Domů     Když tělo volá SOS…
Když tělo volá SOS…
12.5.2023

… pak bychom mu měli naslouchat. Můžeme si ušetřit zdravotní potíže, před nimiž nás varuje, nebo aspoň zmírnit jejich dopad.

Že dlouhodobá žíznivost naznačuje možný nástup cukrovky a že při prudké bolesti na hrudi vystřelující do levého ramene je třeba volat záchranku, ví zřejmě každý. Jenže tělo vydává mnohem více podobných signálů, často i neurčitých.

I těm je rozumné věnovat pozornost, neboť se neobjevily bez příčiny. Následujících devět příznaků je pouhým výběrem, podceňovat bychom neměli žádnou dlouhodobou změnu v projevech těla.

9 signálů, že jde o zdraví

Úzkost a stísněnost

Příčiny úzkosti nemusejí vycházet přímo z psychiky. Pokud vás takové stavy začnou trápit znenadání, přitom vaše živostní situace k nim nezavdává důvod, pak není vhodné je jen tlumit léky nebo bylinami.

Může jít totiž o jeden z doprovodných příznaků onemocnění srdce, tedy srdečního selhání, zrychlení nebo naopak zpomalení srdečního tepu, ale i vysokého krevního tlaku. Extrémní úzkost doprovází srdeční infakt.

A kromě toho

– Může jít také o poruchu nadledvin, které začnou produkovat ve zvýšené míře stresové hormony. Ani to není stav, nad nímž by se dalo mávnout rukou. Podkopává totiž dlouhodobě imunitu, a tím hrozí častými infekcemi, a vede k chronické únavě.

– Porucha štítné žlázy je u nás velmi častá, zvláště u žen zralého věku. Jedním z dopadů rozkolísané hladiny hormonů štítné žlázy jsou změny nálad, deprese a dlouhodobé úzkosti.

Pokašlávání

V pokašlávání, které trvá týdny a měsíce, může přejít jakákoli nedoléčená infekce dýchacích cest. Jenže co když se pokašlávání objeví samovolně, bez předchozího onemocnění? Pak je znepokojivým signálem, že dýchací cesty něco dráždí.

Příčin může být řada, včetně závažných. Dráždění mohou mít na svědomí novotvary v plicích, chybné imunitní reakce při astmatu či chronický reflux, jak se označuje stoupání obsahu žaludku zpět do jícnu.

Ani ten není nevinný, protože rovněž může vést k rakovinnému bujení. Pokašláváním se mohou ozývat i srdeční potíže, méně často parazitické napadení plic, může jít dokonce i o tuberkulózu, která stále ještě nebyla vymýcena.

To je jen zkrácený výčet možných příčin, proto bychom chronické pokašlávání neměli podceňovat a neodsouvat lékařské vyšetření.

Oteklé nohy

Typickým znamením je prohlubeň po obvodu lýtka v místě, kde končí lem ponožky, která se udržuje dlouho po jejich svlečení. Tento otok se odborně označuje jako periferní edém. Obvykle se časem zhoršuje a oteklá část se rozšiřuje po lýtkách směrem vzhůru.

Periferní edém signalizuje, že je něco v nepořádku s ledvinami, které zadržují v těle tekutiny, nebo se srdcem. Nemocné srdce nezvládá udržet oběh dostatečného množství krve, ta pak v končetinách stagnuje a tekutina z ní prosakuje do vaziva a způsobuje otoky.

A kromě toho

– Otoky může mít na svědomí také špatně fungující oběh lymfy. V takovém případě bývají oteklé i prsty nohou a nárty. Záludnost této poruchy spočívá v tom, že je chronická a obtížně se léčí. Zhoršuje pohyblivost a zvyšuje náchylnost k tvorbě zánětů na nohou.

Bledost

Každý z nás máme svůj typický odstín pleti a jeho náhlou změnu je třeba brát jako varovné znamení. Nejčastěji kůže ztratí své narůžovělé zbarvení a působí bledě či popelavě.

Oproti chudokrevnosti, která bývá spíš chronickým problémem už od mládí, se zde jako příčina rýsují aktutní potíže. Může jít o následek nepozorovaného vnitřního krvácení, například ze žaludečního vředu.

Lékař by měl také změřit krevní tlak, jestli není příliš nízký, například kvůli špatnému dávkování léků. K bledosti může vést také porucha štítné žlázy, i tu je nutné řešit, protože v pokročilém stadiu může vést k rizikovým stavům.

A kromě toho:

– Nepodceňujte ani nažloutý nádech, pokud se v kůži objeví. Častěji než infekční žloutenka ho způsobují chronické potíže s játry nebo žlučové kameny.

Popraskané koutky

Ukazují na celkově horší kondici těla. Jsou výsledkem kombinace nedostatku některých živin, především vitaminů řady B, zinku a železa, se sníženou obranyschopností. To vede k praskání povrchu rtů, který je tenčí než kůže.

