Domů     Neznámá menopauza: 8 překvapivých důsledků přechodu
Neznámá menopauza: 8 překvapivých důsledků přechodu
19.4.2022

Návaly horka, změny nálad či přibývání na váze. To jsou běžně známé projevy menopauzy. Ženy však mezi 45. a 55. rokem života, kdy menstruace obvykle ustává, mohou na svém těle pociťovat i další změny.

Jde o problémy, které si s menopauzou vůbec nespojují, a přesto přímo souvisejí s kolísáním hladiny hormonů. Mezi překvapivé důsledky přechodu patří například pocit kovové chuti v ústech nebo mravenčení kůže.

Důsledky přechodu trápí většinu žen.

„Celkem osm z deseti žen pocítí alespoň některý z projevů klimakteria a čtvrtině přinese toto období takové potíže, že mohou významně ovlivnit kvalitu jejich života,“ upozorňuje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Některé ženy si změny častokrát ani s klimakteriem nespojí, což jim zabraňuje v efektivnějším řešení či podniknutí podpůrných kroků. Proto jsme připravili přehled osmi překvapivých důsledků přechodu.

1. Suché nebo svědící oči

Prvním neobvyklým důsledkem menopauzy je pocit suchých očí, jejich pálení nebo svědění. Klesající hladina hormonů má totiž vliv na žlázy ve víčkách, které mají za úkol udržovat oči vlhké.

Žlázy v přechodu produkují méně tekutiny a následně jsou tak oči sušší. V tomto případě nezapomínejte na dostatečný odpočinek, může pomoci i použití zvlhčovače vzduchu nebo umělých slz ve formě kapek do očí.

Pokud běžně nosíte kontaktní čočky, může přinést úlevu i jejich častější střídání s brýlemi.

2. Tělesný zápach

Při menopauze klesá hladina estrogenu, což má za následek nadměrné pocení a návaly horka. Důsledkem tak může být nepříjemný tělesný zápach. Ke snížení tohoto projevu může napomoci zdravá strava a odbourání stresu. Dále se doporučuje nosit prodyšné oblečení a dbát na denní hygienu.

3. Pálení jazyka a kovová chuť v ústech

Estrogen hraje velmi důležitou roli při tvorbě slin. Klesání jeho hladiny může vést k nepříjemnému pálení jazyka či celých úst. „V menopauze mohou ženy v ústech cítit hořkou nebo kovovou pachuť, v některých případech dokonce mohou začít ztrácet chuť.

Doporučuji vyhýbat se kyselým potravinám či nápojům a dodržovat pravidelnou péči o zuby a ústní dutinu,“ radí lékař.

4. Mravenčení kůže

Estrogen má vliv i na hladinu bílkoviny kolagenu, která posiluje a stimuluje kůži. Výsledkem je tak tenčí a sušší kůže, která je náchylnější ke svědění.

Jedním z několika kožních projevů vyskytujících se v menopauze je nepříjemný pocit mravenčení, který vede ke škrábání. Zastavit svědění pomohou zvlhčující krémy, při silnějších projevech pak antihistaminika.

5. Padání vlasů a jejich ztenčování

Kůže není jedinou částí na těle, která se v důsledku menopauzy ztenčuje. Slábnout může také tloušťka vlasu, v horším případě mohou vlasy začít vypadávat.

Používejte proto raději šetrné šampony a hydratační kondicionéry, naopak se vyhněte fénování, kulmování či žehlení vlasů.

„Kvalitu vlasů ovlivňuje také zdravá strava, padání bývá často podpořeno nízkým příjmem železa, jódu, vitaminů skupiny B nebo zinku,“ popisuje Pavel Turčan. Proto je vhodné denní příjem o tyto látky obohatit.

S tím efektivně pomohou doplňky stravy, například produkt Sarapis plus, který přispívá k udržení normální hormonální aktivity a zároveň tělu dodává potřebné vitaminy.

6. Lámání nehtů

Zinek prospívá rovněž kvalitě nehtů, která je v období menopauzy ohrožena. Nehty jsou křehčí a začínají se snadněji lámat. Opět je na vině snižující se hladina estrogenu v těle.

Ke zmírnění těchto příznaků se doporučuje nevystavovat ruce účinku čisticích tekutin a saponátů, při úklidu se tedy vyplatí používat rukavice. Vhodné je také hydratovat ruce krémy a udržovat nehty krátké, což podpoří jejich zdravý růst.

7. Tinnitus

Nečekaným důsledkem přechodu může být tinnitus. Ten navozuje pocit, že slyšíte zvuky, které ve skutečnosti nejsou v prostoru přítomny. Nejčastěji jde o zvonění, šumění nebo cvakání. Může se jednat o mírně obtěžující až hluboce rušivý zvuk.

Kolísání intenzity tinnitu může souviset s vzestupem a poklesem hladiny hormonů. Přímá souvislost však ještě nebyla plně prokázána.

8. Změna vnímání prostoru

V ojedinělých případech může dojít i ke změnám ve vnímání hloubky vidění, což má dopad na pohyb v prostoru. Pro ženy v menopauze to může vést k většímu riziku nehod. „Pro období klimakteria je typická i snížená schopnost soustředění se.

K horší koncentraci přispívá suchost očí, zvýšená náladovost nebo zhoršení spánku,“ uzavírá výčet projevů ženského přechodu gynekolog Pavel Turčan.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso