Domů     Pavel Kříž: „Věřím v laskavost, toleranci, soucit a štědrost“
Pavel Kříž: „Věřím v laskavost, toleranci, soucit a štědrost“
12.1.2023

Narodil se v Brně, v Praze se stal hercem a v kanadském Vancouveru psychoterapeutem. Tam se stará o seniory a tady dělá radost nám, svým divákům.

Hraní ho začalo bavit jako školáka a brzy nato už byl členem dětského sboru brněnského Divadla Husa na provázku. O tom, že by se hercem skutečně stal, ale tehdy příliš neuvažoval. Chtěl být lékařem, chtěl pomáhat lidem.

Představoval si, že půjde po základní škole na gymnázium a pak na medicínu. Z politických důvodů však nedostal doporučení, a tak se šel učit fotografem…

Stal se i králem taneční soutěže Star Dance, kde tančil s Alicí Stodůlkovou (2010).
Stal se i králem taneční soutěže Star Dance, kde tančil s Alicí Stodůlkovou (2010).

Básníci mají být s hvězdičkou!

Stále hrál v ochotnických divadelních souborech a po roce zkusil v Praze konzervatoř. „Amatérské divadlo mě moc bavilo.

Říkal jsem si, že by to byl dobrý únik z reality.“ Byl přijat a jeho spolužáky se stali například Ondřej Vetchý, Veronika Jeníková nebo Michaela Dolinová. A také David Matásek, jeho budoucí nerozlučný „spolubásník“.

Ještě studovali, když si je pro role maturantů Štěpána Šafránka a jeho kamaráda Kendyho ve filmu Jak svět přichází o básníky vybral režisér Dušan Klein.

„Prý mu někdo řekl, že mi dva s Davidem jsme takoví průseráři, což jsme byli, a že by možná bylo dobré nás dát k sobě…“ Mimochodem, kritici tehdy, psal se rok 1982, film strhali.

„Byli jsme prý špatný příklad mládeži, protože jsme kouřili, pili alkohol, mysleli na sex a nevážili si autorit.“

V oblíbené sérii o Básnících, tady v části Jak básníci přicházejí o iluze (1984).
V oblíbené sérii o Básnících, tady v části Jak básníci přicházejí o iluze (1984).

Jenom normálně žít…

Diváci si, na rozdíl od kritiků, romantické studenty zamilovali. A tak Básníci po dvou letech, už coby vysokoškoláci, přišli o iluze a v roce 1987 novopečený lékař Štěpán a režisér Kendy začali ochutnávat život… Popularita ohromná, kariéra našlápnutá.

Jenže Pavlu Křížovi začaly chodit nabídky na role politicky uvědomělých mladíků, které hrát nechtěl. „Já nejsem žádný hrdina. Takže jsem si řekl, že odejdu a budu dělat něco jiného.“ Za čas přišla režiséru Kleinovi pohlednice z Vancouveru:

Pane režisére, já vím, že je to průšvih, ale taky věřím, že Vy se na mne nezlobíte, protože mě trošku znáte a pochopíte, že chci žít normálně. P.S.: Moc jsem odpočíval, teď musím moc pracovat. Pavel Kříž zkrátka chtěl mít život ve vlastních rukou.

„Nikdy jsem odchodu nelitoval, naopak jsem mockrát děkoval, nevím komu, že mě tenkrát popostrčil, že jsem to udělal.“

Adolfa Hitlera si zahrál ve filmu Lída Baarová, na snímku s Karlem Markovicsem (2019).
Adolfa Hitlera si zahrál ve filmu Lída Baarová, na snímku s Karlem Markovicsem (2019).

A přece pomáhá!

Nejdřív nosil kameny, pak sbíral odpadky… „Prostě děláte, co se dá, než se naučíte jazyk. Teprve pak je možné se posunout dál. V Kanadě nedostanete nic zadarmo a to mi připadne správné.

Ale za celou dobu se mi tam nestalo, že by se mě starousedlík zeptal: A co ty tady děláš?“ Po pěti letech prý měl první sen v angličtině – to je údajně znamení, že se člověk stane dvojjazyčným.

„Udělal jsem za svým dosavadním životem tlustou čáru a vrhl se do vysněného studia na univerzitě.“ Vystudoval psychoterapii a začal pracovat v nemocnici a v domovech pro seniory. Splnil si sen.

Na divadlo přitom Pavel Kříž nezanevřel, i když bylo na druhé koleji. Čas od času si zahrál s tamním krajanským ansámblem. A také se oženil, jeho manželkou se stala filmová animátorka Bonnie.

V pohádce o statečném kováři s Jiřím Knotem a Jánem Krónerem mladším (1983).
V pohádce o statečném kováři s Jiřím Knotem a Jánem Krónerem mladším (1983).

