To, co věděli již před tisíci lety indičtí mistři ájurvédy, dnes potvrzují moderní vědecké výzkumy – ašvaganda je posilující a v mnoha směrech prokazatelně léčivou bylinou.
Má mnoho názvů a ještě více blahodárných účinků. Ašvagandu (i Ashwagandhu) zahrádkáři znají pod názvem vitánie snodárná (Withania somnifera) nebo vitánie spavá.
Pro její schopnosti – výzkumy prokázaly, že složení látek vitánie je podobné jako v pravém ženšenu a v mnohém ho dokonce předčí – se jí přezdívá indický ženšen (indian ginseng).
Síla koně
Aby toho nebylo málo, v překladu je to „koňská síla“. Proč právě takový název? Někdo uvádí, že bylina dává lidem energii a vitalitu koně.
Jiné prameny tvrdí, že důvodem je její schopnost posilovat sexuální energii obou pohlaví, zlepšovat intimní kvality mužů (odtud její název „zelená viagra“) a zvyšovat plodnost žen.
Navíc je účinným afrodiziakem a v minulosti se přidávala do zázračných nápojů lásky.
Posiluje tělo i mysl
Vitánie toho umí mnohem víc. Patří mezi adaptogenní byliny, což lze jednoduše vysvětlit tak, že má posilující účinky. A to na tělo, na mysl i na duši. Užívejte ji v nemoci, při rekonvalescenci, při únavě i stresu, k podpoře imunity,…
Sáhněte po ní, když máte zažívací potíže, problémy s dýcháním, deprese a jiné obtíže nervového původu. Je skvělá jako srdeční a cévní tonikum. Působí protizánětlivě a chrání tělo před bakteriálními, virovými i plísňovými infekcemi.
Elixír mládí
Zní to až neuvěřitelně, ale výčet účinků vitánie stále ještě není u konce. Stejně jako o ženšenu se o ní hovoří jako o zdroji, který omlazuje, zlepšuje pružnost kůže, regeneruje a vyživuje organismus. Zvlášť vhodná je k posílení ve stáří.
Pozitivně působí na činnost mozku a zlepšuje paměť. Udržuje koncentraci a jasnou mysl a zároveň pomáhá s usínáním a zklidněním. Dodává energii.
Vypěstujte si tu svou
Když tuto subtropickou rostlinu uvidíte, ani vás nemusí na první pohled zaujmout. Přesto se v současné době stává stále více populární.
V našich podmínkách vytrvalý stálezelený keřík dorůstá do výšky 100 metrů i méně, větve má hustě porostlé chlupy a nenápadné žlutozelené květy se proměňují v červený (nebo žlutooranžový) plod velikosti třešně.
Odtud pochází i její další název, a to zimní třešeň (Winter cherry). Plod si hoví v zeleném kalichu a připomíná nám tím dobře známou mochyni (Physalis).
Vitánii si můžete pěstovat i sami, a to v květináči na parapetu, protože by v našich podmínkách na zahradě v zimě nepřežila. Jinak je nenáročná.
Postačí jí běžná zálivka i zemina (substrát pro pokojové rostliny, klasický zahradnický substrát nebo zemina na bylinky). V létě jí dopřejte pobyt na terase, balkoně nebo na zahradě.
Jak bylinu užívat?
Z ašvagandy využijete kořeny, stonky a listy. Můžete ji užívat i dlouhodobě, neboť nejsou známy žádné vedlejší účinky. Květy a plody použijte při tvoření nebo pro dekoraci.
* Kořeny jsou malé, 3–10 mm dlouhé a jsou velmi hořké. Z celé rostliny právě kořeny obsahují nejvíc účinné látky, proto se používají nejčastěji. Můžete je rozemlít na prášek.
Nápoj si připravíte tak, že 5 g suché rozemleté drogy uvaříte v mléce nebo ve vodě a do hotového nápoje přidáte podle chuti med. Užívejte maximálně 3–5 g bylinky denně.
* Pokud máte vlastní rostlinku, můžete přidat i stonky a listy, a to v čerstvé i sušené formě. Připravte si z nich odvar: 3–5g drogy zalijte 250–400 ml převařené (ale ne vroucí) vody a nechte 10 minut vyluhovat. Popíjejte v průběhu dne.
Toto je denní dávka, kterou byste neměli překračovat. Užívejte ji nejlépe společně s jídlem.
* Čerstvou i sušenou bylinku přidejte do salátů a pomazánek.
* K lepšímu hojení přikládejte na rány obklady z listů nebo kořenů vitánie.
* Na tinkturu potřebujete 100 g sušené nebo 125 g čerstvé ašvagandy, které zalijete 500 ml alespoň 60% alkoholu. Vše vložte do nádoby a uložte na týden do tmavé místnosti. Každý den nádobou zatřepejte. Osmý den tinkturu sceďte do lahviček. Užívá se jedna kapka na kilogram tělesné hmotnosti, dávku si můžete i rozdělit.
Jednoduché sušenky s ašvagandou
Připravte si:
300 g hladké mouky * 1/2 lžičky jedlé sody * 2 lžičky ašvagandy v prášku * špetku soli * 228 g změklého másla * 130 g cukru krystalu * 85 g cukru moučky * 1 vejce * dle chuti vanilkový extrakt
Postup:
1. Do mísy nasypte mouku, jedlou sodu, ašvagandu a sůl a promíchejte.
2. V jiné nádobě 4 minuty šlehejte změklé máslo s cukrem, pak přidejte vejce a vanilkový extrakt a vše zlehka promíchejte.
3. Do ušlehané směsi vmíchejte suché suroviny a umíchejte těsto.
4. Na plechu vyloženém pečicím papírem tvořte sušenky. Pečte v předehřáté troubě při 180 °C asi 11–12 minut. Pak nechte sušenky asi 5–10 minut na plechu vychladnout. Poté je uložte do uzavíratelné nádoby, kde při pokojové teplotě vydrží až 3 dny.
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Zahradnictví Kruh, www. mudr-alena-hamplova.cz, Foto: Shutterstock