Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli.
Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou.
Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřadili jsme je do malého přehledu.
Co prospívá a co škodí?
Vhodné Nevhodné
Maso a uzeniny
+ Libové maso, zejména krůtí nebo králičí, ryby klidně můžete jíst i ty, které obsahují více tuku, jako je třeba losos, tuňák a makrela. Vhodné jsou i sardinky.
– Všechna tučná masa a smažená, masové paštiky. Téměř všechny uzeniny, snad kromě šunky pro děti, ale i s tou opatrně.
Zelenina
+ Prospěšná je téměř všechna, zejména mrkev, červená řepa a listová zelenina, doporučují se hlavně artyčoky a avokádo, které pomáhají regeneraci, a česnek, protože obsahuje složky, jež chrání játra před poškozením.
– Nadýmavá zelenina a průmyslově sterilovaná.
Ovoce
+ Citrusy, meruňky, broskve, borůvky, švestky.
– Pozor na velmi sladké ovoce, jako jsou banány a hrušky. Nevhodné je sušené a kandované ovoce, kompoty a zavařeniny.
Pečivo
+ Celozrnné výrobky, ovesné vločky, výrobky z bramborového a tvarohového těsta.
– Pečivo z bílé mouky, sladké pečivo, výrobky z kynutého těsta, různé krekry, pečivo z listového těsta, koláče.
Tuky
+ Rostlinné oleje (olivový, řepkový, slunečnicový, dýňový, makový, konopný) zejména za studena lisované.
– Sádlo, máslo.
Nápoje
+ Pramenitá voda, minerálky a zeleninové šťávy v omezeném množství, čaje, zejména bylinkové.
– Alkohol i v malém množství. Nejen, že játra nadměrně zatěžuje, ale zhoršuje jejich funkci. Kromě toho je velkým zdrojem energie, takže se v játrech proměňuje v tuk.
Co pomůže k regeneraci?
Bylinky
Ostropestřec – obsahuje látky, které podporují regeneraci poškozených jaterních buněk a posilují imunitní systém. Z usušených semen ostropestřce se připravuje čaj. Semena můžete nadrtit i na prášek a užívat 3 x denně na špičku nože. Koupit se dá tinktura, tablety nebo olej či kaše.
Pampeliška – pro podporu jater je nejvhodnější kořen. Čaj z něj napomáhá tvorbě žluči a lepšímu trávení.
Koření
Kurkuma – má vliv na tvorbu žluči a odvádění škodlivin. Vhodná je v kombinaci s chilli. Můžete ji přidávat do jídla, nebo si udělat nápoj.
Chilli – pálivé papričky obsahují kapsaicin, který pomůže regeneraci jaterní tkáně.
Rozmarýn – doporučuje se pro rychlé trávení.
Náš tip: Pijte kávu. Donedávna se nedoporučovala, ale některé studie dokazují, že tři šálky kávy denně naopak játrům prospívají.
Když se řekne steatóza
Pokud jste se dozvěděli tuto diagnózu, jedná se o ztučnění jater. A je to onemocnění zrádné. Hlavně v tom, že se na ně obvykle přijde až při podrobnějším sonografickém vyšetření.
Někdy poškození jater signalizují jaterní testy při odběru krve, ale nemusí to být pravidlem. Navíc poškozená játra většinou nijak výrazně nebolí.
A příznaky, jako je únava, poruchy soustředění a pocit plnosti, většinou lidé spíše bagatelizují, nebo pro ně nacházejí jiné důvody.
Jak vzniká?
Nejčastější příčinou steatózy je nadměrná konzumace alkoholu. Ale nemusí tomu tak být vždy. Objevuje se i u diabetiků a obézních lidí a u těch, kteří mají vysoký cholesterol.
Méně často toto onemocnění mohou vyvolat i některé léky a kupodivu i nevhodné diety, které rozvrátí metabolismus, či podvýživa. Bohužel neléčená steatóza může vést k cirhóze, což už je život ohrožující onemocnění.
Řešení existuje
Naštěstí se tento stav dá zvrátit. Játra se dokážou regenerovat, pokud jim ovšem pomůžeme. Může to ale trvat několik měsíců. Základem je zdravý jídelníček bez přemíry sacharidů a tuků.
Zároveň je třeba léčit i choroby, které steatózu vyvolaly. Tedy cukrovku, vysoký cholesterol či obezitu. Pokud je důvodem nadměrné pití alkoholu, je nutná absolutní abstinence.
Foto: Shutterstock