Básníci se vracejí…

Když jsem připravoval natáčení čtvrtého pokračování Básníků, Konec básníků v Čechách, bylo naprosto jasné, že bez Pavla to nepůjde,“ vzpomínal jednou režisér Klein. Naštěstí pro diváky se mu podařilo Pavla Kříže přesvědčit, aby roli vzal.

Jeho Štěpán v ní, samozřejmě s pomocí souputníka Kendyho, čelí nástrahám raných kapitalistických let.

A po dalších deseti letech se všichni z básnické party sešli před kamerou popáté, to proto, že básníci neztrácejí naději… Ten „díl“ měli všichni dlouho za poslední. Nebyl.

Je to čtyři roky, tedy 34 roků po první části, co natočil Dušan Klein šestku – Jak básníci čekají na zázrak. Doktor Šafránek má synka a ten rýmuje… Kruh se uzavírá. „Postavu Štěpána Šafránka jsem měl rád. Vyvíjela se, byla to pro mne velká příležitost.

Měl jsem radost z toho, že se lidem líbí. Potom, svým způsobem, to byl chvíli boj, zaškatulkovalo mne to. A pak jsem si uvědomil, že je to velký dar.

Který herec má to štěstí, aby mu filmová role zmapovala život.“ Od 90. let žije Pavel Kříž střídavě v Čechách, jako herec, a v Kanadě, jako psychoterapeut. Práce má, alespoň té herecké, spoustu. Občas si zahraje divadlo, natáčí filmy i seriály.

Zahrál si zákeřného Albrechta z Krvenos v seriálu Ať žijí rytíři!, roli advokáta Benoniho měl seriálu První republika, ve snímku Lída Baarová ztvárnil Adolfa Hitlera…

Zahrál si i ve filmu Nabarvené ptáče (2020).
Zahrál si i ve filmu Nabarvené ptáče (2020).

Králem parketu

Ani se nechce věřit, že už je to deset let, co Pavel Kříž se svou taneční partnerkou Alicí Stodůlkovou vyhrál populární televizní soutěž Stardance. „Trénovali jsme každý den s výjimkou neděle, aby si tělo odpočinulo.

Od devíti do čtyř či pěti s pauzami, protože musím pravidelně jíst.“ Tehdy předvedl skvělou kondici a neuvěřitelnou pohyblivost a mrštnost. A to přesto, že ho, jak sám naznačil, omezuje zdravotní neduh – diabetes. „Cukrovku jsem zdědil po tátovi. Rozhodně to není nic příjemného.“

S Veronikou Freimanovou v seriálu Kobova garáž (2003).
S Veronikou Freimanovou v seriálu Kobova garáž (2003).

O výzvách se nemluví

Vloni se Pavel Kříž, poté co před několika lety ovdověl, podruhé oženil. Vzal si přítelkyni Jolanu a podle fotografií, které sám zveřejňuje na sociálních sítích, je nyní spokojený a šťastný.

„Divadlo momentálně nehraju, a co se týká výzev, v hlavě je jich ještě spousta. Musím si je ale nechat pro sebe, protože když o nich začne člověk mluvit nahlas, nějak to zakřikne…“

Místo zločinu Ostrava se Stanislavem Majerem (2020).
Místo zločinu Ostrava se Stanislavem Majerem (2020).

Co řekl o…

… o štěstí: Hodně radosti a vnitřního uspokojení člověku přináší pomoc druhým. Na to si ale každý musí přijít sám.“

… o emigraci: „Je to jako vojna, kdy je chlap najednou sám a musí se o všechno postarat. Já se naučil vařit, prát, nakupovat, uklízet. Navíc nikomu nerozumíte, tak ze začátku nemáte ani kamarády. Trvá dlouho, než se někde začnete cítit opravdu jako doma.

Strašně dlouho. Naučit se jazyk jde docela rychle, ale to je jenom začátek. Nejdřív přijde nadšení, že lidem rozumíte jazykově.

Ale vlastně jim pořádně nerozumíte…Teprve když kolem mě vyrostla generace, se kterou jsem sledoval stejné televizní pořady, nadával na stejné firmy a politiky a kupoval si stejné sušenky, tak jsem začal své okolí cítit. Rozumíme si beze slov jako doma.“

… o sobě: „Věřím v laskavost, toleranci, soucit a štědrost. Prostě v to, co nás dělá lidmi.“

… o zdraví: „Pokud na své tělo budeme kašlat, velmi brzy se tělo vykašle na nás.“

… o Básnících:Dostal jsem dopis o jednoho pána. Psal mi, že se dostal do malérů a chtěl spáchat sebevraždu. Náhodou zašel do kina na Básníky a přestal myslet na to nejhorší. Stálo mu za to zkusit žít dál. K tomu prostě není co dodat. O tom asi Básníci jsou.“

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, TV Nova

Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale