Zubní pasty a gely, čistě přírodní zubní olej, hygienické potřeby, dentální pochoutky a hračky… Je toho hodně, čím můžete svému pejskovi pomoci ke zdravým zubům. Nejdůležitější je správné čištění.
Někteří majitelé psů jsou přesvědčeni, že čistit zuby psovi je zbytečné. Vždyť šelmám v přírodě je také nikdo nečistí. Ale volně žijící šelmy mají jiné stravovací návyky.
Musí si svou kořist nejen ulovit, ale i naporcovat, včetně tvrdých částí a tuhé svaloviny. Našim psům nečištěný plak časem přechází v zubní kámen. Na plaku i kameni přežívá mnoho bakterií, které mohou zapříčinit zánět dásní a další nepříjemná onemocnění.
Pejsci trpí bolestmi při kousání a toxiny mohou dokonce poškodit zažívací aparát, srdce i ledviny.
Co tedy vybrat?
Psí pasty a gely jsou založeny na mechanické očistě, a proto vyžadují použití kartáčku. Pro psí organizmus je přirozený a vhodný čistě přírodní zubní olej.
Účinné látky se jemným vetřením do dásní rychle vstřebají a při pravidelné péči zajistí správnou pružnost a prokrvení dásní.
Kartáček, gáza, nebo prst?
Zubní olej stačí vtírat na dásně prstem. Jakmile se to naučíte, můžete si na prst namotat kousek gázy a tak jemně a citlivě provádět i mechanickou očistu, díky které odstraníte i zubní kámen.
Tip Paní domu: Jestli už je zubní kámen rozšířený, nebo pejsek obtížně jí, jděte k veterináři. Pejskovi hrozí zubní váček, zánět, uvolněné zuby a další onemocnění, která mohou vzniknout kvůli chronické bakteriální infekci v tlamičce. A to vše odborně ošetří pouze psí zubař.
Pár tipů na začátek
První rada: Zvykejte na hygienu v tlamičce psa postupně. Ta druhá: Čistěte pravidelně a v poklidu, užijte si společnou chvilku. Třetí: Udělejte z čištění rituál, na který se pes bude těšit.
A pamatujte při tom, že psi mají v hlavách hodinky a vyhovuje jim pravidelnost. A protože si při čištění nevyplachují tlamičku, můžete rituál zařadit klidně na večer v pohodlí u televize.
Tip Paní domu: Nejlepší je začít již u štěňátka. Můžete i bez zubního oleje. Dejte si na prst kapku čistého stolního oleje a učte se společně potírat zoubky a dásně. Nesahejte do tlamičky suchým prstem, to je zvířeti nepříjemné a na dásních to dře.
Jdeme na to
Krok 1. Umyjte si ruce a připravte si pár pochoutek. Na bříško prstu si dejte pár kapek zubního oleje a nechte jej pejska očichat. V představě si rozdělte tlamičku na 4 kvadranty. Každému se budete věnovat zvlášť. Pejska odměňte, že v klidu sedí.
Po celou dobu mu povídejte, co budete právě dělat. Pes je jak malé dítě a je dobré, aby věděl, co se bude dít. Rozumí vám.
Krok 2. Čtvrtinu požadované dávky si nakapejte na ukazováček a vsuňte jej do zavřené psí tlamy pod pysky. Začněte na špičáku a jemně pokračujte dále až na stoličky. Nezapomeňte zajet i na malé přední zoubky, ty si péči také zaslouží.
Pohybujte prstem pomalými krouživými pohyby, při kterých masírujete dásně a roztíráte tak olej i na zuby. Máte za sebou čtvrtinu práce a to si zaslouží pochvalu a pamlsek.
Krok 3. Již naučený postup opakujte na dalších 3 čtvrtinách tlamičky. Stále si s pejskem povídejte a nezapomínejte na pamlsky. Čím déle budete tuto masáž s účinným přípravkem provádět, tím lepší výsledek bude po pravidelné péči vidět.
Nezapomínejte zpočátku na dostatek přestávek, pejsek se musí naučit, že mu do tlamičky saháte. Časem zvládnete celé čištění rychle a efektivně.
Krok 4. Pokud jste již sehraní, zkuste tlamičku otevřít a zajet prstem i na vnitřní stranu zubů. Asi po měsíci, kdy jste pejskovi každý den dásně a zoubky masírovali prstem, si na něj teď namotejte gázu, nebo nasaďte kartáček.
Celý proces bude ještě efektivnější, protože jste přidali mechanickou očistu. Po čase se stanete mistry a zvládnete práci i s klasickým kartáčkem. Zvolte jemný, dětský s měkkou ploškou. Pokud používáte pastu, je kartáček nutný již od počátku.
PLAK: Tvoří se většině psů. Při zanedbání péče mineralizuje a vzniká z něj zubní kámen. Na zubním plaku se usazují bakterie, které poté způsobují zánět dásní.
KÁMEN: Mívá různorodou strukturu i složení. Je ideálním prostředím pro život bakterií, které zatěžují organizmus zvířete, nejvíce srdce a ledviny. Zubní kámen dráždí dásně, které se odchlipují od zubu a zubního krčku.
Tímto oddalováním dásní dochází ke vzniku paradontózy a dalším dentálním onemocněním.
ZARUDLÉ DÁSNĚ A POČÍNAJÍCÍ ZÁNĚT: Zánět dásní se projeví začervenalým okrajem dásně v místě, kde dáseň těsně přiléhá k zubu. Někdy může dáseň krvácet, zduřet a pravděpodobně bude velmi citlivá na tlak. Při zánětu je vhodné vtírat přípravek prstem, aby potírání dásní nebolelo.
Šípek jako podpora pro psí zuby a dásně
Napadlo by vás použít šípek? Vitamin C není nic nového, ale právě šípek je jeho přirozeným přírodním zdrojem a poskytuje ho až 743 miligramů na 100 gramů. Psi dokonce šípek v přírodě sami vyhledávají.
Je pro ně vhodný nejen na zuby a dásně, působí všestranně pozitivně. Zanedbané psí zoubky sice nebudou při domácí péči čisté hned, ale během několika málo týdnů uvidíte výsledek v podobě redukce zápachu, zánětu a postupně i kamene.
Při péči o zuby a dásně svého pejska nepotřebujete kartáček. Vystačíte si s prstem a po pár týdnech si jej omotáte gázou.
Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MVDr. Kateřina Malíková, Foto: dokonalalaska.cz, PXFUEL