V prasklinkách se pak usazují bakterie, které na kůži běžně žijí a neškodí, ale v rankách vyvolávají záněty, kvůli nimž se koutky obtížně hojí.

Popraskané koutky tak naznačují, že tělo je oslabené a snadno podlehne infekci nebo nebude schopné dostatečně bránit rozvíjejícímu se nádorovému bujení. Větší sklon k praskání koutků mají lidé trpící cukrovkou, lupénkou nebo alergiemi.

Povlak na jazyku

Nemusí být jen bílé barvy jako při nachlazení. Právě povlakům s jiným odstínem bychom měli věnovat pozornost.

Nažloutlý – ukazuje na chronické potíže jater nebo žlučníku. Může jít také o signál plísňové infekce.

Ostře červený – nejde o povlak, ale zbarvení povrchu jazyka. Typický je pro spálu, ale může doprovázet i další horečnatá onemocnění. Pokud už je neléčíte, rozhodně zavolejte lékaře.

Jestliže nemáte žádné příznaky infekce, pak spíš naznačují hluboký nedostatek vitaminů B9 a B12 a také železa.

Do šeda – bývá to známka pokročilé chudokrevnosti.

Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou
Černý – takové zbarvení jazyka vás nejspíš vyděsí, naštěstí příčina nebývá závažná. Nejčastěji jde o nežádoucí vedlejší účinek léčby antibiotiky, případně o narušenou

Řídnutí vlasů

Mezi hlavní důvody ubývání vlasů patří hluboké dlouhodobé vyčerpání a chronické hormonální rozladění. Ani jeden z nich není radno podceňovat.

Chronické vyčerpání znamená, že tělu dlouhodobě chybí rezervní energie a že další zátěž nebo setkání s infekcí může představovat značné zdravotní riziko.

Při hormonálním rozkolísání může jít o ženské problémy nebo poruchu štítné žlázy. A právě tu není radno přehlížet. Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních.

S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

A kromě toho

– Za řídnutí vlasů může být odpovědný také špatný jídelníček, pokud na něm dlohodobě chybí železo, zinek, měď, vitamin B 7 a bílkoviny. K tomu může docházet při anorexii nebo bulimii a těžkých onemocněních.

Nechutenství

Tělo je komplikovaný biologický stroj, který nepřetržitě vydává energii, proto také nepřetržitě volá po jejím přísunu. Když toto volání ustane, měli bychom zpozornět. Znamená to, že v těle se rozběhly nežádoucí pochody.

Často se to stává po zdánlivě doléčené infekci. V organismu se může udržovat další boj proti původcům nemoci, byť jen bublá pod pokličkou. Nebo se během nemoci mohly aktivovat škodlivé mikroby, které v těle „spaly“, čili do té doby nezpůsobovaly potíže.

Typickým případem je mononukleóza, ale mohou to být také nenápadná kvasinková a plísňová onemocnění.

Zjevným projevem je jen únava a nechutenství, někdy i noční pocení a neschopnost ráno vstát. V takovém případě se vydejte na imunologické vyšetření, než se porucha v těle usadí. Čím dříve se začne řešit, tím je větší naděje na uzdravení.

A kromě toho:

– Nezájem o jídlo se objevuje při depresi. Deprese je vážné onemocnění, které by měl v každém případě řešit lékař, a to kvůli zvýšenému riziku sebevraždy.

– Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky, zejména proti bolesti nebo proti zánětům, určitě se podívejte, zda nechutenství nestojí na seznamu nežádoucích vedlejších účinků.

– Z vážných nemocí může být nechutenství signálem rakovinného nádoru šířícího se po těle v metastázách.

– Srdeční selhání vede k hromadění krve v cévách trávicího ústrojí. Tím se zhoršuje vstřebávání živin a klesá také pocit hladu.

– Selhávání jater a ledvin má obdobný důsledek v tom, že se v těle hromadí toxické látky, takže se doslova cítíme „otráveni“ a nemáme chuť k jídlu.

– Autoimunitní nemoci, kterých je celá řada, namátkou revmatismus, lupénka, Crohnova choroba, cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, vedou k produkci zánětlivých sloučenin, které snižují chuť k jídlu.

Pískání v uchu

Ne, není to banalita, zvláště když se opakuje a trvá dlouho. Někdy to není pískání, ale šumění, praskaní nebo podobné zvuky. Vždy však obtěžují a vytvářejí rostoucí psychické podráždění.

V krvi narůstá hladina stresových hormonů, které podkopávají výkonnost imunity. Druhým rizikem pro zdraví ovšem může být vlastní příčina zvuků.

Ta obvykle souvisí s prokrvením nebo poruchou nervů, takže podezření padá na vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo cukrovku. Při jednostranném postižení může jít také o nádorové onemocnění.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale