Domů     Když tělo volá SOS…
Když tělo volá SOS…
12.5.2023

… pak bychom mu měli naslouchat. Můžeme si ušetřit zdravotní potíže, před nimiž nás varuje, nebo aspoň zmírnit jejich dopad.

Že dlouhodobá žíznivost naznačuje možný nástup cukrovky a že při prudké bolesti na hrudi vystřelující do levého ramene je třeba volat záchranku, ví zřejmě každý. Jenže tělo vydává mnohem více podobných signálů, často i neurčitých.

I těm je rozumné věnovat pozornost, neboť se neobjevily bez příčiny. Následujících devět příznaků je pouhým výběrem, podceňovat bychom neměli žádnou dlouhodobou změnu v projevech těla.

9 signálů, že jde o zdraví

Úzkost a stísněnost

Příčiny úzkosti nemusejí vycházet přímo z psychiky. Pokud vás takové stavy začnou trápit znenadání, přitom vaše živostní situace k nim nezavdává důvod, pak není vhodné je jen tlumit léky nebo bylinami.

Může jít totiž o jeden z doprovodných příznaků onemocnění srdce, tedy srdečního selhání, zrychlení nebo naopak zpomalení srdečního tepu, ale i vysokého krevního tlaku. Extrémní úzkost doprovází srdeční infakt.

A kromě toho

– Může jít také o poruchu nadledvin, které začnou produkovat ve zvýšené míře stresové hormony. Ani to není stav, nad nímž by se dalo mávnout rukou. Podkopává totiž dlouhodobě imunitu, a tím hrozí častými infekcemi, a vede k chronické únavě.

– Porucha štítné žlázy je u nás velmi častá, zvláště u žen zralého věku. Jedním z dopadů rozkolísané hladiny hormonů štítné žlázy jsou změny nálad, deprese a dlouhodobé úzkosti.

Pokašlávání

V pokašlávání, které trvá týdny a měsíce, může přejít jakákoli nedoléčená infekce dýchacích cest. Jenže co když se pokašlávání objeví samovolně, bez předchozího onemocnění? Pak je znepokojivým signálem, že dýchací cesty něco dráždí.

Příčin může být řada, včetně závažných. Dráždění mohou mít na svědomí novotvary v plicích, chybné imunitní reakce při astmatu či chronický reflux, jak se označuje stoupání obsahu žaludku zpět do jícnu.

Ani ten není nevinný, protože rovněž může vést k rakovinnému bujení. Pokašláváním se mohou ozývat i srdeční potíže, méně často parazitické napadení plic, může jít dokonce i o tuberkulózu, která stále ještě nebyla vymýcena.

To je jen zkrácený výčet možných příčin, proto bychom chronické pokašlávání neměli podceňovat a neodsouvat lékařské vyšetření.

Oteklé nohy

Typickým znamením je prohlubeň po obvodu lýtka v místě, kde končí lem ponožky, která se udržuje dlouho po jejich svlečení. Tento otok se odborně označuje jako periferní edém. Obvykle se časem zhoršuje a oteklá část se rozšiřuje po lýtkách směrem vzhůru.

Periferní edém signalizuje, že je něco v nepořádku s ledvinami, které zadržují v těle tekutiny, nebo se srdcem. Nemocné srdce nezvládá udržet oběh dostatečného množství krve, ta pak v končetinách stagnuje a tekutina z ní prosakuje do vaziva a způsobuje otoky.

A kromě toho

– Otoky může mít na svědomí také špatně fungující oběh lymfy. V takovém případě bývají oteklé i prsty nohou a nárty. Záludnost této poruchy spočívá v tom, že je chronická a obtížně se léčí. Zhoršuje pohyblivost a zvyšuje náchylnost k tvorbě zánětů na nohou.

Bledost

Každý z nás máme svůj typický odstín pleti a jeho náhlou změnu je třeba brát jako varovné znamení. Nejčastěji kůže ztratí své narůžovělé zbarvení a působí bledě či popelavě.

Oproti chudokrevnosti, která bývá spíš chronickým problémem už od mládí, se zde jako příčina rýsují aktutní potíže. Může jít o následek nepozorovaného vnitřního krvácení, například ze žaludečního vředu.

Lékař by měl také změřit krevní tlak, jestli není příliš nízký, například kvůli špatnému dávkování léků. K bledosti může vést také porucha štítné žlázy, i tu je nutné řešit, protože v pokročilém stadiu může vést k rizikovým stavům.

A kromě toho:

– Nepodceňujte ani nažloutý nádech, pokud se v kůži objeví. Častěji než infekční žloutenka ho způsobují chronické potíže s játry nebo žlučové kameny.

Popraskané koutky

Ukazují na celkově horší kondici těla. Jsou výsledkem kombinace nedostatku některých živin, především vitaminů řady B, zinku a železa, se sníženou obranyschopností. To vede k praskání povrchu rtů, který je tenčí než kůže.

V prasklinkách se pak usazují bakterie, které na kůži běžně žijí a neškodí, ale v rankách vyvolávají záněty, kvůli nimž se koutky obtížně hojí.

Popraskané koutky tak naznačují, že tělo je oslabené a snadno podlehne infekci nebo nebude schopné dostatečně bránit rozvíjejícímu se nádorovému bujení. Větší sklon k praskání koutků mají lidé trpící cukrovkou, lupénkou nebo alergiemi.

Povlak na jazyku

Nemusí být jen bílé barvy jako při nachlazení. Právě povlakům s jiným odstínem bychom měli věnovat pozornost.

Nažloutlý – ukazuje na chronické potíže jater nebo žlučníku. Může jít také o signál plísňové infekce.

Ostře červený – nejde o povlak, ale zbarvení povrchu jazyka. Typický je pro spálu, ale může doprovázet i další horečnatá onemocnění. Pokud už je neléčíte, rozhodně zavolejte lékaře.

Jestliže nemáte žádné příznaky infekce, pak spíš naznačují hluboký nedostatek vitaminů B9 a B12 a také železa.

Do šeda – bývá to známka pokročilé chudokrevnosti.

Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou
Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou

Řídnutí vlasů

Mezi hlavní důvody ubývání vlasů patří hluboké dlouhodobé vyčerpání a chronické hormonální rozladění. Ani jeden z nich není radno podceňovat.

Chronické vyčerpání znamená, že tělu dlouhodobě chybí rezervní energie a že další zátěž nebo setkání s infekcí může představovat značné zdravotní riziko.

Při hormonálním rozkolísání může jít o ženské problémy nebo poruchu štítné žlázy. A právě tu není radno přehlížet. Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních.

S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

A kromě toho

– Za řídnutí vlasů může být odpovědný také špatný jídelníček, pokud na něm dlohodobě chybí železo, zinek, měď, vitamin B 7 a bílkoviny. K tomu může docházet při anorexii nebo bulimii a těžkých onemocněních.

Nechutenství

Tělo je komplikovaný biologický stroj, který nepřetržitě vydává energii, proto také nepřetržitě volá po jejím přísunu. Když toto volání ustane, měli bychom zpozornět. Znamená to, že v těle se rozběhly nežádoucí pochody.

Často se to stává po zdánlivě doléčené infekci. V organismu se může udržovat další boj proti původcům nemoci, byť jen bublá pod pokličkou. Nebo se během nemoci mohly aktivovat škodlivé mikroby, které v těle „spaly“, čili do té doby nezpůsobovaly potíže.

Typickým případem je mononukleóza, ale mohou to být také nenápadná kvasinková a plísňová onemocnění.

Zjevným projevem je jen únava a nechutenství, někdy i noční pocení a neschopnost ráno vstát. V takovém případě se vydejte na imunologické vyšetření, než se porucha v těle usadí. Čím dříve se začne řešit, tím je větší naděje na uzdravení.

A kromě toho:

– Nezájem o jídlo se objevuje při depresi. Deprese je vážné onemocnění, které by měl v každém případě řešit lékař, a to kvůli zvýšenému riziku sebevraždy.

– Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky, zejména proti bolesti nebo proti zánětům, určitě se podívejte, zda nechutenství nestojí na seznamu nežádoucích vedlejších účinků.

– Z vážných nemocí může být nechutenství signálem rakovinného nádoru šířícího se po těle v metastázách.

– Srdeční selhání vede k hromadění krve v cévách trávicího ústrojí. Tím se zhoršuje vstřebávání živin a klesá také pocit hladu.

– Selhávání jater a ledvin má obdobný důsledek v tom, že se v těle hromadí toxické látky, takže se doslova cítíme „otráveni“ a nemáme chuť k jídlu.

– Autoimunitní nemoci, kterých je celá řada, namátkou revmatismus, lupénka, Crohnova choroba, cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, vedou k produkci zánětlivých sloučenin, které snižují chuť k jídlu.

Pískání v uchu

Ne, není to banalita, zvláště když se opakuje a trvá dlouho. Někdy to není pískání, ale šumění, praskaní nebo podobné zvuky. Vždy však obtěžují a vytvářejí rostoucí psychické podráždění.

V krvi narůstá hladina stresových hormonů, které podkopávají výkonnost imunity. Druhým rizikem pro zdraví ovšem může být vlastní příčina zvuků.

Ta obvykle souvisí s prokrvením nebo poruchou nervů, takže podezření padá na vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo cukrovku. Při jednostranném postižení může jít také o nádorové onemocnění.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
16.7.2025
Játra působí v našem těle jako čistička a zvládají toho opravdu mnoho. Obměna toho, čím je denně krmíme, jim odlehčí a podpoří nebo znovu nastartuje jejich správné fungování. Například v ajurvédské a čínské medicíně se zdraví jater věnovali několik tisíciletí a tvrdí, že lékař, který ví, jak harmonizovat játra, umí vyléčit stovky nemocí. Protože jsou jediným orgánem v těle, který se dokáže sám re
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
reklama
Šikovné tipy
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V nabídce je přes 1300 kabrioletů. Ideální čas na zážitek se staženou střechou
iluxus.cz
V nabídce je přes 1300 kabrioletů. Ideální čas na zážitek se staženou střechou
Na motoristickém portálu TipCars je aktuálně inzerováno rekordních 1 327 kabrioletů – nejvíce za poslední dva roky. V nabídce dominují benzinové vozy, které tvoří přibližně 85 % všech inzerátů. Naftov
Brad Pitt má strach, že mu uteče
nasehvezdy.cz
Brad Pitt má strach, že mu uteče
Tohle by asi nikdo nikdy u idola žen Brada Pitta (61) nehádal. Prý je strachy bez sebe, aby si po boku udržel svou o polovinu mladší přítelkyni Ines de Ramon (32). I on totiž stárne, a už dávno to ne
Pronajměte si futuristickou rezidenci od Erica Owena Mosse
epochalnisvet.cz
Pronajměte si futuristickou rezidenci od Erica Owena Mosse
Hledáte nové stylové bydlení? V nabídce je dům od architekta, jehož jméno rezonuje v učebnách Harvardu, Yale i na oceňovaných návrzích po celém světě. Eric Owen Moss, průkopník experimentální architektury, nabízí svůj osobní domov v Santa Monice k pronájmu. Za více než půl milionu měsíčně může být váš! Třípatrový dům nese název A+M House a je přesně tak
Svou lásku jsem téměř odehnala
skutecnepribehy.cz
Svou lásku jsem téměř odehnala
Organizovala jsem třídní sraz po 45 letech, na který přišel pohledný muž, kterého jsem nepoznala. Málem jsem ho vyhodila. V restauraci, kde jsme měli mít sraz, jsem zamluvila rezervaci salonku. Seděla jsem u stolu u dveří a inkasovala po příchozích určitou částku za objednané občerstvení. Někteří spolužačky a spolužáci tam už byli. Najednou nahlédl a začal se hrnout dovnitř podnapilý muž, který celou dobu seděl
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
21stoleti.cz
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Je
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
epochanacestach.cz
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
Jde o jednu z nejrozlehlejších zřícenin u nás. Hrad Lukov nedaleko Zlína však zaujme nejen svou velikostí, ale i množstvím tajemných příběhů, které se o něm tradují. V krásné přírodě jihozápadní části Hostýnských vrchů nedaleko Zlína se nachází zřícenina hradu, který si v minulosti zakusil mnohé. Tajemství obklopuje už jeho samotný vznik v první polovině 13. století. Není totiž
Historický skvost ve Středomoří
rezidenceonline.cz
Historický skvost ve Středomoří
Bývalá mallorská usedlost pochází ze 17. století a nachází se v jihozápadní části ostrova ve městě Andratx. Disponuje nádhernými pozemky s rozlohou 36 hektarů, které jsou porostlé palmami, cypřiši a piniemi a nabízí tak nespočet možností pro milovníky nevšedního bydlení. Rekonstrukce tradičního statku byla provedena tak, aby byl zachován historický vzhled a přitom dům splňoval nároky moderního
Temná kapitola českého uranu: Pekelné tábory v Jáchymově
epochaplus.cz
Temná kapitola českého uranu: Pekelné tábory v Jáchymově
Jáchymov, město v malebném Krušnohoří, dnes působí na první pohled idylicky. Historické domy lemující svažité náměstí a těžební věž tyčící se vedle kostela klamou tělem. Kdysi dávno to bylo druhé nejlidnatější město v Čechách, proslulé stříbrnými doly, které daly světu název „tolar“ a později „dolar“. Zdejší uranová ruda dokonce pomohla Marii Curie-Skłodowské objevit radium a
Chorvatsko: Místo, kde si každý najde svůj ráj
nejsemsama.cz
Chorvatsko: Místo, kde si každý najde svůj ráj
Chorvatsko je úžasné v tom, že nabízí nepřeberné množství možností. Na své si přijdou jak vyznavači slunění a lenošení u moře, tak milovníci výletů. Nádherné, průzračné moře, které vybízízí ke šnorchlování, skalnaté útesy, snové oblázkové pláže, na nichž je požitek relaxovat, ale i města plná památek i taveren, která na vás dýchnou pravou dovolenkovou atmosférou. Chorvatsko dokáže spolehlivě konkurovat i vzdáleným exotickým destinacím. Je zde
Pět tajemných otázek: Je Nan Madol prokletý a leží na dně Bermudského trojúhelníku ztracené město?
enigmaplus.cz
Pět tajemných otázek: Je Nan Madol prokletý a leží na dně Bermudského trojúhelníku ztracené město?
Co je pravdy na existenci Nefilim a vážně může ležet na dně nechvalně proslulého trojúhelníku torzo zapomenutého města? EnigmaPlus.cz hledá odpovědi! [gallery ids="155726,155727,155725"] Čeká v
100 dní císaře Napoleona: Let orla vystřídal střemhlavý pád
historyplus.cz
100 dní císaře Napoleona: Let orla vystřídal střemhlavý pád
Po vylodění na jihu Francie ho nikdo nevítá a na jeho adresu padne i nejedna výčitka. Napoleon se tím ale rozhodit nenechá. Během rychlého pochodu na Paříž se k němu přidávají stovky dobrovolníků, a hlavně nepřátelé nedokážou na excísařův překvapivý tah zareagovat! Po tragickém tažení do Ruska ve druhé polovině roku 1812 to jde s
Roláda s houbovou nádivkou
tisicereceptu.cz
Roláda s houbovou nádivkou
Zbyla vám v mrazáku spousta hub ještě z léta? Teď je můžete zužitkovat do šťavnaté rolády. Ingredience 1 celé kuře 5 plátků toastového chleba 2 stroužky česneku 200 g mražených hub 2 vejce