Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z nás by něco namítal třeba proti čaji se skořicí nebo s voňavým anýzem? Koření totiž léčí.
Řada druhů koření brání rozvoji zánětů, zlepšuje trávení a podporuje metabolismus. Také naší přirozené imunitě pomáhají, aby pracovala výkonněji. Některé účinkují jemně, jiné razantně. A právě ty druhé jsme pro vás vybrali.
Hřebíček: ústní voda a kloktadlo
Co umí:
Je účinnou a rychlou pomocí při aftech, bolení v krku a dokonce i bolení zubů. Má silné dezinfekční schopnosti, přitom příjemně chutná. Hřebíčkové kloktadlo se nemusíme ani bát spolknout, trávení totiž dělá vysloveně dobře. Pomáhá i při nadýmání a křečích.
Tip při bolení zubů: Několik roztlučených hřebíčků přelijeme lžičkou vroucí vody, necháme vychladnout, namočíme vatičku a přiložíme na bolavý zub.
Anýz: pro klid v útrobách
Co umí:
Anýz se spolu s příbuzným fenyklem tradičně doporučoval proti nadýmání, a to i u miminek. Dokáže také odstranit nepříjemný zápach z úst, pokud je příčina ve špatném trávení.
Uklidňující čaj:
Anýz ukonejší nejen bouři ve střevech, ale také v duši. Při rozčilení si můžeme 5 minut povařit vrchovatou lžičku koření v 300 ml vody, nechat trochu vychladnout a vypít.
Na zlepšení usínání a proti nočním můrám si špetku mletého anýzu přidáme do šálku teplého mléka s medem.
Jalovec: proti močovým potížím
Co umí:
Toto koření je k nezaplacení, pokud trpíme častými záněty močového měchýře. Brání totiž bakteriím v měchýři, aby se pomnožily, a mírní bolest. Kromě toho podporuje také činnost slinivky, takže pomůže, pokud nás ohrožuje cukrovka.
Čaj proti močovým zánětům:
Ve čtvrt litru vody 10 minut povaříme asi 15 rozdrcených jalovčinek a necháme stát. Po vychladnutí scedíme a během dne popíjíme malé doušky.
Foto: Shutterstock