutek k posezení si můžete vytvořit, ať už máte velkorysou terasu nebo jen malý balkon, kde šetříte každý centimetr.
Inspirace: Ikea.cz, Sconto.cz, Westwing.cz a Veba.cz
Foto: Shutterstock a archiv firem