Domů     Rozsviťte perníkovou vesničku
Rozsviťte perníkovou vesničku
19.12.2022

Už první adventní neděli byste měli mít postavenou svou perníkovou vesničku. Netroufáte si na takové množství perníčků? Tak si udělejte aspoň jednu chaloupku. Nebo pár perníčků na stromeček.

Proč se pustit do pečení perníčků? Odpověď je jednoduchá – protože krásně provoní celý byt, protože je to kouzelná vánoční dekorace a protože vám navodí tu správnou atmosféru a přinesou radost. Už teď začněte shánět suroviny a pusťte se do pečení.

A nebojte se, vlastně musíte zvládnout jen tři kroky – připravit dobré těsto, vykrojit díly, které k sobě padnou, a připravit dobrou polevu, která vše dokonale spojí k sobě. No a závěr už je jen o fantazii a kreativitě, s jakou budete tu svou chaloupku zdobit.

Tip Paní domu: Chaloupky, které upečete sami, možná nebudou tak perfektní a dokonalé, ale udělají vám mnohem víc radosti, protože budou „vaše“.

Nejdříve perníčky

Možná jste ještě žádnou vlastní chaloupku nepekli. Nejdříve si proto naplánujte, jak by měla být velká a zda bude jedna, nebo se hned s odvahou pustíte do celé vesničky. Na internetu najdete spoustu šablon, nebo si je můžete vyrobit i sami.

Nebo se klidně (a hlavně odvážně) pusťte do chaloupky jen tak, od oka a bez šablony. Aspoň bude originální.

Těsto

Už jste pekli malé perníčky? Máte své vyzkoušené těsto? Tak ho klidně použijte i na chaloupku. A jestli ještě žádné vyzkoušené nemáte, raději se poptejte mezi známými a v rodině.

Je to větší jistota, než sáhnout po anonymním receptu z časopisu, který nemáte ověřený a u kterého nevíte, co od něj můžete čekat. Můžete vyzkoušet i náš – zaručeně osvědčený, i když trochu netradiční recept na těsto ze žitné mouky. Neroztéká se a dobře drží tvar.

Tip na těsto ze žitné mouky

300 g žitné chlebové mouky * 1/2 prášku do pečiva * 180 g cukru moučka * 60 g ohřátého medu * 1 vejce * pomerančová a citronová kůra * lžíce perníkového koření

1) Vše zpracovat na vále, pokud se těsto drobí, lze přikápnout trochu vody.

2) Těsto zabalit do fólie a nechat odpočinout do druhého dne, dále se pracuje jako s každým jiným těstem.

Na chaloupku rozměru 22x20x20 cm + ploty a figurky je potřeba asi tři dávky.

Poleva

V tomto případě je to jednoduché. Recept je jen jeden, ale když si suroviny připravíte špatně, pak se s lepením a zdobením pěkně potrápíte. Poleva by měla být tak akorát hustá a její příprava se nesmí podcenit.

Připravte se na poctivou ruční práci, protože úspěch spočívá v dokonalém rozmíchání vaječných bílků s jemným moučkovým cukrem. Obecně se dává asi 150 g extra jemného moučkového cukru na 1 bílek.

Tyto dvě suroviny se třou vařečkou v porcelánové misce, a to klidně až půl hodiny (pssst: můžete použít i šlehač, který vám dobu zkrátí na polovinu). K bílkům a cukru přidejte 2 kapky citronu.

Když je špatný den a poleva ne a ne houstnout, tak – aby vás nikdo neviděl – přisypte půl lžičky škrobu. Ovšem tím jste z polevy vytvořili hmotu, která sice dokonale slepí vaši chaloupku, ale absolutně zkazí chuť perníku.

Takže pokud víte, že chaloupku nakonec – jako Jeníček s Mařenkou – oloupete a sníte, na škrob raději zapomeňte.

Tip Paní domu: Když se poleva moc nedaří, větší problém je se samotným zdobením než s lepením jednotlivých kousků, které se většinou podaří bez problému.

Jdeme na pečení

Těsto na perníčky si připravte den předem a zpracujte ho tak, aby bylo opravdu hladké a hebké. Pak ho zabalte do fólie a dejte odležet do chladničky.

Než ho druhý den začnete zpracovávat, vyndejte ho včas, aby povolilo, hezky se s ním pracovalo a dalo se dobře válet. Při vykrajování nezapomeňte na „obvodových zdech“ udělat okénka a dveře.

Pečte na plechu (určitě jeden nebude stačit), který (které) vyložíte pečicím papírem. Pohrajte si s ukládáním jednotlivých dílků, dejte k sobě na jeden plech přibližně stejně velké kousky, aby se upekly rovnoměrně.

Po upečení je z plechu sundejte a hned potřete rozšlehaným vajíčkem (nebo žloutkem). Slepují se, až úplně vychladnou.

Slepujeme

Teď vás čeká asi ta nejtěžší práce z celého díla – slepování jednotlivých stavebních dílků chaloupky k sobě. Než poleva jako spoj dokonale zaschne, pomozte si třeba párátky, kterými dílky přichytíte. Nebo je opřete či si jinak vypomozte.

Možná se stane, že stejně nebude stavba dokonalá, ale tak tomu nebylo v minulosti ani u opravdických domečků, které naši předkové stavěli svépomocí. Prostě to bude originální ruční práce, tak se může nad výsledkem trochu přihmouřit oko.

Nebo křivé zdi vydávejte za umělecký záměr. Hotový domeček (nebo domečky) postavte na předem připravený podklad. Může být z polystyrenu nebo z překližky, kterou obalíte čistým bílým papírem). Podklad můžete používat každoročně pořád stejný.

Tip Paní domu: Když vám dojde bílková poleva, můžete ji nahradit povidly. Slepí domeček stejně kvalitně.

Ozdoby a vychytávky

Tak… domeček stojí a teď je třeba ho nazdobit. Ke zdobení můžete použít papírový kornoutek, nebo obyčejný igelitový sáček, do kterého si uděláte minidírku.

Trubičky, které se prodávají, bývají dost nepraktické, ale možná se vám podaří i z nich vytvořit krásné ornamenty.

* Začněte třeba střechou. Krásné tašky vytvoříte tak, že střechu polijete rozpuštěnou hořkou čokoládou, do které zapícháte pěkně vedle sebe půlky mandlí (to budou střešní tašky).

* Chcete, aby vypadaly jako zasněžené? Můžete je ozdobit bílkovou polevou, na kterou – ještě než zaschne – nasypte kokosovou moučku. Když kokos na perníku nedrží, připravte si do rozprašovače cukrovou vodu, trochu jí stříkněte na perník a hned posypte kokosem.

* S bílkovou polevou zvládnete také rampouchy. Stačí, když na okraj střechy dáte polevy trochu víc než na zdobení. Je třeba si to nacvičit, aby to bylo „tak akorát“ a krápník úplně nestekl ze střechy dolů, ale včas zaschl a zůstal viset.

* Má se z komína kouřit? To zvládnete pomocí obyčejné vaty.

* A když se z komína kouří, znamená to, že se topí v peci. Jak na to? Nalepte na díru, která představuje okno, zevnitř červený celofán. Dovnitř chaloupky pak naaranžujte světýlko. 1151299568

Tip Paní domu: Když určitě víte, že chaloupka je určená jen k dekoraci a nebudete ji jíst, můžete ji zlehka postříkat lakem na vlasy, který ji zpevní a dodá lesk.

K domečku patří plot

Až si vyhrajete s ornamenty a zdobením domečku, je třeba ještě přidělat plot. Máte dvě možnosti:

* Buď si z perníkového těsta namodelujete jednotlivé plaňky (když bude každá jiná, tím lépe), ty upečete a přes ně pak dáte jednu plaňku, která je spojí dohromady.

* Nebo si uválíte placku vysokou „tak akorát“, do které hustě vykrojíte pomocí vykrajovaček hvězdičky, srdíčka a dírky různých tvarů. Tahle „placka“ vypadá jako plot úžasně a dá méně práce, než tvarovat jednotlivé plaňky.

A co ještě…

To ale stále ještě není všechno. Aby práce byla dokonalá, potřebujete dále:

* Stromečky – mohou být z perníkových hvězdiček, které cik cak slepíte jednu na druhou, ale také z maličkých větviček buxusů, u kterých dole lámete zelené lístky. Buxusové stromečky zapícháte do polystyrenu a ozdobíte bílkovou polevou. Nezapomeňte kousky větviček poházet pod stromeček.

* Hodiny a kostelík – upečte si je z perníkového těsta, ozdobte bílkovou polevou a někam u domečku je „postavte“. Vypadají moc hezky.

* Zvířátka – z marcipánu vymodelujete ptáčky, zajíčky, lištičky a jiná zvířátka, která rozestavíte kolem domečku.

* Houby a hříbečky – vymodelujete úplně stejně jako zvířátka.

* Sněhulák – také upečený z perníkového těsta, může mít v ruce koště (to vyrobíte třeba také z buxusové větévky), na hlavě hrnec a místo nosu pěkně červenou mrkev (z marcipánu).

* Jeníček, Mařenka a baba jaga – budou, stejně jako sněhulák, upečené z perníku a dokonale dozdobené. Mařence dejte do ruky košík a staré čarodějnici na hlavu šátek a na sebe roztrhané staré šaty.

* Světýlka – na ty určitě nezapomeňte. Vytvoří tu nejkrásnější kouzelnou atmosféru. Sáhněte po LED světýlkách, která jsou jednoduchá na ovládání.

Tip Paní domu: Pokud budete chtít perníčky pověsit na stromeček, nezapomeňte před vložením do trouby do každého udělat dírku (třeba pomocí brčka) a pak na ni dát červenou mašli.

Foto: Shutterstock, archiv autorky textu

Související články
4.4.2025
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
reklama
Šikovné tipy
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale